Jak pozbyć się pleśni na ceramicznym pojemniku: 4 proste kroki

Pojemniki ceramiczne często występują jako garnki lub wazony, które mają kontakt z wodą. Kiedy wiesz, jak pozbyć się pleśni na ceramicznym pojemniku, nawet przy nadmiernej wilgotności, która powoduje rozmnażanie się pleśni, ten problem jest łatwiejszy do opanowania.

Chociaż pojemniki ceramiczne są wykonane z materiału nieorganicznego, pleśń i pleśń wciąż znajdują sposób na rozwój, o ile niezbędne elementy są nadal obecne. Pleśń rozwija się w ceramicznych pojemnikach, takich jak doniczki, ponieważ zapewniają one idealne środowisko do wzrostu.

Jak pozbyć się pleśni na ceramicznym pojemniku: 4 proste kroki

Aby zapobiec rozwojowi grzybów, musisz utrzymywać te doniczki w ciepłym środowisku i niższej wilgotności.

Pleśń pojawia się w postaci białych lub czarnych narośli wewnątrz brzegów doniczek lub na dnie, w pobliżu tacki odpływowej. Byłoby najlepiej, gdybyś regularnie ćwiczył czyszczenie tych garnków.

Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się pleśni i poprawi wygląd doniczek z roślinami. Czyszczenie nie potrwa długo, a większość potrzebnych materiałów prawdopodobnie będziesz mieć pod ręką.

Kroki usuwania pleśni na ceramicznym pojemniku

Usuwanie pleśni i pleśni z ceramicznych pojemników jest bardzo łatwe, o ile masz pod ręką i na czas narzędzia do czyszczenia. Może to być trochę czasochłonne, głównie jeśli kolonia pleśni i pleśni zajmuje już dużą część pojemnika.

Proces jest w większości taki sam jak w przypadku innych przedmiotów zanieczyszczonych pleśnią i pleśnią. To, co je rozdzieli, to sposób obchodzenia się z ceramicznymi pojemnikami.

Ze względu na swoją konstrukcję pojemniki ceramiczne są kruche i wymagają większej ostrożności podczas zarządzania. Mając to na uwadze, oto jak to zrobić.

Krok 1. Opróżnij pojemnik

Aby wyczyścić pojemnik ceramiczny i uwolnić go od pleśni lub pleśni, pojemniki muszą być najpierw wolne od wszystkiego, co mogłoby przeszkadzać w czyszczeniu. Zacznijmy od opróżnienia pojemnika.

Jeśli Twój ceramiczny pojemnik jest podobny do doniczki, usuń również ziemię.

Krok 2. Usuń pleśń

Po opróżnieniu pojemnika możesz zacząć od delikatnego zeszorowania pleśni z ceramicznego pojemnika. W tym czasie skup się na usuwaniu fizycznie widocznych kolonii pleśni i pleśni.

Dla bezpieczeństwa zapoznaj się z tym artykułem o tym, jak rozpoznać czarną pleśń od pleśni, abyś wiedział, z czym masz do czynienia. Uważaj, aby nie wyczyścić zbyt mocno, ponieważ możesz uszkodzić pojemnik lub, co gorsza, go złamać.

Krok 3. Traktuj pleśń

Wymieszaj równą porcję białego octu i wody w wybranym przez siebie pojemniku. W tej sytuacji naciskanie spustu na butelce ze spryskiwaczem może być męczące.

Możesz użyć dzbanka do większych pojemników ceramicznych lub garnków, aby móc wylewać roztwór czyszczący podczas pracy po bokach. Użyj wody destylowanej zamiast twardej wody z kranu, jeśli masz mglistą białą powłokę na powierzchniach ceramicznych.

Jeśli pleśń dostała się do twoich ubrań, przeczytaj ten artykuł o tym, jak usunąć pleśń z ubrań za pomocą octu.

Pojemnik ceramiczny nie będzie wymagał dodatkowego działania w przypadku cienkich warstw pleśni; spray można wysuszyć na donicy i zabić grzyby.

Jeśli pleśń nie ustępuje po pierwszej aplikacji, powtórz proces. Tym razem przetrzyj boki pojemnika ceramicznego miękką szczotką do szorowania lub szmatką.

Po oczyszczeniu z pleśni spłucz obszar wodą, a następnie ponownie nałóż spray i pozostaw do wyschnięcia.

Krok 4. Odkaż

Aby upewnić się, że jest całkowicie bezpieczny do ponownego użycia, przed użyciem należy dość dokładnie zdezynfekować ceramiczny pojemnik. Napełnij wiadro do połowy wodą, a drugą połowę wybielaczem.

Jeśli użyjesz zbyt dużej ilości wybielacza na ceramicznym garnku, zużyje się, więc używaj go rozważnie. W tym przypadku niewiele znaczy więcej.

Umieść oczyszczony garnek w kombinacji woda-wybielacz. Unikaj wkładania zimnego garnka do ciepłej wody lub odwrotnie, ponieważ zmiana temperatury może rozbić glinę.

Upewnij się, że pojemnik moczy się przez co najmniej 30 minut. Przykryj go na czas workiem na śmieci na wierzchu garnka.

Dokładnie opróżnij pojemnik i umieść go w wiadrze lub worku na śmieci wypełnionym czystą wodą po zakończeniu moczenia. Daj mu jeszcze 30 minut odpoczynku.

Wybielacz jest toksyczny dla roślin, więc staraj się unikać jego używania w jak największym stopniu. Aby usunąć cały wybielacz, powtórz kąpiel płuczącą tyle razy, ile to konieczne, za każdym razem używając świeżej wody.

Ceramikę ponownie odcedź i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Jeśli boisz się użyć wybielacza, spróbuj zamiast tego białego octu.

Upewnij się też, że dobrze go spłukałeś i gotowe! Teraz musisz pozbyć się z ceramicznego pojemnika pleśni i innych możliwych plam.

Wniosek

Pleśń i pleśń są bardzo nieprzyjemne dla oczu i mogą powodować problemy zdrowotne dla Twojej rodziny, więc upewnij się, że wiesz, jak pozbyć się pleśni na ceramicznym pojemniku. Ważne jest, aby upewnić się, że takie rzeczy nie mogą się powtórzyć, a kiedy tak się stanie, o wiele bezpieczniej jest, gdy wiesz, jak sobie z nimi radzić.

Udostępniliśmy Ci wystarczająco dużo informacji na temat, którego szukasz. Jeśli nie dzisiaj, to kiedyś, kiedy zajdzie taka potrzeba, znajdziesz dla siebie zastosowanie. Musisz nieustannie starać się, aby pleśń i pleśń nie zniszczyły Twojego domu.