Jak pozbyć się zapachu pleśni z otworów wentylacyjnych samochodu: najlepszy przewodnik

Ciekawi Cię „jak pozbyć się zapachu pleśni z otworów wentylacyjnych samochodu”? Niewiele rzeczy jest tak komfortowych, jak klimatyzacja w samochodzie w upalny letni dzień.

Ale co, jeśli powietrze płynące z twoich otworów wentylacyjnych pachnie jak spocona skarpeta? Nie musisz zamykać oczu i tolerować tego dziwnego, spleśniałego zapachu, który pojawia się zaraz po włączeniu klimatyzatora.

Jak pozbyć się zapachu pleśni z otworów wentylacyjnych samochodu: najlepszy przewodnik

Z powodu wilgoci w systemie klimatyzacji z pewnością rozwinęła się pleśń i pleśń. Wilgoć jest naturalnym elementem samochodu, ale może powodować pleśń, jeśli jest zbyt długo pozostawiona bez opieki.

Zarodniki pleśni są zbierane, gdy powietrze przepływa obok parownika do samochodu, żywiąc się wilgocią. Na szczęście są proste w czyszczeniu, a Twój samochód znów będzie pachniał jak nowy.

Pozbywanie się zapachu pleśni w samochodzie

Odpływ parownika pod podłogą pojazdu to miejsce, do którego powinna trafiać większość wody. W upalny, wilgotny dzień prawdopodobnie zauważyłeś małą kałużę wody pod spodem samochodu.

Chociaż część zbiera się w parowniku i jeśli będzie tam wystarczająco długo, zakwitną zarazki i pleśń, a w kabinie samochodu poczujesz zapach. Na szczęście jest to stosunkowo proste lekarstwo.

Niezależnie od tego, czy wykryjesz ten pleśniowy zapach, wypróbuj poniższe procedury, aby sprawdzić, czy rozwiążą problem:

Krok 1. Upewnij się, że odpływ klimatyzatora nie jest zatkany. Gdy parkujesz samochód po 20 minutach lub dłużej, skondensowana woda powinna spływać spod silnika.

Uwaga: może to być oczywiste w zależności od samochodu lub może być konieczne przemieszczenie się, aby sprawdzić, czy woda spływa. Musisz oddać układ klimatyzacji do serwisu, jeśli uważasz, że jest zatkany.

Krok 2. Jeśli układ klimatyzacji jest opróżniony i nadal wydziela zapach, wyłącz klimatyzację przed wyłączeniem samochodu.

Włącz wentylator, aby pomóc w usuwaniu wilgotnego powietrza z systemu wentylacyjnego. Próbujesz zmusić wodę z miski odpływowej do odparowania.

Uwaga: Aby smród nie powrócił, może być konieczne robienie tego za każdym razem, gdy wyłączasz samochód. Przeczytaj ten artykuł o tym, jak uzyskać zapach pleśni z dywanu samochodowego, aby uzyskać dodatkowe wskazówki.

Krok 3. Dobrym pomysłem jest również pozostawienie sprężarki klimatyzacji włączonej przez cały czas, niezależnie od tego, czy ogrzewasz, czy chłodzisz. Ustawienie temperatury decyduje o tym, czy powietrze jest gorące czy zimne, podczas gdy tryb A/C usuwa wilgoć.

Uwaga: ta metoda działa dobrze, gdy próbujesz rozmrozić okna w zimie.

Jeśli te środki nie pomogą w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów, należy wyczyścić system wentylacji samochodu.

Fizyczne usunięcie narośli z dotkniętych powierzchni jest pierwszym krokiem w każdej próbie naprawy. Kurz i zanieczyszczenia gromadzą się na wężownicach klimatyzacji i misce ociekowej, a także w kanałach powietrznych w systemie wentylacyjnym samochodu.

Jeśli cewki i patelnia pozostaną wilgotne, mogą tworzyć się pleśń i bakterie. Ponieważ te powierzchnie są trudno dostępne, stosujemy procedurę czyszczenia pośredniego.

Smród należy wyeliminować za pomocą środka przeciwdrobnoustrojowego na cewkach i misce ociekowej. Wybierz substancję, która jest skuteczna, nie powoduje korozji elementów pojazdu i nie powoduje reakcji alergicznych u nikogo, kto ją stosuje.

Szczególnie wskazane jest stosowanie produktu bezzapachowego, jakim jest lepka ciecz. Przed użyciem rozcieńczyć wodą, ale stosować dwa razy więcej niż zaleca producent.

Jeśli nie możesz znaleźć produktu, który nie jest zapachowy, przed nałożeniem sprawdź dokładnie to, co zamierzasz używać poza samochodem. Jeśli po aplikacji pojawią się reakcje, produktu nie można usunąć.

Spróbuj rozpylić produkt w plastikowej torbie, aby zobaczyć, czy zareagujesz Ty lub Twoja rodzina. Przygotuj co najmniej pół litra płynu i wlej go do butelki z rozpylaczem, aby ułatwić aplikację.

Jak dezodoryzować otwory wentylacyjne samochodu

Oto kroki w usuwaniu zapachów z otworów wentylacyjnych:

Krok 1. Włącz silnik samochodu i wentylator klimatyzacji na najwyższe ustawienie. Zamiast „recyrkulacji” wybierz „powietrze zewnętrzne”.

Zamiast dmuchać na podłogę, skieruj strumień powietrza do otworów wentylacyjnych w desce rozdzielczej. Podczas dezodoryzacji otwórz okna.

Krok 2. Mieszankę należy rozpylić w odstępach 14 filiżanek. Po wymianie odpowietrznika podłogowego i spryskaniu kolejnych 12 filiżanek kombinacji, powinno pozostać około filiżanki.

Uwaga: należy znaleźć wlot powietrza. Prawie zawsze będzie on znajdował się w górnej części maski, w pobliżu dolnej części przedniej szyby i na środku samochodu.

Większość tego, co natryskujesz, nigdy nie trafi do klimatyzatora, ponieważ cewka jest zakopana w samochodzie. Będzie gromadzić się na grillu i opadać, a także po bokach kanałów i wszystkich innych konstrukcjach.

Chociaż do czasu opróżnienia pojemnika prawie zawsze jest wystarczająca ilość sprayu, aby coś zmienić w jednostce klimatyzacyjnej.

Jeśli pierwsza metoda nie przyniesie oczekiwanego rezultatu w pozbyciu się pleśniowego zapachu, możesz wypróbować inne wskazówki, jak usunąć plamy pleśni z poduszek na zewnątrz. Oto kilka innych kroków, jak usunąć zapach z odpowietrzników samochodowych.

Krok 1. Włącz wewnętrzny wentylator samochodu na niski poziom i otwórz wszystkie okna. Spryskaj środek dezynfekujący, taki jak lizol lub środek dezynfekujący AC, do tak zwanej komory w lokalnym sklepie z częściami samochodowymi.

Wlot znajduje się u podstawy przedniej szyby, gdzie znajdują się wycieraczki, a komora to skrzynka, która łączy się z systemem HVAC.

Zauważysz tam otwory wentylacyjne, czyli plenum. Stąd pochodzi powietrze do systemu ogrzewania i chłodzenia.

Krok 2. Obficie spryskaj środek czyszczący po obu stronach otworu wlotowego komory wyrównawczej, a wentylatory wciągną go do systemu, zabijając zarazki i pomagając w usuwaniu stęchłego smrodu.

Powinieneś zostawić otwarte okna, aby samochód mógł oddychać. Aby ułatwić przepływ środka dezynfekującego przez system, wyjmij filtr kabinowy przed spryskaniem go.

Uwaga: może to być również dobry moment na jego wymianę, ponieważ brudny filtr może utrudniać prawidłowy przepływ powietrza. Filtry kabinowe często znajdują się za drzwiami schowka i są dość łatwo dostępne.

Krok 3. Wyłącz klimatyzator i pozwól wentylatorom pracować przez kilka minut przed wyłączeniem zapłonu samochodu, aby pomóc zachować otwory wentylacyjne w upale. Pomoże to w usunięciu części wilgoci, która gromadzi się w otworach wentylacyjnych AC.

Wniosek

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, pamiętaj o wyczyszczeniu każdego otworu wentylacyjnego. Sprawdź każde siedzenie, deskę rozdzielczą i bagażnik.

Klimatyzator ścienny, który wydziela nieprzyjemny zapach po kilku dniach wyłączenia, można czyścić w ten sam sposób.

Są to tylko tymczasowe poprawki, które pomogą Ci przejść do momentu, gdy będziesz mógł przeprowadzić bardziej kompleksowe czyszczenie. Mamy nadzieję, że lepiej zrozumiesz, jak pozbyć się zapachu pleśni z otworów wentylacyjnych samochodu.