Jak pozbyć się zapachu pleśni z wykładziny dywanowej: 3 proste kroki

W tym artykule dowiesz się, jak pozbyć się zapachu pleśni z wykładziny dywanowej. Mówimy również o rozwoju pleśni i procesie usuwania pleśni, więc czytaj do końca!

Co to jest wyściółka dywanowa?

Wyściółka jest istotną częścią dywanu, ponieważ zapewnia dodatkową ochronę podłogi. Ze względu na bezpieczeństwo, jakie zapewnia, wydłuża również żywotność dywanu.

Jak pozbyć się zapachu pleśni z wykładziny dywanowej: 3 proste kroki

Istnieją różne rodzaje wyściółek dywanowych, które omówimy poniżej:

1. Wyściółka z pianki

Jest to niedrogi rodzaj pianki do dywanów. Jest lekki, dzięki czemu nie jest tak odporny na zużycie.

Oznacza to również, że po dłuższym czasie może się spłaszczyć.

2. Rebond pad

Podkładka rebond jest najbardziej znanym rodzajem wyściółki dywanowej. Jest wykonany z pianki uretanowej pochodzącej z recyklingu, co oznacza, że ​​jest łatwo dostępny.

Jednak wadą posiadania podkładki Rebond jako wyściółki dywanowej jest to, że nie wszystko jest z wysokiej jakości materiału.

3. Wyściółka z włókna syntetycznego

Ten rodzaj wyściółki ma właściwości odporne na pleśń, dzięki czemu idealnie nadaje się do piwnic. Materiał jest oddychający, co zmniejsza możliwość gromadzenia się pleśni i pleśni.

Co powoduje zapach pleśni na wyściółce dywanu?

Naturalnie przyczyną zapachu pleśni na wyściółce dywanu jest rozwój pleśni; ale w jaki sposób w ogóle rozwinął się tam pleśń? Dowiedzmy się tego w tej części artykułu.

Po pierwsze, dywany są bardzo porowate, co oznacza, że ​​mogą wchłonąć kilka ilości wilgoci i wody. Ze względu na tę cechę mają zwiększone ryzyko powstawania pleśni i pleśni.

Dywany są podatne na uszkodzenia przez wodę. Niezależnie od tego, czy uszkodzenie spowodowane przez wodę jest spowodowane wyciekiem, przypadkowym rozlaniem lub zalaniem, materiał absorbuje wilgoć i zaprasza zarodniki pleśni.

Inną przyczyną rozwoju pleśni są resztki jedzenia. Jeśli nie utrzymasz dobrze swojego dywanu i wyściółki dywanu, pleśń może swobodnie utrzymywać się z resztek organicznych pozostawionych na dywanie.

Aby dowiedzieć się więcej o zapachu pleśni, oto artykuł o tym, jak usunąć zapach pleśni z prania i jak pozbyć się zapachu pleśni z piwnicy. Te artykuły pomogą Ci zapoznać się z procesem usuwania zapachu pleśni.

Kroki w usuwaniu zapachu pleśni z wykładziny dywanowej

Niestety, piankowa część wyściółki jest najbardziej uszkadzana przez wodę lub rozwój pleśni. Usunięcie go jest trudne, a nawet może prowadzić do rozwoju pleśni na podłodze.

Krok 1. Zanim zajmiesz się zapachem pleśni, musisz najpierw naprawić problem z wodą. Pozbywanie się dywanu z resztek organicznych pomogłoby również zmniejszyć ryzyko wzrostu i szybkiego rozprzestrzeniania się grzybów na inne części domu.

Krok 2. Po zajęciu się uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę lub zanieczyszczeniami organicznymi można teraz przystąpić do usuwania narośli pleśni. Jest to niezbędny krok w usuwaniu zapachu pleśni.

Nawet jeśli położysz dezodorant na dywanie zakażonym pleśnią, zapach nigdy nie zniknie, chyba że usuniesz grzyby.

Usuń dywan z pokoju i przenieś go na zewnątrz. Upewnij się, że pracujesz na betonowej posadzce na zewnątrz i przy wystarczającej ilości światła słonecznego, aby pomóc w procesie schnięcia.

Jeśli nie możesz tego zrobić na zewnątrz, izoluj dywan w pokoju, zamiast zabierać inne meble do innego pokoju.

Aby usunąć grzyby, możesz użyć produktów domowych. Na przykład możesz użyć białego octu i sody oczyszczonej.

Wlej niedestylowany biały ocet do czystej butelki ze spryskiwaczem i spryskaj zaatakowany obszar. Pozostaw ocet na dywanie na pięć minut.

Wskazówka dla mądrych, zapach octu można zamaskować, dodając do mieszanki kilka kropel olejków eterycznych.

Następnie posyp sodą oczyszczoną część dywanu spryskaną octem, aż całkowicie pokryje obszar. Zostaw sodę oczyszczoną na noc, a następnego dnia odkurz ją.

Możesz również użyć wody utlenionej, jeśli uważasz, że zapach octu jest dla Ciebie zbyt ostry. Użyj stosunku 1:2 do zmieszania wody utlenionej z wodą i wlej go do butelki ze spryskiwaczem.

Najpierw wykonaj test punktowy przed rozpyleniem mieszanki na dywan, ponieważ może ona plamić. Nie chciałbyś zajmować się przebarwieniami na szczycie problemu pleśni.

Jeśli nie plami, kontynuuj spryskiwanie mieszanką obszaru skażonego pleśnią i pozostaw na pięć minut. Upewnij się, że dywan jest suchy; możesz użyć wentylatora, aby pomóc w suszeniu.

Krok 3. Zostaw dywan na noc i zobacz, czy pleśń powróci następnego dnia. Jeśli dywan jest wolny od grzybów, przystąp do procesu usuwania zapachu pleśni.

Użyj rozwiązań dezodoryzujących zamiast wymiany wykładziny dywanowej. Mieszanka sody oczyszczonej i octu ma już właściwości dezodoryzujące.

Jeśli jednak nie pomagają one pozbyć się zapachu pleśni, który tkwi głęboko na dywanie, możesz użyć zestawu OdorKlenz Subfloor Treatment Kit.

Wniosek

Proces usuwania zapachu pleśni odbywa się zawsze w połączeniu z ustaleniem przyczyny rozwoju pleśni i pozbyciem się narośli. Nigdy nie chodzi tylko o to, „jak pozbyć się zapachu pleśni z wykładziny dywanowej”.

Co więcej, musisz podjąć środki zapobiegawcze, aby upewnić się, że nie będziesz musiał zajmować się tymi problemami w przyszłości.