Jak pozbyć się zmarszczek z zasłon bez prasowania?

Jedyną rzeczą, której można nienawidzić przy kupowaniu zasłon, są niechlujne fałdy zakotwiczone na tkaninie. Niezależnie od tego, czy wybrany przez Ciebie materiał jest wrażliwy na żelazko, czy nie chcesz spędzać zbyt dużo czasu na prasowaniu, mamy kilka zgrabnych rozwiązań, które nauczą Cię, jak pozbyć się zagnieceń z zasłon bez prasowania.

Trzeba przyznać, że zasłony i draperie to doskonały dodatek do każdego domu. Ponieważ wszyscy uwielbiamy wieszać tak eleganckie i szyte na miarę kawałki materiału, nie znajdziesz takiego, który jest całkowicie pozbawiony zmarszczek.

Jak pozbyć się zmarszczek z zasłon bez prasowania?

Na szczęście istnieją inne metody, takie jak użycie parownicy do tkanin lub roztworu wody z octem. Są to szybkie i łatwe alternatywy, które pozwolą Ci pozbyć się tych nieznośnych zmarszczek w mgnieniu oka.

Parowanie tkanin

Pomimo swojej ceny posiadanie własnego steamera do tkanin ma wiele wygodnych zalet. Ręczny steamer do tkanin pozwoli Ci wyprostować zasłony bez zdejmowania ich z drążka. Jest również kompatybilny z wieloma wrażliwymi rodzajami tkanin.

Krok 1: Przygotuj swój parowiec.

Wlej odpowiednią ilość wody i ustaw temperaturę. Pozwól mu się nagrzać, zanim będzie gotowy do użycia. Ta procedura jest jedną z najlepszych metod usuwania zmarszczek z zasłon bez ich prasowania.

Większość steamerów do tkanin jest wyposażona w ustawienie tkaniny, które automatycznie dostosowuje steamer do odpowiedniej temperatury. Sprawdź opakowanie zasłon pod kątem materiału, z którego wykonana jest zasłona. Jeśli parowar nie ma ustawień automatycznych, możesz ręcznie dostosować jego temperaturę.

Proszę umieścić go w niskiej temperaturze w przypadku przezroczystych i innych delikatnych rodzajów tkanin. Staraj się unikać ustawiania go na bardzo wysokich temperaturach, ponieważ może to spalić tkaninę. Często możesz sprawdzić odpowiednią temperaturę, aby upewnić się, że przypadkowo nie stopisz zasłon.

Krok 2: Dostosuj zasłony.

Pamiętaj, że ideą tej metody usuwania zmarszczek jest unikanie zdejmowania jej z wędki. Zawieś zasłony i dopasuj je na drążku. Rozłóż go równomiernie na całej długości pręta, dokładnie tak, jak chcesz powiesić zasłony.

Krok 3: Gotowanie na parze

Umieść steamer kilka centymetrów od materiału, aby uzyskać czystą tkaninę. Grubsze zasłony lub zasłony zaciemniające należy umieścić w pobliżu zasłony. Chcesz mieć pewność, że para wodna przeniknie przez warstwy tkaniny.

Poruszaj się w jednym kierunku, zaczynając od góry kurtyny. Przesuń w dół wzdłuż materiału, a następnie ponownie przejdź do górnej części. Ostrożnie dopasuj zasłony tak, jak potrzebujesz, aby para mogła pozbyć się wszystkich zagnieceń tkaniny.

Krok 4: Ostatnie poprawki

Po wyprasowaniu całej długości zasłony możesz cofnąć się o krok, aby sprawdzić, czy udało Ci się usunąć zagniecenia z zasłon. Jeśli nie, możesz ponownie uruchomić parowiec w trudnych miejscach.

Spray wodny

Jeśli masz obecnie mało środków na zakup własnego steamera do tkanin, zawsze możesz stworzyć roztwór wody i octu. Wymieszaj te dwa w równych proporcjach i umieść je w butelce z rozpylaczem. Rozpyl płynny roztwór na zagniecenia tkaniny, aby zmiękczyć tkaninę.

Pozwól mu wyschnąć na powietrzu, a zasłona powinna wyschnąć bez zagnieceń. Zwilż tkaninę, aby roztwór złagodził sztywność tkaniny. Możesz również delikatnie wklepać wilgotną szmatką, aby pozbyć się zmarszczek.

Pranie

Jeśli właśnie otworzyłeś paczkę zasłon, dlaczego nie wrzucić ich prosto do pralki przed powieszeniem ich na drążku. Uruchom delikatny i krótki cykl, aby wyprać zasłony. Możesz również pozbyć się nagromadzonego kurzu w procesie.

Umieść swoje zasłony w suszarce i ustaw je na zimny lub stały cykl prasowania. Dodaj myjki i małe ręczniki, aby zasłony się nie zbierały. Doprowadzi to do jeszcze większej liczby zmarszczek, które nie znikną od razu.

Zawieś zasłonę na pręcie i pozwól jej wyschnąć jeszcze bardziej. Upewnij się, że wieszasz je, gdy są jeszcze wilgotne, a nie całkowicie suche. Ciężar wody na zasłonach ściągnie tkaninę w dół i pozbędzie się pozostałych zagnieceń.

Zasłonę możesz umieścić bezpośrednio na oknie, nawet jeśli została właśnie wyjęta z suszarki. Tylko pamiętaj, aby otworzyć okno, aby umożliwić cyrkulację powietrza i równomiernie je wysuszyć. Możesz także powiesić go na swoim podwórku lub sznurze do bielizny, aby uzyskać lepszą ekspozycję na słońce.

Wskazówki

Do każdej zasłony dołączone są instrukcje pielęgnacji od jej producentów. Ma to na celu zapewnienie, że niedoświadczeni pracownicy nie zniszczą przypadkowo tkaniny. Możesz sprawdzić metki, aby wiedzieć, czy zasłona jest czyszczona tylko na sucho, czy też można korzystać z pralki.

Niektóre tkaniny mogą wymagać delikatnych ustawień, ciepłej lub zimnej wody, delikatnego prania i wielu innych. Lepiej zapoznać się z instrukcją przed umieszczeniem jej w pralce i suszarce. Jeśli jest tylko do czyszczenia na sucho, zanieś go do profesjonalnej pralni chemicznej, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Wszyscy możemy przyznać, że o ile zmarszczki na tkaninie są nieprzyjemne dla oka, to długi i niewygodny proces zdejmowania zasłon i ich prasowania wciąż wydaje się męczącym zadaniem. Na szczęście możesz nauczyć się, jak usunąć zmarszczki z zasłon bez ich prasowania.