Jak pozbyć się pleśni na zewnątrz samochodu: 5 przydatnych kroków

Być może zauważyłeś kilka utrzymujących się pleśni, a teraz szukasz sposobu na pozbycie się pleśni na zewnątrz samochodu.

Na początku może wyglądać okropnie i trudno usunąć, ale to bułka z masłem. W tym artykule przedstawimy kilka kroków i rozwiązań, które możesz wypróbować.

Jak pozbyć się pleśni na zewnątrz samochodu: 5 przydatnych kroków

Co to jest pleśń?

Pleśń to rodzaj grzyba powierzchniowego, który pojawia się jako plama szarego lub nawet białego grzyba na powierzchni wilgotnego miejsca. Możesz usunąć pleśń za pomocą szczotki do szorowania i środka czyszczącego kupionego w sklepie.

Pleśń zazwyczaj rośnie na wszystkim, co zapewnia im odpowiednie pożywienie. Tak więc w domach może rosnąć najczęściej na bawełnie, lnie, sztucznym jedwabiu, wełnie, skórze, drewnie i papierze.

Wiele tkanin syntetycznych jest odpornych na pleśń. Usuwanie pleśni i pleśni z karoserii samochodu może być udręką i prawdopodobnie nie jest to coś, co będziesz chciał robić ponownie w najbliższym czasie.

W rezultacie bardzo ważne jest, aby dołożyć starań, aby to się nie powtórzyło.

Jak usunąć pleśń na zewnątrz samochodu

Pozbycie się pleśni na zewnątrz samochodu może być trudne i nieco ryzykowne, dlatego jeśli nie zostanie potraktowane ostrożnie lub przez profesjonalistę, może spowodować więcej uszkodzeń samochodu.

Krok 1. Poznaj lub znajdź dotknięte obszary w swoim samochodzie. Sprawdź uszkodzenia i stan pojazdu.

Liczba glonów i pleśni na zewnątrz oraz stan pojazdu określą, które procedury są bezpieczne w użyciu.

Krok 2. Użyj wody do usunięcia pleśni. Bardzo skutecznym sposobem jest usuwanie glonów za pomocą myjki wysokociśnieniowej, z przyłączem węża lub myjki strumieniowej.

Możesz używać tego tylko w niektórych samochodach lub ryzykujesz spowodowanie szkód. Używaj wody pod wysokim ciśnieniem tylko w samochodzie, który jest w dobrym stanie ogólnym.

Nie powinno być widocznych oznak zużycia i uszkodzeń, które mogłyby pogorszyć myjka.

Krok 3. Śnieżna piana lub szampon samochodowy będą korzystne w usuwaniu pleśni na zewnątrz samochodu. Zmiękczy lub dokładnie oczyści dotknięte obszary.

Krok 4. Idealnie jest użyć rękawicy myjącej z mikrofibry do usunięcia pleśni z lakieru samochodowego. Bądź jednak bardzo ostrożny, jeśli nie, może to spowodować rozerwanie części lakieru na karoserii samochodu.

Następnie możesz użyć miękkiej szczoteczki, aby usunąć go z gumowych uszczelek i wykończenia. Mycie jest najczęstszym źródłem widocznych zarysowań powłoki, dlatego należy zachować ostrożność podczas czyszczenia lakieru samochodu.

APC

Nie będziesz miał problemów, jeśli będziesz cierpliwy i ostrożny. Najbezpieczniejszym sposobem na zniszczenie wszelkich resztek glonów lub pleśni jest użycie APC przeznaczonego wyłącznie do użytku w samochodach.

Mieszanka IPA

Kolejną doskonałą alternatywą jest użycie mieszanki 50/50 IPA. Skutecznie wyeliminuje glony i pleśń, jest bezpieczny w użyciu zarówno na lakierze, jak i na gumie.

Spryskaj, zetrzyj, a następnie od razu spłucz. Jeśli zostawisz IPA zbyt długo na powierzchni, wyschnie, wyblaknie i pęknie”.

Ocet i woda

Możesz również użyć rozcieńczonego octu (25% octu, 75% wody), aby spryskać dotknięty obszar, a następnie spłukać, jak wspomniano powyżej.

Jest to jednak bardziej agresywne, zwłaszcza przy większej koncentracji. Więc jeśli możesz, zalecamy zamiast tego użycie APC.

Słona woda

Można również spryskiwać i stosować słoną wodę, jak wspomniano powyżej. W 500ml wody dodaj około łyżeczki soli i wymieszaj.

Zastosuj go na wszystkich obszarach, które mają pleśń. Sól może jednak wysuszyć farbę i sprawić, że będzie bardziej podatna na pękanie i łuszczenie.

Krok 5. Jeśli są, zabij pozostałe pleśnie za pomocą antybakteryjnego APC. Możesz zastosować uszczelniacz, aby zapobiec odrastaniu z dotkniętych obszarów.

Dokładnie wysusz samochód i usuń wszelką wilgoć w miejscach, w których mogą ponownie rosnąć pleśni.

Użyj wosku, uszczelniacza lub powłoki ceramicznej, aby chronić lakier. Uszczelniacze są prawdopodobnie najlepszą opcją, ponieważ są łatwiejsze do nakładania niż powłoki ceramiczne i trwalsze niż woski.

Należy również zabezpieczyć gumowe uszczelki i plastikowe wykończenia. Chroni ją przed glonami i grzybami, a także przed blaknięciem i wysychaniem z upływem czasu.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, jak usunąć pleśń z karoserii samochodu.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby utrzymać samochód w czystości i chronić go przed glonami i pleśnią, jest częste mycie. Jeśli myjesz samochód przynajmniej raz w miesiącu, nie odrosną żadne glony ani pleśń.

Wniosek

Mamy nadzieję, że przekazaliśmy Ci pomocny artykuł. Poza wiedzą, jak uzyskać pleśń na zewnątrz samochodu, upewnij się, że stosujesz również konserwację i zapobieganie.

Sprawdź, jak usunąć pleśnie z lakieru samochodowego, aby uzyskać dodatkową pomoc. Może to być bardzo przydatne dla innych pomysłów, które mogą się przydać.