Jak przetestować podgrzewacz sondy O2? 3 najlepsze sposoby!

Czy kiedykolwiek martwiłeś się, jak przetestować grzałkę czujnika o2? Zacznij od fizycznej analizy kabli łączących czujnik O2 z resztą systemu. Sprawdź, czy przewody są odpowiednio wyprowadzone z części emisyjnych i dlatego nie są uszkodzone. Następnie uruchom silnik i po prostu pozwól mu pracować przez 5 – 6 minut, aż się rozgrzeje.

Podłącz sondę tylną w kierunku linii sygnału czujnika tlenu. Podczas korzystania z sondy tylnej należy zachować ostrożność, ponieważ silikonowe połączenia są zwykle kruche i pękają. Podłącz sondę tylną najpierw do dodatniego przewodu woltomierza. Sprawdź wartość woltomierza po ponownym włączeniu samochodu.

Jak przetestować podgrzewacz sondy O2? 3 najlepsze sposoby!

Upewnij się, że samochód jest prawidłowo nagrzany, jeśli odczyt utrzymuje się powyżej 0,8 V. Natomiast jeśli pojazd jest nagrzany i odczyt czujnika 02 nie zmienia się, czujnik 02 działa nieprawidłowo i dlatego test należy przerwać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest czujnik O2?

Zwykle w każdym nowoczesnym samochodzie i w większości pojazdów wyprodukowanych po 1990 roku montowany jest jeden czujnik tlenu. Jego celem jest wspomaganie silnika w utrzymywaniu określonej proporcji atmosfery, która pomaga zrównoważyć moc, zużycie paliwa i zanieczyszczenia. Czujnik O2 mierzy ilość tlenu w emisjach w stosunku do ilości powietrza. Wysyła te dane do komputera silnika, który odpowiednio zmienia dopływ powietrza/paliwa. Przeczytaj więcej o tym, co to jest czujnik O2.

Sposoby testowania podgrzewacza czujnika O2

Czujniki tlenu można testować na różne sposoby, co można wykonać bez specjalnego sprzętu. Najskuteczniejsze testy przeprowadza się na czujniku zamontowanym na takiej jednostce sterującej silnika w typowych różnych warunkach pracy, podczas gdy konkretne testy mogą być wykonywane poza pojazdem. Poniższe narzędzia mogą testować czujniki tlenu i pomóc w nauce testowania podgrzewacza czujnika o2.

#1. Test multimetrem

Najbardziej powierzchowne badanie za pomocą multimetru polega na sprawdzeniu, czy cewki grzejne czujnika tlenu są uszkodzone. Ustaw multimetr na rezystancję, aby zbadać źródło ciepła sondy lambda. Podłącz przewody testowe do złączy lub kabli na złączach zasilania i uziemienia nagrzewnicy. Zgodnie z odczytem multimetru rezystancja wielu z tych podgrzewaczy wynosi od 10 do 20 omów.

Upewnij się, że odpowietrznik w silniku jest fantastyczny. Jasne, grzałki nie włączyłyby się, gdyby rury spalinowe silnika były podgrzewane. Włącz multimetr i wybierz opcję „Napięcie DC”. Podłącz przewody do przewodów lub przyłączy nagrzewnicy. Sondy wsteczne wydają się być najskuteczniejszym instrumentem w tej sytuacji.

Gdy nie masz dostępu do sond tylnych, wyjęcie czujnika tlenu z wiązek i podłączenie multimetru do złącza może być najprostszym sposobem podłączenia multimetru do linii transmisyjnych. Zapoznaj się z instrukcją naprawy silnika, aby dowiedzieć się, ile możesz i możesz tam zrobić. Włączyć silnik. Za pomocą multimetru sprawdź całkowite napięcie; powinien wynosić około 13 i 15 woltów.

#2. Test miernikiem cęgowym

Mierniki cęgowe znacznie przyspieszają i ułatwiają badanie czujnika tlenu. Wszystko, co musisz zrobić, to wykonać następujące czynności. Upewnij się, że rura wydechowa silnika jest chłodna, włącz miernik cęgowy i ustaw go na prąd stały”. Podłącz przewody zasilające grzałki o2 za pomocą zacisku. Upewnij się, że ręce lub instrument nie spoczywają na silniku lub wydechu i uruchom silnik. Miej oko na aktualną wartość między 0,26 a 2,0 amperów. W porównaniu z tradycyjnym multimetrem, ten miernik cęgowy ma następujące zalety: jest szybszy, bardziej wszechstronny i znacznie mniej inwazyjny, ponieważ nie zakłóca prawidłowego funkcjonowania silnika.

#3. Test oscyloskopem

Oscyloskopy są przydatnymi instrumentami, które dostarczają znacznie więcej informacji niż multimetry i mogą być trudne w użyciu z o2. Ponieważ samochody mogą nie mieć uziemienia z zasilaniem sieciowym na podwórku lub w warsztacie, zazwyczaj lepiej jest użyć oscyloskopu z akumulatorami i takiego z oddzielnymi portami. Każdy pojazd, który „wisi” w górę lub w dół napięcia zasilania oscyloskopu, może uwolnić duży prąd o wysokim napięciu, niszcząc obwody pojazdu lub oscyloskop. Podczas używania oscyloskopu do testowania o2, następnym wyzwaniem jest podłączenie oscyloskopu do obwodu (obwodów) czujnika o2, co najlepiej osiągnąć za pomocą sond tylnych.

Aby wykorzystać oscyloskop na czujniku o2, musisz wykonać następujące czynności. Upewnij się, że zaciski oscyloskopu są prawidłowo oddzielone od sieci elektrycznej w wiaty garażowej lub warsztacie. Podłącz sondę oscyloskopową do linii komórkowych czujnika o2. Upewnij się, że kable nie będą przeszkadzać częściom mechanicznym silnika.

Podczas gdy silnik pracuje, monitoruj odczyty czujnika O2 w czasie. Podczas gdy silnik się nagrzewa, wyjścia czujnika O2 powinny być niższe, a następnie wzrosnąć do ogólnej średniej odpowiadającej „normalnej” kombinacji. Sygnały wyjściowe czujników z katalizatora wstępnego muszą zazwyczaj zmieniać się szybko między „pełnym” a „cienkim”. Ogólne wyniki konwertorów post-katalitycznych powinny być znacznie bardziej spójne, oscylować wokół ogólnego poziomu „równoważenia”. Wyłącz zasilanie. Czekam, aż silnik całkowicie ostygnie, zanim go uruchomię. Odłącz igły oscyloskopu od oscyloskopu.

To okładka!

Cieszymy się, że nauczyłeś się testować grzałkę z czujnikiem O2. Wymienione powyżej sposoby najlepiej sprawdzają się przy testowaniu czujnika o2, ale aby dokładnie przetestować czujnik należy zapoznać się z procedurą. Dziękuję wam, przyjaciele. Za pozostanie z nami.

Kliknij te linki, aby przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, jak sprawić, by nagrzewnica samochodowa szybciej się nagrzewała i co powoduje, że nagrzewnica samochodowa wydmuchuje zimne powietrze.