Jak pozbyć się zapachu pleśni ze zmywarki: 5 prostych kroków DIY?

Możesz poczuć zapach czegoś, a teraz szukasz sposobu na pozbycie się zapachu pleśni ze zmywarki.

Chodzi o to, że nawet po cyklu zmywania niektóre części zmywarki mogą być nadal mokre. Odpływy i uszczelki drzwi mogą również zatrzymywać resztki jedzenia.

Jak pozbyć się zapachu pleśni ze zmywarki: 5 prostych kroków DIY?

Pleśń rozwija się po połączeniu tych resztek i pozostałej wilgoci w zmywarkach.

Zapachy pleśni i zarodniki pleśni można usunąć z domu za pomocą przedmiotów codziennego użytku. Oto jak dokładnie i prawidłowo wyczyścić zmywarkę.

Co powoduje zapach pleśni w zmywarkach?

Jeśli Twoja zmywarka wydziela dziwny zapach, zastanów się, co może go powodować. Po pierwsze, w zmywarce może narastać pleśń z powodu gromadzenia się wilgoci.

Pozostawienie drzwi zamkniętych przez dłuższy czas może również prowadzić do tego problemu.

Resztki jedzenia mogą zbierać się w filtrze odpływowym zmywarki, wężu odpływowym, ramieniu spryskującym i innych miejscach. Smród może być wyjątkowo zgniły, jeśli cząstki zawierają ryby, jajka lub inne silnie pachnące pokarmy.

Na szczęście odkażanie brudnej zmywarki to prosty proces. Oto kolejny przewodnik po artykułach, aby dowiedzieć się „dlaczego w mojej zmywarce jest pleśń”.

Jak pozbyć się zapachu pleśni w zmywarce

Krok 1. Wyjmij wszystkie przedmioty ze zmywarki

Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie zmywarki. Następnie wytrzyj wnętrze zmywarki wilgotną ściereczką z mikrofibry, aby usunąć wszelkie resztki jedzenia.

Aby ułatwić sobie dostęp, możesz zdjąć najniższy bagażnik.

Krok 2. Wyczyść filtry odpływowe

Filtr odpływowy zmywarki jest najbardziej prawdopodobnym źródłem nietypowych zapachów w urządzeniu. Ciepłe, wilgotne warunki mogą gromadzić się tutaj cząsteczki jedzenia, które z czasem stają się nieapetyczne.

Cylindryczny, zdejmowany filtr najprawdopodobniej skieruje wodę. Najczęstsze są toksyczne zapachy z brudnego filtra odpływowego zmywarki.

Sprawdź odpływ pod kątem nagromadzonego jedzenia lub brudu. Użyj gąbki, aby usunąć wszelkie luźne cząstki.

Wyjmij filtr odpływowy ze zmywarki i załóż go ponownie.

Krok 3. Wyczyść wnętrze

Oczyść wnętrze przedpokoju i ściany wewnątrz. Zapachy zmywarki mogą również pochodzić z nagromadzonego brudu i brudu. Wymagane jest dokładne czyszczenie.

Zacznij od wyjęcia wszystkich koszy zmywarki z jej wnętrza. Podczas czyszczenia wnętrza zmywarki będą one przeszkadzać.

Wyszoruj wnętrze zmywarki ręcznikiem lub szczotką i łagodnym, ciepłym detergentem. Zastanów się nad użyciem niektórych popularnych w kuchni środków czyszczących, jeśli brud jest zbyt trudny do samodzielnego czyszczenia.

Krok 4. Uruchom pustą zmywarkę

Wyczyść śmierdzącą zmywarkę tymi całkowicie naturalnymi, ale silnymi środkami czyszczącymi. Uruchom dwa różne cykle z octem i sodą oczyszczoną, aby wyeliminować wszelkie resztki zapachów z solidnej operacji czyszczenia.

Zrób pełny cykl zmywarki. Celowo będziesz musiał rozpylić ocet na całe wnętrze zmywarki.

Kwasowość octu rozłoży wszelkie resztki, które zalegają we wnętrzu zmywarki.

W drugim cyklu zdezynfekuj zmywarkę, posypując ją kubkiem sody oczyszczonej. Soda oczyszczona to kolejny dobrze znany eliminator zapachów.

Połączenie prysznica z octem i płukania sodą oczyszczoną stało się powszechnym i akceptowalnym rozwiązaniem problemów związanych z czyszczeniem i usuwaniem nieprzyjemnych zapachów.

Na koniec pozostaw drzwi otwarte przez około godzinę po zakończeniu procesu, aby zmywarka mogła prawidłowo wywietrzyć.

Krok 5. Odśwież go

Zapach białego octu ma mieszany odbiór, pomimo jego wyraźnych właściwości czyszczących. Dodaj kilka kropli olejku do octu, jeśli chcesz ukryć go czymś wygodniejszym.

Olejki aromaterapeutyczne, takie jak pomarańcza, lawenda, mięta pieprzowa i cytryna, nadadzą Twojej kuchni świeży, czysty zapach. Zdolności antybakteryjne to kolejna zaleta stosowania nietoksycznych olejków eterycznych.

Aby uzyskać dodatkową pomoc, oto jak usunąć pleśń ze zmywarki.

Jak zapobiegać przyszłym zapachom pleśni

Zmywarki nigdy nie powinny być uruchomione z brudnymi naczyniami. Czekając na pełny załadunek, trzymaj w zmywarce kilka brudnych naczyń, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu.

Nawet po umyciu talerzy smród może się utrzymywać. Uruchom cykl płukania między tymi ciężkimi ładunkami, aby zapobiec utrzymującemu się nieprzyjemnemu zapachowi.

Przed zamknięciem drzwi poczekaj, aż zmywarka zacznie działać.

Otworzyć drzwi zmywarki, aby umożliwić przepływ powietrza wysuszyć zmywarkę po wirowaniu, ponieważ w zmywarce może pozostać niewielka ilość wilgoci. AutoRelease Dry jest opcją w niektórych modelach i otwiera drzwi po zakończeniu cyklu.

Wyczyść wannę i wnętrze drzwi.

Po zakończeniu każdego cyklu wytrzyj wnętrze zmywarki wilgotnym ręcznikiem. Chociaż przez jakiś czas nie będziesz używać innej zmywarki, powinieneś być może wyczyścić wannę i drzwi.

Upewnij się, że wewnątrz nie ma resztek wilgoci, aby generować zapachy. Pamiętaj: nigdy nie używaj razem octu i chloru do czyszczenia zatęchłej zmywarki; pojawią się trujące zapachy.

Wniosek

Teraz, gdy już wiesz, jak pozbyć się zapachu pleśni ze zmywarki, pamiętaj, aby później zastosować środki zapobiegawcze. Ma to na celu upewnienie się, że nie napotkasz ponownie tego samego problemu.