Jak pozbyć się zapachu pleśni z suszarki: 6 kroków odświeżających

Czy Twoja suszarka pachnie raczej stęchlizną niż świeżą? Cóż, oto jak pozbyć się zapachu pleśni z suszarki!

Zapominanie o usunięciu mokrej odzieży z suszarki to tylko jedna z kilku przyczyn rozwoju pleśni. Pomogłoby, gdybyś natychmiast pozbył się zapachu stęchlizny, w przeciwnym razie przeniesie się on na twoje czyste pranie.

5 najczęstszych przyczyn pleśni

Oto niektóre z czynników, które powodują pleśń. Zwróć uwagę na wszystko, aby zapobiec inwazji tego grzyba na Twoją suszarkę.

1. Wilgoć

Najważniejszym czynnikiem wzrostu pleśni i pleśni jest wilgoć. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie suszarki i utrzymywanie jej jak najdłużej suchej.

2. Ciemność

Ciemność jest przyjacielem pleśni. Ponieważ wnętrze suszarki jest zwykle ciemne, istnieje prawdopodobieństwo, że pleśń zacznie rosnąć, zwłaszcza jeśli obecne są inne czynniki.

3. Niskie temperatury

Niskie temperatury pozwalają pleśni rozmnażać się i szybko rosnąć. Sprawiają również, że wilgoć pozostaje dłużej i sprawiają, że suszarka jest bardziej podatna na pleśń.

4. Parowanie

Pary wodne mogą zwiększać ilość wilgoci. Dlatego tak ważne jest, aby suszarka była czysta i sucha, aby krople wody nie wyparowały.

5. Brud i tłuszcz

Pleśń nie może rosnąć pod wpływem samej wilgoci; potrzebuje jedzenia. Jeśli Twoja suszarka jest pełna brudu, istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju pleśni, ponieważ ma czym żywić się.

Pleśń jest często mylona z pleśnią. Aby pomóc Ci zidentyfikować, oto przewodnik na temat koloru pleśni.

Pozbywanie się zapachu pleśni w suszarce

Jednym z najczęstszych i najskuteczniejszych sposobów usuwania zapachu pleśni z suszarki jest użycie wybielacza. Postępuj zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami poniżej, aby to zrobić.

Krok 1. Nosić odzież ochronną

Najczęstszym krokiem do każdego projektu DIY jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Noś parę rękawiczek, aby zapobiec podrażnieniom skóry i maskę, aby uniknąć wdychania wybielacza.

Krok 2. Zrób rozwiązanie wybielacza

W wiadrze z wodą wymieszaj ½ szklanki wybielacza z 1 galonem wody. Następnie przemieszaj, aby je zmiksować.

Krok 3. Zastosuj roztwór wybielacza

Zanurz w roztworze suchą i czystą szmatkę i wytrzyj ją na suszarce. Wyczyść każdą część, w tym drzwi suszarki, i pozostaw je otwarte, aby wyschły.

Krok 4. Spryskaj stare ręczniki białym octem

Wlej pewną ilość nierozcieńczonego białego octu do butelki ze spryskiwaczem. Następnie weź kilka starych ręczników i spryskaj je, aż będą wystarczająco mokre, ale nie kapią.

Krok 5. Umieść ręczniki w suszarce

Użyj suszarki na ręcznikach zwilżonych octem. Gdy obracają się w środku, biały ocet pozbędzie się wszelkiej pozostałej pleśni, dzięki czemu Twoja suszarka będzie wolna od stęchłego zapachu.

Krok 6. Niech wyschnie

Po zatrzymaniu suszarki wyjmij wysuszone ręczniki i pozostaw ją otwartą na co najmniej godzinę, aby umożliwić dopływ powietrza. Gdy zapach stęchlizny całkowicie zniknie, zamknij drzwi suszarki.

Sprawdź ten artykuł, aby uzyskać wskazówki, gdzie kupić środek do usuwania pleśni i pleśni CLR, aby skuteczniej czyścić.

Inne typowe zapachy w suszarce

Oprócz pleśni, istnieją inne typowe zapachy suszarki.

Spalona guma

Istnieją dwa możliwe powody tego zapachu. To albo suszyłeś tkaninę syntetyczną w wysokiej temperaturze, albo drut jest krótki.

Podczas suszenia ubrań sprawdź, czy tolerują wysokie temperatury i zmniejsz ciepło, aby uniknąć zapachu spalenizny. Jeśli tak nie jest, sprawdź przewód zasilający suszarki pod kątem jakichkolwiek problemów.

Gaz

Zapach gazu nie musi oznaczać wycieku gazu. Jeśli chodzi o osuszacz, to możliwe, że zapalarka się zepsuła i powinna być natychmiast sprawdzona przez techników.

Martwe zwierzę

Mamy nadzieję, że tego nie spotkasz. Jeśli jednak to zrobisz, otwórz drzwi suszarki, a otwory wentylacyjne suszarki znajdują się za panelami.

Frustrująca rzeczywistość tego problemu polega na tym, że zapach nie zniknie, dopóki nie znajdziesz swojego martwego przyjaciela gryzonia. Jeśli nie możesz go znaleźć, spróbuj zdjąć tylny i przedni panel i sprawdź wnętrze suszarki.

Zapobieganie zapachowi suszarki

Nic nie przebije regularnego i dokładnego czyszczenia, jeśli chodzi o zapobieganie nieprzyjemnym zapachom. Upewnij się, że farba jest wolna od brudu i wilgoci.

Nigdy nie zostawiaj mokrych ubrań w suszarce. Unikaj również stosowania zmiękczacza do tkanin na arkuszach suszarki, ponieważ pozostawiają one na tacce na kłaczki błonę, która jest trudna do usunięcia.

Jeśli zapach nie pochodzi z suszarki, ale z pralki, uruchom normalny cykl i dodaj ½ szklanki sody oczyszczonej.

Wniosek

Suszarka do ubrań to znacząca inwestycja w domu. Jest poręczny i wytrzyma długo, zwłaszcza jeśli odpowiednio go używasz i pielęgnujesz.

Teraz, gdy nauczyłeś się, jak pozbyć się zapachu pleśni z suszarki (wraz z innymi zapachami), będziesz mieć pewność, że będzie działać prawidłowo. To także gwarancja, że ​​Twoje ubrania wyjdą świeże, czyste i bezzapachowe.