Jak pozbyć się czarnej pleśni wokół systemu Windows: 4 pomocne kroki

Oczyść porażenie wybielaczem lub białym octem. Ten proces to najlepszy sposób na pozbycie się czarnej pleśni wokół okien.

Wilgotne obszary mogą powodować wiele problemów w Twoim domu. Meble mogą ulec zniszczeniu, a ściany i okna wyglądają ohydnie.

Jak pozbyć się czarnej pleśni wokół systemu Windows: 4 pomocne kroki

Jednak jedną z najgorszych rzeczy związanych z uszkodzeniem przez wodę jest pleśń. Ten grzyb nie tylko sprawia, że ​​twój dom wygląda na brudny; jest to również szkodliwe dla twojego zdrowia.

Co to jest czarna pleśń?

W twoim domu może rosnąć kilka rodzajów pleśni, ale jedną z najbardziej przerażających jest czarna pleśń. Ten grzyb jest zwykle związany z problemami z oddychaniem i poważnym uszkodzeniem wody.

Czarna pleśń zużywa celulozę, więc można ją znaleźć na drewnie, płycie gipsowo-kartonowej, tapecie lub innych produktach papierowych. Dobrze się rozwija w wilgotnych warunkach, więc możesz spodziewać się znacznego bałaganu.

Właściciele domów boją się mykotoksyn w czarnej pleśni. Jednak nie wszystkie rodzaje tego grzyba są toksyczne.

Właściciele domów muszą określić, jaki rodzaj inwazji czarnej pleśni mają. Oto przewodnik po identyfikacji czarnej pleśni.

Ryzyko wzrostu pleśni w systemie Windows

Wdychanie zarodników z pleśni może powodować problemy z oddychaniem. Jest to najczęstszy problem, z jakim borykają się ludzie z czarną pleśnią. Istnieje jednak więcej problemów zdrowotnych, które ten grzyb może powodować:

  • Bóle głowy – Możesz odczuwać łagodne lub silne bóle, w zależności od nasilenia inwazji pleśni.
  • Podrażnienie oczu – jeśli zauważysz zmęczenie, przekrwione lub suche oczy, możesz mieć problem z pleśnią. Może również powodować swędzenie oczu.
  • Wysypki – zarodniki pleśni mogą również powodować suchość skóry, co prowadzi do wysypki. Te stany skóry można wyleczyć tylko poprzez usunięcie całej pleśni.

Jak pleśń rośnie w systemie Windows?

Jak na ironię, okna zawsze są mokre, a mimo to są częścią domu, którą właściciele zwykle pomijają. Czasami trudno jest wyczyścić parapety, więc możesz nie zauważyć pleśni, dopóki nie stanie się silna.

Wilgotność jest największym winowajcą gromadzenia się wilgoci w Twoich oknach. Powinieneś znaleźć sposoby na utrzymanie cyrkulacji powietrza w domu.

Kondensacja może również prowadzić do uszkodzenia okien przez wodę. Sprawdź, czy oprawa jest stabilna i czy w rogach nie ma wilgoci.

Wycieki z rur lub dachu mogą stworzyć idealną pożywkę dla pleśni. Utrzymuj wszystkie swoje urządzenia w dobrym stanie.

Proces krok po kroku usuwania czarnej pleśni

Teraz wiesz, jak pleśń może dostać się na twoje okna, czas ją wyczyścić. Większość potrzebnych środków czyszczących można znaleźć w swoich szafkach, ale pamiętaj, aby skorzystać z pomocy fachowców, jeśli uszkodzenie jest zbyt poważne. Używaj sprzętu ochronnego, takiego jak rękawiczki i okulary, aby nie narazić się na kontakt z zarodnikami.

Krok 1. Zastosuj wilgoć do obszaru

Użyj butelki z rozpylaczem i napełnij ją wodą. Rozprowadź go na obszarze, w którym rośnie pleśń. Woda zatrzyma więcej zarodników przed lataniem.

Krok 2. Wytrzyj formę

Z wodą sporządź roztwór czyszczący z płynu do mycia naczyń lub octu. Poczekaj, aż forma wchłonie rozpyloną wodę, a następnie nałóż roztwór czyszczący. Użyj czystej szmatki do wytarcia obszaru i powtarzaj to tak często, jak to konieczne.

Krok 3. Wyczyść roztworem wybielacza

Kiedy skończysz wycierać całą pleśń, musisz upewnić się, że nie pozostały żadne zarodniki. Zrób mieszankę wybielacza i wody, a następnie umieść ją w butelce ze spryskiwaczem.

Nałóż go na całą powierzchnię i pozostaw na kilka minut. Namocz wszystkie narzędzia, których użyłeś w wybielaczu, aby zarodniki się nie rozprzestrzeniały.

Krok 4. Pozostaw obszar do wyschnięcia

Suszenie jest istotną częścią sprzątania. Użyj szmatki, aby wytrzeć pozostały płyn, a następnie pozostaw do wyschnięcia na słońcu. Możesz użyć wentylatora elektrycznego lub suszarki do włosów, aby przyspieszyć proces, jeśli nie ma światła słonecznego.

Suszenie obszaru może zabić wszelkie pozostałe zarodniki. Oto przewodnik, w jaki sposób suszenie obszaru może wpłynąć na rozwój pleśni.

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni w systemie Windows

Teraz, gdy cała nieznośna pleśń zniknęła, jak możesz się upewnić, że nie wróci? Musisz zadbać o to, aby warunki w domu nie sprzyjały rozwojowi pleśni, więc wszystko musi być wolne od wilgoci.

Właściwa wentylacja

Regularnie otwieraj okna i drzwi, aby powietrze mogło krążyć w pomieszczeniu. Wydobędzie również wszelkie zarodniki, które mogą się unosić.

Napraw wszystkie nieszczelności

Przeprowadzaj regularne przeglądy pod kątem wycieków i naprawiaj ewentualne pęknięcia. Możesz uzyskać pomoc od profesjonalistów, jeśli szkody są poważne.

Czyść regularnie

Utrzymywanie okien w czystości może zdziałać cuda w zapobieganiu rozwojowi pleśni. Zrób harmonogram rutynowego czyszczenia.

Użyj osuszacza

Bez względu na to, ile środków ostrożności podejmiesz, gdy pojawi się wilgoć, ryzyko pleśni rośnie. Używaj go przez 16 godzin każdego dnia i traktuj priorytetowo niebezpieczne obszary, takie jak kuchnia i łazienka.

Wniosek

Pleśń to poważny problem w domu. Prowadzi to do problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na jakość życia. Możesz się zabezpieczyć, gdy wiesz, jak pozbyć się czarnej pleśni wokół okien.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać okna, ponieważ stanowią one idealne środowisko dla pleśni. Wykonuj rutynowe sprzątanie i utrzymuj dobrą wentylację pomieszczenia.