Jak pozbyć się wosku ze świec?

Jest sezon świąteczny, a teraz masz wosk na swetrze, co za bałagan! Fajnie jest udekorować świece wokół jadalni, ale czyszczenie wosku może być kłopotliwe. Na szczęście mamy proste sposoby, które pokażą Ci, jak usunąć wosk ze świec.

Kroki, jak usunąć wosk ze świecy

Krok 1: Najpierw pozwól mu wyschnąć.

Z większością plam lepiej załatwić się jak najszybciej. Zazwyczaj eliminacja chemikaliów, zanim zdążą wsiąknąć w tkaninę, sprawia, że ​​usuwanie plam jest znacznie bardziej dostępne. Nie dotyczy to jednak wosku ze świec.

Jak pozbyć się wosku ze świec?

Chociaż może być kuszące, aby pobiec do zlewu, gdy tylko wosk dotknie tkaniny, oprzyj się! Poczekanie, aż wosk wyschnie przed przystąpieniem do czyszczenia, może pomóc w nauce skutecznego usuwania wosku z odzieży. Następnie pozwól mu wyschnąć naturalnie lub nałóż kilka kostek lodu, aby przyspieszyć proces.

Krok 2: Usuń go za pomocą skrobaka.

Po utwardzeniu wosku powinieneś być w stanie zeskrobać jego większość. Najpierw delikatnie zeskrob z ciała, aby uniknąć wpadek. Następnie powinieneś być w stanie odkleić wierzchnie warstwy wosku, pozostawiając tylko tę część, która zatopiła się w tkaninie.

W zależności od rodzaju materiału, z którym pracujesz, będziesz musiał użyć konkretnego narzędzia do skrobania. Oczywiście preferowane jest ostrzejsze narzędzie, takie jak doskonały nóż, ale jeden błąd może spowodować dziurę w delikatnych tkaninach. Zamiast tego użyj łyżki, aby delikatnie prześlizgnąć się po powierzchni czegoś miękkiego, takiego jak jedwab, zamiast kopać.

Krok 3: Usuń go za pomocą parowca.

Pozostaje ci teraz wosk, który przykleił się do włókien ubrania. Jak więc wydobyć go z tkaniny? Sekret polega na delikatnym podgrzaniu wosku i umożliwieniu mu wsiąkania w coś innego, na przykład bibułę.

Możesz również użyć ręcznika papierowego. Unikaj miękkich materiałów, jeśli nie chcesz, aby jakieś małe kawałki tkanki dostały się między nitki. Przykładami miękkich materiałów są polar, wełna i aksamit.

Umieść ręczniki papierowe lub bibułę nad i pod lepką pozostałością. Następnie nałóż cienki ręcznik i przeprasuj przez niego. Ciepło rozpuści wosk, a chłonny papier przyciągnie pozostałą plamę.

Krok 4: Usuń kolor

Ten krok jest konieczny tylko wtedy, gdy wosk w numerze jest kolorowy. Zwłaszcza jeśli twoje ubranie jest na tyle blade lub białe, że widać znak. Jeśli tkanina i wosk mają podobny kolor, powinieneś być w stanie pominąć ten krok bez uszkodzenia wykończenia.

Chociaż należy usunąć większość wosku, barwnik może być nadal widoczny. Wszystko, czego potrzebujesz, to porządna procedura usuwania plam przed praniem. Możesz użyć Persil jako wstępnej obróbki; po prostu wyjmij Stain Eraser Ball z pojemnika.

Zalej plamę niewielką ilością płynu. Następnie przetrzyj plamę wgłębieniami na kuli. To byłoby jak czyszczenie mebli z tkaniny.

Krok 5: Umyj jak zwykle.

Do zakończenia procedury czyszczenia wystarczy szybki cykl prania. Usunie wszelkie pozostałości wosku lub koloru z twoich przedmiotów. Użyj zwykłego ustawienia dla tej szmatki.

Połącz go ze skutecznym detergentem do usuwania plam. Persil mały & potężny bio to odpowiedni wybór. Sprawdź ubranie, gdy wychodzi z pralki.

Zrób to, aby upewnić się, że plama została całkowicie usunięta przed rozłożeniem do wyschnięcia. Jeśli którakolwiek z plam pozostanie, po prostu powtórz powyższe kroki. Użyj kulki do usuwania plam jako środka wstępnego przed ponownym praniem.

Jak usunąć wosk ze świec w zależności od rozmiaru

Usuwanie plam z wosku z małych świec

Małe plamy zastygłego wosku ze świecy można usunąć na szmatce dużą kroplą oleju roślinnego. Wytrzyj nadmiar oleju ręcznikiem papierowym przed zwykłym praniem. Inną metodą usuwania niewielkich ilości wosku z obrusu jest umieszczenie go w zamrażarce.

Gdy wosk stanie się kruchy, zdejmij obrus i odłam większość z niego. Następnie rozłóż dotknięty obszar na szerokiej misce i zwiąż go gumkami. Usunie resztki wosku z obrusu, a następnie poleje go gorącą wodą, aby go stopić.

Usuwanie dużych plam woskowych ze świec

Chcesz wiedzieć, jak usunąć wosk ze świecy, ale wosk jest za duży? Aby usunąć znaczne plamy wosku świecowego z odzieży, zeskrob nadmiar tępym nożem. Następnie umieść dotknięty obszar między dwoma papierowymi ręcznikami lub brązowymi papierowymi torebkami i prasuj na niskim poziomie.

Załóżmy, że tkanina to taka, którą zwykle prasujesz w niskiej temperaturze. Uważaj, aby go nie przypalić podczas usuwania wosku. W takim scenariuszu po prostu przesuwaj żelazko tam i z powrotem nieco nad papierem.

Stopienie i przeniesienie wosku na papier nie wymaga dużo ciepła. Wymień ręczniki papierowe lub torby, ponieważ wchłaniają wosk, a następnie wypierz, aż papier przestanie wchłaniać wosk. Za pomocą odplamiacza usuń wszelkie pozostałości plam.

Wniosek

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się ubrania woskiem ze świec, a jest to również dość proste. Pamiętaj jednak, aby dokładnie ocenić kroki i rozważyć rozmiar wosku. Upewnij się również, że od razu pracujesz nad tymi plamami, aby uniknąć gromadzenia się pleśni.