Jak prać koc poliestrowy? Najlepsza metoda dwuetapowa

Nauczysz się prać poliestrowy koc w zaledwie dwóch krokach, a co najważniejsze, możesz skorzystać z pralki! Musisz jednak traktować swój koc poliestrowy jak inne produkty poliestrowe, takie jak poduszki i ubrania. Oznacza to sprawdzenie etykiety pod kątem instrukcji czyszczenia producenta.

Dowiedz się więcej o konserwacji koca poliestrowego poniżej, w tym o tym, jak zachować jego miękkość.

Jak prać koc poliestrowy? Najlepsza metoda dwuetapowa

Jak prać koc poliestrowy?

1. Przeczytaj etykietę koca i ustaw pralkę

Przede wszystkim przeczytaj etykietę koca z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia. Większość kocyków poliestrowych można prać w pralce, ale nadal lepiej mieć pewność, co do materiałów koców i ich idealnych praktyk prania. Po upewnieniu się co do instrukcji czyszczenia koca, umieść go w pralce z łagodnym detergentem i ciepłą wodą.

Nigdy nie używaj ostrych środków czyszczących, takich jak wybielacz, a nawet zmiękczacze do tkanin, które mogą uszkodzić włókna poliestrowe lub wyblaknąć kolor koca. Co więcej, upewnij się, że sam pierzesz poliestrowy koc. Po zakończeniu cyklu możesz go również wysuszyć zgodnie z metką.

2. Dokładnie wysusz koc

Jeśli twój koc poliestrowy pozwala na korzystanie z suszarki, prawdopodobnie użyjesz najniższego ustawienia ciepła, takiego jak suszenie w suszarce. Nie chcesz przekraczać 120 stopni, a jeszcze lepiej jest zmoczyć koc i wysuszyć powietrzem. Wysoka temperatura może marszczyć poliester, a przesuszenie również nie jest wskazane.

Nie oznacza to jednak, że nie należy dokładnie suszyć poliestrowego koca. Nadal chcesz, aby całkowicie wyschło, zanim użyjesz go, aby zniechęcić pleśń i pleśń. Jeśli zamierzasz całkowicie pominąć suszarkę, możesz przycisnąć poliestrowy koc, aby usunąć nadmiar wody i powiesić go do wyschnięcia w miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza.

Jeśli nie masz miejsca na powieszenie koca, możesz również położyć go płasko na ręcznikach i odwrócić, gdy jedna strona wyschnie. Wymień ręczniki i powtórz z drugiej strony, aż koc dokładnie wyschnie.

Czy mogę włożyć poliestrowy koc do suszarki?

Możesz umieścić w suszarce koc poliestrowy, aby przyspieszyć proces suszenia, ale należy położyć nacisk na używanie tylko najniższego ustawienia grzania. Chociaż poliester nie kurczy się jak inne materiały, nadal jest syntetyczny i może się palić.

Kluczem do uniknięcia przypalenia poliestrowego koca w suszarce jest używanie tylko najniższych ustawień i nigdy go nie przesuszać. Możesz wyjąć go, gdy jest jeszcze wilgotny, i powiesić na sucho na zewnątrz lub ułożyć na suszarce, jeśli nie masz sznurka do bielizny.

Jak prać puszysty koc bez niszczenia go?

1. Sprawdź metkę i sam wypierz puszysty koc

Puchate koce, takie jak sztuczne futro, polar i mikrofibra, mogą stracić swoją miękkość podczas niewłaściwego prania. Materiały te są również podatne na matowienie i mechacenie, dlatego należy unikać prania tych koców innymi materiałami. Sprawdź metkę koca, jeśli producent dopuszcza pranie w pralce lub preferuje pranie ręczne.

2. Użyj delikatnego cyklu z łagodnym detergentem i zimną wodą

Można oczekiwać, że puszyste koce najlepiej nadają się do delikatnego cyklu pralki dla tych pierwszych. Używaj odrobiny łagodnego detergentu i zimnej wody, nigdy wybielacza i innych ostrych chemikaliów, które mogą uszkodzić włókna i miękkość koca. Jeśli potrzebujesz wstępnie usunąć plamy, możesz użyć płynu do mycia naczyń, aby osuszyć przed włożeniem koca do pralki.

Jak zachować miękkość 100% poliestrowego koca?

1. Utrzymuj koc w czystości

Właściwa pielęgnacja koca to najlepszy sposób na zachowanie miękkości 100% poliestru. Ale jeśli chcesz przywrócić miękkość koca, możesz użyć białego octu. Ustaw pralkę tak, jak podczas prania koca ciepłą wodą i łagodnym detergentem.

2. Dodaj trochę octu

Zakończ cykl i wlej kubek białego octu do ostatniego płukania. Następnie wysusz na powietrzu koc poliestrowy, który powinien być bardziej miękki. Dlaczego więc ocet sprawdza się w zmiękczaniu koców poliestrowych?

Ocet pomaga usunąć nagromadzenie w materiale, a także może rozluźnić włókna poliestrowe, które powodują, że koc wydaje się szorstki. Jest to bezpieczniejszy sposób na zmiękczenie sztywnego poliestrowego koca niż używanie środków do zmiękczania tkanin, które mogą nasycać materiał innymi chemikaliami. Jedynym potencjalnym minusem jest kwaśny zapach, ale należy go wyeliminować, gdy koc zakończy płukanie i suszenie.

Czy możesz prać kołdrę w 100% z poliestru?

Kołdrę poliestrową można prać w pralce, ale zawsze prosimy o zapoznanie się z metką produktu. Marka może zalecić dla swojej kołdry określoną temperaturę wody i detergentu. Niemniej jednak nigdy nie używaj gorącej wody i żrących chemikaliów podczas prania kołdry, ponieważ poliester jest materiałem syntetycznym, który może się marszczyć lub tworzyć plamy.

Fantastycznym sposobem na utrzymanie świeżości 100% poliestrowej kołdry jest napowietrzenie jej na zewnątrz. Słońce zdezynfekuje kołdrę i sprawi, że będzie miękka, bez ryzyka uszkodzenia.

Wniosek

Koce poliestrowe to jeden z najlepszych rodzajów syntetycznych. Ale jeśli nie masz pewności, jak prawidłowo prać koc poliestrowy, zapoznaj się z naszym omówionym dwuetapowym przewodnikiem. Po sprawdzeniu metki koca można go włożyć do pralki i uruchomić delikatny cykl z łagodnym detergentem i ciepłą wodą.

Po zakończeniu możesz sprawdzić, czy pozwala na korzystanie z suszarki. Wyjmij koc, gdy jest jeszcze wilgotny, a następnie dokończ suszenie na zewnątrz.