Jak pozbyć się zapachu pleśni z piwnicy: 2 proste instrukcje

W tym artykule dowiesz się, jak pozbyć się zapachu pleśni z piwnicy. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie ścian fundamentowych piwnicy, aby ustalić przyczynę rozwoju pleśni.

Pozostałe instrukcje są napisane poniżej. Oprócz kroków, jak pozbyć się zapachu pleśni z piwnicy, uwzględniliśmy również inne tematy związane z pleśnią.

Jak pozbyć się zapachu pleśni z piwnicy: 2 proste instrukcje

Wszystkie te tematy są przydatne, więc czytaj do końca!

Co to jest pleśń?

Pleśń jest podobna do pleśni w tym sensie, że wydziela okropny zapach. Rozprzestrzenia się również szybko, ale nie powoduje tylu problemów zdrowotnych, co pleśń.

Co więcej, nie niszczy powierzchni, na której rośnie. Oznacza to, że pleśń nie wnika w powierzchnię, na której się znajduje, dzięki czemu łatwiej sobie z nią radzić niż pleśń.

Zarówno pleśń, jak i pleśń to grzyby. Pleśń ma różne sposoby identyfikacji, podobnie jak pleśń.

Możesz rozpoznać pleśń po jego teksturze. Może być puszysty lub pudrowy.

Co więcej, pleśń pozostaje w jasnym kolorze, w przeciwieństwie do pleśni, która może mieć kolor czarny lub zielony. Jednak w miarę rozprzestrzeniania się zaczyna ciemnieć.

Jak pleśń rośnie w piwnicach?

Podobnie jak pleśń, pleśń wymaga spełnienia pewnych warunków, aby mogła się rozwijać. Wymaga źródła pożywienia, wilgoci (lub wody), powietrza i odpowiedniej temperatury.

Ogólnie rzecz biorąc, ostatecznym kryterium do spełnienia i najłatwiejszym z czterech, które należy kontrolować, jest wilgotność. Jednak ukryte uszkodzenia wodne w rzadko odwiedzanych pomieszczeniach pozwalają na swobodny rozwój pleśni (lub pleśni).

Uszkodzenia powodowane przez wodę często występują w obszarach takich jak piwnica lub przestrzenie podziemne. Obszary te na ogół nie są odwiedzane i sprawdzane; stąd pleśń może szybko rosnąć bez żadnej interwencji.

Najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi pleśni lub pleśni jest ochrona domu przed uszkodzeniem przez wodę. Co więcej, pierwszym krokiem, który powinieneś zrobić przed usunięciem grzyba, jest naprawa uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Aby dać ci pomysł na naprawę szkód spowodowanych przez wodę, oto artykuł o tym, jak naprawić uszkodzoną przez wodę przesuniętą ścianę piwnicy.

Jakie są oznaki wzrostu pleśni?

Podobnie jak pleśń, pewną oznaką rozwoju pleśni jest zapach. W rzadko wentylowanych pomieszczeniach, takich jak piwnica, zapach z pewnością będzie silniejszy.

Inną oznaką rozwoju pleśni jest sproszkowany lub puszysty wzrost na powierzchniach. Jak wspomniano powyżej, mączniak ma dwa rodzaje: puszysty lub puszysty.

Posiadanie pudru lub puszystości na twoich powierzchniach jest pewną oznaką wzrostu pleśni. Nie zalecamy jednak dotykania skażonych obszarów.

Pomimo mniej poważnych problemów zdrowotnych, takich jak pleśń, pleśń może nadal wywoływać reakcję alergiczną. Dlatego dotykanie go gołymi rękami jest niedopuszczalne.

Ponadto, gdy usuwasz pleśń z piwnicy, upewnij się, że masz sprzęt ochronny. Unikaj narażenia na pleśń, nosząc rękawiczki i długie rękawy.

Na koniec załóż maskę, aby uniknąć wdychania jej zarodników. Po założeniu odzieży ochronnej jesteś gotowy do rozwiązania problemu pleśni w swojej piwnicy.

Sposoby, aby pozbyć się zapachu pleśni z piwnicy

Krok 1. Sprawdź fundament swojej piwnicy

Jak wspomniano powyżej, konieczne jest znalezienie źródła wzrostu pleśni. Znalezienie źródła jest niezbędne do usunięcia pierwotnej przyczyny wzrostu pleśni — zapobiegając ponownemu wzrostowi pleśni.

Poszukaj odsłoniętych rur wzdłuż ścian i sufitu. Rury te mogą powodować kondensację, która przyciąga pleśń i pleśń.

Te nieszczelności rur mogą nawet prowadzić do uszkodzeń konstrukcji, jeśli są pozostawione same przez dłuższy czas. Poza fundamentem piwnicy sprawdź również system HVAC pod kątem ewentualnych uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Krok 2. Wyeliminuj wzrost pleśni

Aby usunąć źródło zapachu pleśni, należy pozbyć się narośli. Jednym ze sposobów na zabicie pleśni jest użycie octu.

Możesz użyć nierozcieńczonego octu, który skutecznie usuwa do 80% zarodników pleśni. Weź pustą butelkę ze spryskiwaczem i wlej do niej nierozcieńczony biały ocet, a następnie spryskaj skażony obszar.

Upewnij się, że obszar ma dobrą wentylację, aby mgiełka octu dostała się również do innych obszarów. Jeśli jednak przeszkadza ci zapach octu, możesz zamiast tego użyć roztworu boraksu.

Podobnie jak soda oczyszczona, boraks jest proszkiem, który może pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, w tym pleśni. Może również hamować rozwój pleśni w przyszłości.

Zrób mieszankę boraksu i wody, a następnie spryskaj nią dotknięte obszary. Jeśli potrzebujesz komercyjnej opcji usuwania pleśni, zajrzyj do tego artykułu, gdzie kupić środek do usuwania pleśni i pleśni CLR.

Środek do usuwania pleśni i pleśni CLR jest skutecznym produktem, ponieważ może dogłębnie wyczyścić zanieczyszczoną powierzchnię. Sprawdź artykuł, aby uzyskać więcej informacji na temat korzyści i miejsc, w których można kupić środek do usuwania pleśni i pleśni CLR.

Na koniec, po usunięciu zapachu i naprawieniu szkód spowodowanych przez wodę, upewnij się, że znasz środki zapobiegawcze przeciwko rozwojowi pleśni. Przykładem jest zapobieganie uszkodzeniom wody, zanim doprowadzi to do rozwoju pleśni lub pleśni.

Wniosek

Po nauczeniu się, jak pozbyć się zapachu pleśni z piwnicy, musisz również wprowadzić niezbędne poprawki, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu zapachu pleśni. Po pierwsze, możesz zainwestować w nawilżacz, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.