Jak pozbyć się zapachu pleśni z kołdry: łatwy przewodnik w 5 krokach?

Czy twoja kołdra leżała przez jakiś czas w schowku i była mokra od przecieku? Dowiedz się, jak pozbyć się zapachu pleśni z kołdry, aby móc ponownie używać jej tak, jakby była nowa.

Zapach pleśni jest wynikiem osadzania się zarodników pleśni na powierzchniach, w tym na kołdrze. Bardzo ważne jest, aby rozważyć ochronę przed wszelkimi uszkodzeniami, gdy pracujesz nad dokładnym usunięciem pleśni.

Jak pozbyć się zapachu pleśni z kołdry: łatwy przewodnik w 5 krokach?

Czego będziesz potrzebować

  • Miska lub dowolny pojemnik, którego możesz użyć podczas mieszania składników
  • Stary pędzel z miękkim włosiem
  • piłki tenisowe
  • Sok z cytryny
  • Sól kuchenna
  • 1 szklanka białego octu
  • Łagodny detergent do prania

Usuwanie zapachu pleśni z kołdry

Aby pozbyć się zapachu stęchlizny pleśni z kołdry, wystarczy wykonać pięć prostych kroków. Upewnij się, że wcześniej przygotowałeś materiały i przygotuj kołdrę, którą będziesz czyścić.

Krok 1. Zrób pastę cytrynową

Aby zrobić pastę, wymieszaj w misce sok z cytryny z solą stołową. Kontynuuj dodawanie składników, aż uzyskasz konsystencję pasty, która nie jest zbyt rzadka i jest lekko gęsta.

Krok 2. Nałóż pastę cytrynową na kołdrę

Używając starej szczoteczki do zębów o miękkim włosiu, nałóż pastę cytrynową na plamy pleśni na kołdrze. Upewnij się, że nakładasz na każde miejsce, aby uzyskać nieskazitelną i świeżą kołdrę.

Następnie połóż czysty i duży kawałek materiału w miejscu, w którym jest bezpośrednio nasłonecznione. Połóż na nim kołdrę i pozostaw pastę cytrynową do wyschnięcia.

Krok 3. Zetrzyj pastę cytrynową z kołdry

Gdy pasta cytrynowa wyschnie, ponownie chwyć starą szczoteczkę do zębów. Użyj go, aby zetrzeć pastę z kołdry.

Pamiętaj, aby wykonywać delikatne ruchy, aby nie uszkodzić materiału. Zrób to dokładnie, upewniając się, że nie pozostała żadna pasta.

Krok 4. Umyj kołdrę

Następną rzeczą, którą musisz zrobić, aby czyszczenie było bardziej efektywne, jest włączenie kołdry w pralce o dużej pojemności. Użyj ciepłej wody i łagodnego detergentu do prania.

Dodaj 1 szklankę białego octu, aby zabić wszystkie pozostałe zarodniki pleśni. Pozbędzie się również zapachu stęchlizny z kołdry.

Jeśli Twoja pralka również pachnie stęchlizną, oto artykuł o tym, jak pozbyć się zapachu pleśni w pralce, który możesz przeczytać.

Krok 5. Osusz kołdrę piłeczkami tenisowymi

Włóż świeżo wypraną kołdrę do suszarki razem z kilkoma czystymi piłkami tenisowymi. Te kulki zapobiegają zbijaniu się kołdry w suszarce.

Uruchom suszarkę upewniając się, że cała woda została spuszczona. Możesz również spróbować powiesić kołdrę na zewnątrz, aby wyschła na powietrzu lub na słońcu, aby lepiej wysuszyć.

Wskazówki

Możesz również spróbować wyłożyć kołdrę na zewnątrz i spryskać ją rozcieńczonym octem i pozostawić do wyschnięcia. Ta technika zabije wszystkie zarodniki pleśni i pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu.

Inną sztuczką, którą możesz zrobić, aby usunąć śmierdzące zapachy, jest użycie potężnej sody oczyszczonej. Posyp dużą ilością składnika na pachnącą stęchlizną kołdrę.

Pozostaw go na tkaninie na noc, aby wchłonął wszystkie zapachy. Odkurz lub strząśnij sodę oczyszczoną z kołdry następnego dnia.

Jeśli chodzi o pranie kołdry, lepiej robić to raz w miesiącu. Zapobiegnie uszkodzeniom, a także uchroni je przed pleśnią.

Pamiętaj, że ogólny środek zaradczy polegający na użyciu wybielacza w leczeniu pleśni może uszkodzić twoją kołdrę. Bardzo ważne jest, aby go unikać.

Jeśli nie masz pewności co do radzenia sobie z pleśnią, poproś o profesjonalną pomoc w wykonaniu pracy.

Aby uzyskać wskazówki, jak pozbyć się zapachu pleśni z materaca, zapoznaj się z tym pomocnym przewodnikiem.

Zapobieganie pleśni

Nie ma lepszego sposobu na radzenie sobie z pleśnią niż zapobieganie jej rozwojowi. Jest na to wiele podstawowych sposobów.

Postaraj się, aby Twoja kołdra była zawsze sucha i czysta. O ile to możliwe, unikaj jedzenia i picia w pobliżu, aby uniknąć rozlania ulubionego jedzenia i napojów na kołdrę.

Jeśli niestety dojdzie do rozlania, natychmiast go posprzątaj. Następnie wypierz kołdrę i uruchom ją na sucho, aby pozbyć się całej wilgoci.

Przechowując kołdrę, umieść ją w chłodnym, suchym miejscu, aby uniknąć wilgoci, która może powodować rozwój pleśni. Nigdy nie przechowuj swojej kołdry w plastikowej torbie.

Plastikowe torby nie przepuszczają powietrza do środka, co sprzyja rozwojowi pleśni. Jeśli oddychająca torba do przechowywania nie jest dostępna, przed przechowywaniem owiń kołdrę czystymi i suchymi bawełnianymi ręcznikami.

Możesz również użyć dowolnej starej odzieży bawełnianej. Bawełna zapewnia dobry przepływ powietrza, co bardzo skutecznie zapobiega gromadzeniu się pleśni.

Wniosek

Pleśń, razem z innymi grzybami, są naprawdę takimi kłopotami. Po prostu nie są typem, z którym chciałbyś mieć do czynienia, szczególnie w swoim domu.

Teraz, gdy proces usuwania zapachu pleśni z kołdry wyszedł na jaw, cieszenie się świeżo pachnącą pościelą jest nigdzie poza zasięgiem.