Jak pozbyć się pleśni w mulczu za pomocą 3 prostych metod majsterkowania?

Jeśli spędzasz większość czasu na pielęgnacji ogrodu, prawdopodobnie zastanawiałeś się, jak pozbyć się pleśni w ściółce. Nie jest to dobry widok i ma jedynie wady dla krajobrazu i zdrowia roślin.

Wspaniałą wiadomością jest to, że istnieją metody, które możesz zastosować, aby bezpiecznie usunąć to ze swojego podwórka. Poza tym dowiesz się również, jak zapobiegać jego rozwojowi w przyszłości, więc bądź na bieżąco!

Jak pozbyć się pleśni w mulczu za pomocą 3 prostych metod majsterkowania?

Co to jest ściółka?

Ściółka jest materiałem często rozprowadzanym lub układanym na powierzchni gleby. Miłośnicy ogrodnictwa są bardziej zaznajomieni z tym, ponieważ używają go do ukrywania odsłoniętej gleby w ogrodach i klombach.

Dostępnych jest kilka rodzajów ściółki. Obejmuje ściółkę organiczną i syntetyczną.

Rodzaje ściółki organicznej są następujące:

 • Kora (rozdrobniona lub rozdrobniona)
 • Igły sosnowe
 • Wycinki trawy
 • Posiekane liście
 • Słoma
 • Gazety

Ściółka syntetyczna:

 • Czarny plastik
 • Tkanina krajobrazowa
 • Kamień
 • Żwir

Głównym celem ściółki jest ochrona struktury gleby przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale może również pełnić funkcję naturalnego nawozu, ponieważ jest organiczna i rozkłada się. Sucha i bardziej zdrewniała ściółka rozkłada się wolniej, a także dostarcza mniej składników odżywczych do gleby.

Korzyści ze stosowania ściółki w architekturze krajobrazu i ogrodnictwie inne niż ochrona przed światłem słonecznym obejmują:

 • Izolacja
 • Retencja wody
 • Zapobieganie chwastom

Powinieneś wiedzieć, gdzie otrzymujesz ściółkę, ponieważ niektóre mogą zawierać szkodliwe nasiona chwastów dla twoich roślin. Substancje chemiczne mogą również zanieczyścić twoją roślinność i pamiętaj, aby ocenić ściółkę, ponieważ każdy rodzaj ma swoje zastosowanie.

Dlaczego pleśń rośnie na ściółce?

Nazywany również przez innych „śliską pleśń”, grzyb rośnie na ściółce, gdy warunki są wilgotne, a bakterie zaczynają się nim żywić. W miarę wzrostu będą uwalniać zarodniki do pobliskich obszarów, aż pojawią się widoczne plamy pleśni w kolorze żółtym, brązowym, czarnym, białym i pomarańczowym.

Zwykle około 77 do 86 stopni Fahrenheita jest idealną temperaturą dla rozwoju pleśni. Wzrost można zatrzymać tylko poprzez wykopanie korzeni i wysuszenie ich za pomocą domowych środków, takich jak ocet.

Grzyb mulczowy jest w większości nieszkodliwy i nie stanowi poważnego problemu, ale nadal najlepiej byłoby się go pozbyć. W niektórych przypadkach wytwarzają masy zarodników o nieprzyjemnych zapachach, które mogą przyciągać owady i muchy.

Jak rozprzestrzenia się pleśń mulczowa?

Pleśń na ogół łatwo rozprzestrzenia się bez pomocy, ale niektóre czynniki zewnętrzne mogą również przyczynić się do jej dalszej ekspansji na pobliskie obszary. Następujące czynniki to:

 • Owady
 • Woda
 • Wiatr
 • Zwierzęta
 • Naturalny ruch ściółki

Dzięki tym elementom zarodniki pleśni mogą przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego i rozpoczynać nowy wzrost tam, gdzie osadzają się.

Jeśli masz zwierzęta domowe, tolerowanie tego rodzaju pleśni jest ryzykowne, ponieważ może powodować choroby, a nawet śmierć z powodu zatrucia. Powinieneś wiedzieć, jak trzymać zwierzęta z dala od roślin, aby uniknąć takich sytuacji.

Czy pleśń w ściółce jest niebezpieczna dla roślin?

Jak wspomniano wcześniej, pleśń w ściółce nie jest niebezpieczna. Można go nawet dotknąć bez konsekwencji, choć nie jest to zalecane.

Z drugiej strony niektóre pleśnie mogą być niebezpieczne dla roślin, czego przykładem jest biała pleśń. Możesz zapoznać się z tym artykułem, aby dowiedzieć się więcej o tym, co powoduje białą pleśń na roślinach.

Pleśń może negatywnie wpłynąć na wygląd krajobrazu lub stanowić zagrożenie dla zdrowia osób na nią wrażliwych. Niektóre określone rodzaje grzybów, takie jak śmierdzirogi i inne grzyby, mogą być również niebezpieczne podczas spożywania.

Jak usunąć pleśń z mulczu

Istnieją trzy metody, dzięki którym możesz spróbować usunąć pleśń i trwale zapobiec jej wzrostowi z ściółki. Należą do nich:

 • Wysychanie
 • Korzystanie z octu
 • Wykopywanie korzeni

Metoda nr 1. Suszenie formy

Należy zauważyć, że ta metoda nie jest praktyczna we wszystkich klimatach. Obszary wilgotne są bardziej narażone na zatrzymywanie wilgoci i wody w glebie.

Jeśli w ściółce znajdują się pleśnie, możesz je zabić, wysuszając obszar uprawy. Zapobiegaj nadmiernemu podlewaniu roślin i rób to tylko w razie potrzeby.

Metoda nr 2. Używanie octu

Najpierw musisz utworzyć roztwór jednej części octu na dwie części wody. Umieść go w butelce ze spryskiwaczem, aby aplikacja była łatwiejsza.

Kwasowość octu może osłabić strukturę pleśni i ostatecznie ją zabić. Może to jednak zająć kilka razy, ponieważ nie jest to natychmiastowe rozwiązanie problemów z pleśnią.

Ocet może zabić większość pleśni, ale może również mieć szkodliwy wpływ na niektóre rośliny. Pamiętaj, aby spryskać spleśniały obszar, a nie dokładnie na lub w pobliżu roślin.

Metoda nr 3. Wykopywanie korzeni

Ta metoda jest prawdopodobnie najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się pleśni w ściółce. Przed rozpoczęciem upewnij się, że nosisz odpowiednią ochronę, aby uniknąć nieszkodliwych chemikaliów i wdychania zarodników pleśni z powietrza w pobliżu kolonii.

Przenoszenie dojrzałej pleśni ze ściółki wiąże się również z ryzykiem rozprzestrzenienia się większej ilości zarodników w powietrzu, więc dobrym pomysłem byłoby przykrycie jej plastikową torbą podczas i po usunięciu.

Upewnij się, że pozbyłeś się pleśni bezpośrednio z korzeni, a następnie wyczyść obszar. Chociaż niektóre pleśń i grzyby mają jaskrawe kolory, które mogą być zabawne dla oka, pozostawienie ich w spokoju nie zawsze jest bezpieczne.

Wniosek

Nauka pozbycia się pleśni w ściółce nie jest tak skomplikowana. Jeśli uważasz, że są irytujące, są pewne rzeczy, które możesz zrobić bez pomocy profesjonalisty.

Postępując zgodnie z metodami podanymi w tym artykule, będziesz w stanie zachować piękną ściółkę ogrodową, bezpieczną i wolną od pleśni!