Jak prać koc wełniany? Najlepszy przewodnik w dwóch krokach

Musisz zrozumieć, jak prawidłowo prać wełniany koc w dwóch krokach, aby zapewnić, że ten przytulny materiał będzie trwał długo. W przeciwieństwie do innych koców, które wykorzystują materiały takie jak bawełna lub poliester, wełna może ulec deformacji w przypadku nieprawidłowego prania. Nie zniechęcaj się jednak do posiadania jednego, ponieważ będzie on trwał dłużej, gdy będzie odpowiednio pielęgnowany.

W tym artykule dowiesz się również, czego unikać, jeśli chodzi o czyszczenie wełnianego koca. Nauczysz się nawet sztuczek suszenia tego materiału. Więc bez zbędnych ceregieli, oto kompletny przewodnik, który zapewni Twojemu wełnianemu kocowi TLC, na jakie zasługuje.

Jak prać koc wełniany? Najlepszy przewodnik w dwóch krokach

Jak prawidłowo prać wełniany koc

1. Przygotuj i przygotuj koc

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów koców, koc z wełny należy wstępnie przygotować przed włożeniem go do pralki. Zacznij od wytrząśnięcia go, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Pomocne byłoby również użycie szczotki o miękkim włosiu, aby pogłaskać koc po płaskiej powierzchni, ponieważ jest to wełna, w której brud może wnikać głębiej.

Po tym suchym przygotowaniu możesz sprawdzić, czy nie ma plam i czyścić je łagodnym detergentem i zimną wodą. Biały ocet i woda mogą również pomóc w utrwaleniu plam na materiale. Po namoczeniu plam, osusz je czystą szmatką, aby lepiej wyeliminować przebarwienia.

2. Wypierz i wypłucz koc w pralce

Większość wełnianych koców umożliwia korzystanie z pralki, ale nadal najlepiej jest sprawdzić etykietę produktu, aby była bezpieczna. Następnie można go namoczyć w pralce z odpowiednim detergentem i zimną wodą na około 15 minut. Unikaj gorącej, a nawet ciepłej wody, ponieważ taka temperatura może skurczyć materiał.

Możesz założyć, że dla koca wełnianego musisz użyć delikatnego cyklu. Wystarczą dwie minuty, a następnie możesz zakończyć cykl płukania, aby wyeliminować resztki mydła. Na koniec użyj ręcznika, aby namoczyć nadmiar płynu przed wysuszeniem wełny.

Czy możesz włożyć wełniany koc do suszarki?

Nie daj się skusić na wykręcanie wełnianego koca po praniu, ponieważ może to uszkodzić materiał. Co więcej, suszarka nie jest kompatybilna z suszącymi kocami wełnianymi, ponieważ ciepło jest zbyt ostre dla włókien. Ryzykujesz skurczenie się wełny, więc lepiej wysuszyć ją w sposób naturalny.

Unikaj bezpośredniego światła słonecznego

Należy jednak pamiętać również o suszeniu koca na świeżym powietrzu, aby uniknąć bezpośredniego światła słonecznego. To jeden z powodów, dla których niektórzy ludzie mogą zauważyć, że ich wełniany koc z czasem traci swoją miękkość. Ale co z prasowaniem koca?

Prasuj ostrożnie

Po umyciu możesz zauważyć trudne do usunięcia zmarszczki. Ale zanim chwycisz żelazko, sprawdź, czy jest wełniane, a pod nim umieściłeś ścierkę do prasowania. Para z żelazka również może wystarczyć, więc nie musisz bezpośrednio dotykać koca żelazkiem i ryzykujesz powstanie błyszczącej plamy.

Czy koce wełniane można prać w pralce?

Koce wełniane można prać w pralce, ale tylko wtedy, gdy potwierdziłeś to na etykiecie produktu. Zawsze sprawdzaj metkę swojego koca, aby uzyskać instrukcje producenta dotyczące jego właściwej instrukcji pielęgnacji. Ogólnie rzecz biorąc, możesz skorzystać z delikatnego cyklu pralki lub, znacznie lepiej, jeśli Twój model ma dedykowany cykl dla wełny.

Ustaw pralkę w cyklu wełny

Cykl wełny lub delikatne zakładanie będzie krótszy i wolniejszy, aby uniknąć uszkodzenia koca. Niektóre koce mogą również mieć etykietę „tylko do czyszczenia na sucho” i najlepiej byłoby, gdyby zajęła się nimi profesjonalna pralnia chemiczna. I wreszcie, zawsze używaj odpowiedniego detergentu do wełny.

Używaj tylko detergentu do prania wełny

Detergent do prania wełny jest wystarczająco łagodny dla wełnianych koców i innych rzeczy wykonanych z tego samego materiału. Jeśli używasz zwykłego detergentu do wełnianego koca, może on zawierać składniki niezgodne z włóknami. Możesz sprawdzić, jakie konkretne detergenty są zalecane do Twojego wełnianego koca.

Co się stanie, jeśli wypierzesz wełnę w pralce?

Nie ma się o co martwić praniem wełny w pralce. Jednak zawsze musisz sprawdzić metkę na produkcie, którego używasz, aby uzyskać odpowiednie instrukcje dotyczące prania. Ponadto nie musisz często czyścić wełnianego koca, chyba że jest mocno zabrudzony lub ma utrzymujący się zapach.

Możesz odświeżyć swój wełniany koc, wypuszczając go na zewnątrz, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Ogólnie rzecz biorąc, właściwa pielęgnacja kocyków wełnianych nie jest onieśmielająca, o ile pamiętasz o jednej zasadzie. Każda forma ciepła może skurczyć włókna i należy używać tylko odpowiednich środków czyszczących.

Jak prać koc z wełny merynosów?

Pranie koca z wełny merynosów jest podobne do omawianych przez nas wytycznych. Niektóre koce mogą umożliwiać pranie w pralce, podczas gdy inne zabraniają tego, ponieważ może to uszkodzić materiał. Zawsze wcześniej sprawdź zalecenia na etykiecie i utrzymuj swój koc z wełny merino w czystości, uważając podczas jego używania.

Wniosek

Musisz wiedzieć, jak właściwie dbać i konserwować wełniane koce, aby zachować uczucie miękkości przez długi czas. Jak już wspomnieliśmy, opanowanie prawidłowego prania kocyków wełnianych zależy od sprawdzenia metki i wykonania zalecanych praktyk. Obejmują one używanie cyklu delikatnego lub wełnianego i detergentu do prania wełny, unikając suszenia w suszarce lub suszenia w bezpośrednim świetle słonecznym.