Jak pozbyć się pleśni na drewnie opałowym: łatwy przewodnik w 3 krokach

Pierwszym krokiem do pozbycia się pleśni z drewna opałowego jest ocena wzrostu pleśni. Poprowadzimy Cię co dalej; po prostu przeczytaj poniższy artykuł!

Pleśnia na drewnie opałowym

Pleśń nie jest wybredna dla swoich ofiar. Ponieważ zarodniki pleśni są wszędzie, trudno jest uniknąć rozwoju pleśni.

Jak pozbyć się pleśni na drewnie opałowym: łatwy przewodnik w 3 krokach

Możesz zapoznać się z tym artykułem, aby zmniejszyć szanse na rozwój pleśni poprzez zwalczanie zarodników pleśni. Teraz, jeśli masz do czynienia z pleśnią na drewnie opałowym, przeczytaj ten artykuł do końca.

Jak pleśń rośnie na drewnie opałowym?

Pleśń rośnie naturalnie na materiałach organicznych, w tym na drewnie opałowym. Potrzeba tylko kilku warunków, aby się rozwijać, a kryteria są dość łatwe do spełnienia.

Po pierwsze, pleśń potrzebuje źródła pożywienia. W tym scenariuszu samo drewno jest źródłem pożywienia pleśni.

Po drugie, pleśń potrzebuje tlenu. Jak każda żywa istota, pleśń potrzebuje tlenu do życia, a mamy go wszędzie.

Wreszcie, najbardziej krytycznym stanem jest wilgoć. Wilgoć jest zazwyczaj ostatnim z kryteriów, które należy spełnić, dopóki nie pojawi się pleśń na drewnie opałowym.

Gdy drewno opałowe zmoknie i nie zostanie odpowiednio wysuszone po dniu lub dwóch, rozwinie się pleśń. Istnieje kilka przyczyn uszkodzeń drewna opałowego przez wodę.

Jeden z nich pada deszcz. Innym jest przechowywanie ich w miejscu o nadmiernej wilgotności, np. w pełzaniu lub w piwnicy.

Bez względu na przyczynę, możemy stwierdzić, że uszkodzenie przez wodę nieuchronnie prowadzi do pleśni.

Jaki jest wpływ pleśni na drewno opałowe?

Spleśniałe drewno opałowe wydziela zarodniki pleśni. Zarodniki pleśni znajdują następnie inne miejsca, w których mogą się osiedlić; w ten sposób pleśń szybko rozprzestrzenia się z jednego miejsca na drugie.

Ponieważ pleśń rozprzestrzenia się na powierzchni drewna opałowego, niszczy jakość drewna. Dzieje się tak, ponieważ pleśń żywi się drewnem opałowym i rozkłada materiał.

Oprócz rujnowania integralności drewna opałowego może również powodować niekorzystne skutki zdrowotne. Dzieje się tak szczególnie w przypadku przechowywania drewna w przestrzeni do przeszukiwania lub w piwnicy.

Oto artykuł o tym, jak usunąć pleśń z przestrzeni przeszukiwania, który może ci pomóc.

Ponadto, jeśli Twój system HVAC jest zainstalowany w Twojej przestrzeni podziemnej lub w piwnicy, może to wpłynąć na jakość powietrza w Twoim domu. Dzięki temu członkowie Twojej rodziny mogą doświadczyć alergii wywołanych przez pleśń.

Czy nadal są ważne?

Co zaskakujące, spleśniałe drewno opałowe jest nadal aktualne. Nadal mogą wykonywać swoją pracę polegającą na ogrzewaniu cię lub gotowaniu jedzenia, gdy jesteś na kempingu.

Jednak ludzie, którzy mają alergie na pleśń, spleśniałe drewno opałowe może wywołać atak astmy.

Jeśli nie masz alternatywy dla spleśniałego drewna opałowego, możesz ich użyć. Chociaż trzymaj swoich wrażliwych członków rodziny z dala od spleśniałego drewna opałowego.

Jeśli użyjesz spleśniałego drewna opałowego w swoim piecu, może ono rozprzestrzeniać zarodniki pleśni w twoim domu. Używanie spleśniałego drewna opałowego może prowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości.

Dlatego zalecamy usunięcie pleśni z drewna opałowego przed ich użyciem. Poniżej wskazano kroki w celu pozbycia się pleśni z drewna opałowego.

Usuwanie pleśni na drewnie opałowym

Najpierw przyjrzyj się przyczynie wilgoci w drewnie opałowym. Następnie wykonaj następujące kroki:

Krok 1. Radzenie sobie z pleśnią wiąże się z niekorzystnymi skutkami dla zdrowia. Decyzja o ochronie siebie to odpowiedzialna decyzja.

Załóż ochraniacze, takie jak rękawiczki i gogle. Upewnij się, że Twoja skóra jest odpowiednio zakryta, aby zapobiec alergiom skórnym wywołanym przez pleśń.

Krok 2. Pleśnia rozprzestrzenia się szybko, ale mogą istnieć kawałki drewna opałowego, które nie zostały przez nią dotknięte. Jeśli tak, oddziel te, które nie są spleśniałe.

Trzymaj je w osobnym stosie. Upewnij się, że miejsce, w którym je kładziesz, jest suche.

Krok 3. W przypadku spleśniałego drewna opałowego sprawdź, czy jest rozłożone na całym drewnie. Następnie odetnij obszar pokryty pleśnią.

Jeśli uszkodzenie jest zbyt duże, aby cięcie było pomocne, użyj sprayu z sodą oczyszczoną. Zrób spray, wlewając mieszaninę sody oczyszczonej i wody do butelki ze spryskiwaczem.

Spryskaj nim obszar dotknięty pleśnią. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie użyj drewna opałowego jak zwykle.

Sposoby zapobiegania pleśni na drewnie opałowym

Idealnym sposobem zapobiegania pleśni na drewnie opałowym jest odpowiednie przechowywanie drewna. Istnieje kilka sposobów ochrony drewna opałowego.

Zbuduj szopę na drewno

Ta wskazówka dotycząca przechowywania drewna opałowego wymaga wysiłku w budowie i utrzymaniu. Jest to jednak pewny sposób ochrony drewna opałowego.

Jeśli używasz wielu stosów drewna opałowego przez cały rok, jest to idealne rozwiązanie do zapobiegania pleśni.

Podnieś stos

Drewno opałowe pochłania wilgoć ze wszystkich stron. Jednak najszybciej wchłaniana jest woda z gruntu.

Sposobem na zapobieganie rozwojowi pleśni jest podniesienie stosu drewna opałowego, aby nie stykało się z ziemią.

Okładka

To najbardziej podstawowe rozwiązanie ochrony drewna opałowego. Przykrycie drewna opałowego chroni je przed żywiołami, ale nie do końca.

Nie należy całkowicie zakrywać stosu drewna opałowego, ponieważ może on zatrzymać wilgoć wewnątrz, prowadząc do rozwoju pleśni.

Wniosek

Teraz dowiesz się, jak pozbyć się pleśni z drewna opałowego i jak zapobiegać rozwojowi pleśni. Mamy nadzieję, że ten artykuł o spleśniałym drewnie opałowym i sposobach radzenia sobie z nimi okazał się pomocny.