Jak przetestować termostat na lodówkę za pomocą multimetru? 3 proste kroki!

Masz pomysł jak przetestować termostat na lodówkę za pomocą multimetru? Cóż, wystarczy kilka prostych kroków, aby z powodzeniem to zrobić! Ustaw multimetr na odpowiedni tryb i podłącz sondy do ujemnych i dodatnich zacisków termostatu, a następnie zanotuj odczyt.

Możesz się zastanawiać, dlaczego temperatura Twojej lodówki nagle wzrasta i spada. A może pozostaje intensywnie chłodny lub wręcz przeciwnie.

Jak przetestować termostat na lodówkę za pomocą multimetru? 3 proste kroki!

Cokolwiek to jest, być może w tę nieprawidłowość bierze udział termostat, ponieważ jego główną funkcją jest umiarkowanie temperatury. Posiadanie jednej części, która uległa awarii, wpłynie na wszystkie elementy lodówki, ponieważ działają one razem, aby lodówka wykonała swoje zadanie. Dlatego musisz działać, zanim będzie za późno. Testowanie termostatu lodówki to zadanie, które może wykonać każdy.

Jednak nie wszyscy są ekspertami. W rzeczywistości wszyscy zaczynali jako nowicjusze, dlatego ważne jest, aby mieć odpowiednie wskazówki dotyczące wykonywania takiej pracy. Tak więc, drogi przyjacielu, w tym artykule doświadczysz, jak to jest być profesjonalnym technikiem. Założę się, że to podsyciło twoje podekscytowanie, więc kontynuuj przewijanie!

Rola termostatu w lodówce

Zanim zagłębimy się w faktyczne wykonanie testów, musimy najpierw upewnić się, że rozumiemy rolę termostatu w lodówce. Jego rola jest prosta, ale kluczowa, aby Twoja lodówka mogła spełniać swoje zadanie – utrzymywać żywność i napoje w chłodzie. Tak masz rację! Jest to regulator temperatury lodówki.

Bez tego lub z nim, ale niewłaściwie działający, może spowodować zepsucie lub zamrożenie twojego dobra, marnując w ten sposób tak wiele zasobów.

Jest także operatorem włączania i wyłączania kompresora lodówki. Jest połączony lub zbudowany z czujnikiem, który wykrywa wewnętrzną temperaturę lodówki. Wykrycie wystarczająco niskiej temperatury spowoduje wyłączenie sprężarki, podczas gdy wzrost temperatury zrobi inaczej.

Kroki testowania termostatu lodówki za pomocą multimetru

Umiejętność uczenia się tego przedsięwzięcia to uchronienie cię przed wyciąganiem tak wielu rzeczy z kieszeni. Nie będziesz też pod wpływem podejrzeń, że coś jest nie tak z twoją lodówką, impulsywnie zwrócisz się do specjalisty w tej dziedzinie.

Wręcz przeciwnie, odrobina wysiłku, aby sprawdzić termostat, może utorować drogę do rozwiązania problemu. Pomogłoby, gdybyś miał dobry multimetr i podstawową wiedzę na temat korzystania z multimetru. Uda Ci się odpowiedzieć na nasze główne pytanie, czyli „jak przetestować multimetrem termostat do lodówki?”.

Krok 1. Sprawdź sterowanie termostatem

Być może przypadkowo ustawiłeś termostat na najniższą możliwą temperaturę; dlatego towary w Twojej lodówce zostały zamrożone. Lub też mógł przełączyć swój tryb na wysoką temperaturę, co spowodowało niewielkie rozmrożenie w lodówce. Jeśli po dochodzeniu nie znalazłeś żadnej usterki w ustawieniu termostatu, jest mało prawdopodobne, że jest to przyczyną nieprawidłowości w Twojej lodówce. Czas więc przejść do następnego kroku.

Krok 2. Oczyść drogę do termostatu lodówki

Przede wszystkim uprzejmie odłącz przewód zasilający lodówki z gniazdka. Nie chcesz się naelektryzować, prawda? Ponadto podczas odłączania upewnij się, że masz suche ręce. Wreszcie, jeśli wydajność Twojej lodówki jest dość nienormalna, powinieneś przenieść wszystko z jej wnętrza do prawidłowo działającej lodówki. Myślę, że chcemy naprawić lodówkę, ale chcemy też zachować zapasy.

Po opróżnieniu lodówki możesz teraz łatwo sięgnąć do termostatu, ponieważ przeszkody zostały usunięte. Jednak po wyłączeniu lodówki światło w środku również się wyłączy, co utrudni ci zobaczenie, co jest w środku. Sugeruje się więc użycie alternatywnego źródła światła jakim jest latarka.

Teraz zdejmij osłonę termostatu – zwykle jest wykonana z tworzywa sztucznego – aby stykać się z wnętrzem termostatu. W przypadku większości lodówek zobacz, jak działają lodówki; będziesz musiał odpiąć regulator trybu, zanim będziesz mógł zwycięsko zdjąć osłony.

Krok 3. Zrób test

Najpierw ustaw termostat na najzimniejszą możliwą opcję. Następnie podłącz sondy termostatu odpowiednio do dodatniego i ujemnego przewodu lub zacisków termostatu. Musisz mieć wynik wskazujący zero w tym trybie. Teraz, jeśli nie trzyma się tej sytuacji, to coś jest nie tak z termostatem.

Jednakże jeśli odczyta zero, oznacza to, że termostat prawdopodobnie będzie w dobrym stanie.

Tym razem spróbujmy go przetestować za pomocą działającej zamrażarki. Najpierw należy wyjąć termostat z jego miejsca i zamontować go w zamrażarce na pół godziny, w trybie ustawionym na najcieplejszy. Za pomocą multimetru ponownie podłącz sondy do odpowiednich partnerów, a następnie sprawdź jego odczyt. Musi wskazywać na znak nieskończoności. Jeśli nie, to możemy powiedzieć, że termostat jest uszkodzony.

Końcowe słowa

Mam nadzieję, że na końcu tego artykułu nauczyłeś się testować termostat do lodówki za pomocą multimetru. Dziękuję za poświęcony czas i wysiłek w przeczytanie tego artykułu. Jesteś doceniany! Chcesz przeczytać więcej o lodówce? Przeczytaj, ile kosztuje kompresor do lodówki. Bardzo dziękuję za przeczytanie!