Jak ponownie obić poduszkę kanapową: łatwy przewodnik w 5 krokach

Po pewnym czasie poduszki na sofie zestarzeją się i zużyją, więc aby je zmienić, trzeba wiedzieć, jak ponownie obić poduszkę kanapy.

Zmiana tapicerki poduszki na kanapę

Istotą ponownego tapicerowania poduszek kanapy jest zdjęcie starego pokrowca i zmiana go na nowy, aby nie trzeba było całkowicie kupować nowej poduszki w przypadku uszkodzeń. Przedłuża również żywotność wystroju domu i nadaje mu świeższy wygląd.

Jak ponownie obić poduszkę kanapową: łatwy przewodnik w 5 krokach

Krok 1: oddziel poszewkę i poszewkę

Jeśli poszewka na poduszkę jest zdejmowana, zdejmowanie jej nie byłoby tak trudne, jak wtedy, gdy nie jest. Wystarczy go rozpiąć lub otworzyć i ostrożnie wyjąć poduszkę. Możesz ponownie użyć lub pozbyć się starej tkaniny.

Jeśli jednak nie ma sposobu na oddzielenie etui od wkładek, musiałbyś na siłę wykonać otwór na materiale. Potrzebowałbyś rozpruwacza do szwów, aby usunąć szwy na okładce i odsłonić wnętrze.

Krok 2: Sprawdź wkładki pod kątem uszkodzeń

Jeśli poduszka jest wykonana z piankowej wyściółki lub ma określony kształt, zbadaj powierzchnie, krawędzie i rogi pod kątem deformacji i rozdarć. Jeśli są, wykonaj pomiary, aby zszyć lub wypełnić obszary, które wymagają naprawy.

Z drugiej strony, jeśli wypełnienie poduszek jest swobodne i plastyczne, sam zdecyduj, czy potrzebujesz zwiększyć objętość, czy nie. Zależy to od tego, czy czujesz dziwne zagłębienia na powierzchni poduszki i czy nie puchnie.

Krok 3: ustal wymiary i kształt wypełnienia

Aby określić, ile tkaniny będziesz potrzebować, musisz uzyskać wymiary przedmiotu do tapicerki. Jeśli ma standardowy kształt, zmierz długość i szerokość, ale jeśli jest nieregularny, najpierw prześledź go na papierze.

Krok 4: zacznij szyć razem przód i tył

Przytnij materiał na przednią i tylną stronę nowego pokrowca zgodnie z pomiarami lub wzorem z poprzedniego kroku, ale pamiętaj, aby zostawić kilka dodatkowych cali na naddatek na szew.

Dopasuj obie strony, przypnij je do siebie i rozpocznij szycie. Określ wypełnienia, których będziesz używać. Jeśli masz piankową wyściółkę, zszyj tylko trzy krawędzie, aby zostawić otwór na wkładkę. Jeśli jednak używasz formowalnego farszu, pozostaw tylko kilka cali otwartego.

Krok 5: Zamknij okładki

Po włożeniu farszu pozostaje już tylko zasłonić otwór. Tym razem wystarczy zszyć kopertę ręcznie, aby zamknąć pozostałą stronę lub otworzyć krawędź. Następnie z powodzeniem zmieniłeś tapicerkę poduszki na kanapę.

Wskazówki, jak zmienić poduszkę na kanapę

Aby uzyskać lepsze wyniki, oto kilka kroków, które nie są wymagane, ale zdecydowanie zachęcamy do ich wykonania. Są to ogólne zasady, które można zastosować w wielu projektach, nie tylko przy ponownym tapicerowaniu.

Pierz wstępnie i wyprasuj tkaniny przed rozpoczęciem

Będzie to wymagało dodatkowej pracy, jeśli późno zauważysz plamy brudu na poduszce, więc lepiej byłoby ją wcześniej wyprać. Dodatkowo, gdybyś nie wyprasował tkaniny, pomarszczone powierzchnie wyglądałyby na zaniedbane i powodowałyby błędy w pomiarach.

Zwęż rogi poduszki

Na rogach poduszki, szczególnie w przypadku ostrych krawędzi, dodatkowy materiał na naddatek na szwy spowodowałby niepożądane wypukłości. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli używasz tkaniny obiciowej. Rozwiązaniem tego problemu jest zwężanie rogów.

Poradnik, jak wybrać idealną poduszkę do kanapy

Jeśli Twoje poduszki są zbyt zniszczone, aby je obszyć, czas kupić nową. Oto kilka zasad, o których należy pamiętać, wybierając idealną poduszkę na kanapę:

Wskazówka 1: postaw poduszki na kanapę w sposób symetryczny

Kiedy pracujesz z różnymi materiałami, może to wyglądać na zagracone i zdezorganizowane. Symetryczny układ może sprawić, że Twoja kanapa będzie wyglądać na czystą i wypolerowaną.

Wskazówka 2: wybierz jedną paletę kolorów

Twoja kompozycja poduszek będzie wyglądała najpiękniej, jeśli wybierzesz spójną paletę kolorów. Upewnij się, że wybierasz poduszki w tych samych odcieniach lub w kilku uzupełniających się odcieniach.

Wskazówka 3: użyj jednego prostego wydruku, jednego zwykłego wydruku i jednego zajętego wydruku

To podstawowa zasada przy dekorowaniu za pomocą rzucanych poduszek. Jeśli chcesz użyć poduszek na kanapę o różnych rozmiarach, większe lub ruchliwe nadruki najlepiej wyglądają na większych poduszkach lub poduszkach umieszczonych z przodu i pośrodku. Te poduszki zwykle nadają ton pomieszczeniu. Mniejsze są przeznaczone do prostych lub zwykłych wydruków.

Wskazówka 4: nie przesadzaj

Poduszki na kanapę to coś więcej niż tylko estetyka; mają również stanowić uzupełnienie tapicerowanych poduszek. Liczba poduszek na kanapę powinna zależeć od wielkości Twojej kanapy. Upewnij się, że osiągnąłeś właściwą równowagę i nie przesadzaj.

Ostatnie przemyślenia na temat ponownego obicia poduszki na kanapę

Wiedza o tym, jak zmienić tapicerkę poduszki na kanapę, pozwala zaoszczędzić na wydatkach, a nawet wysiłku. Jeśli zatrudnisz profesjonalną usługę, będziesz musiał wydać pieniądze, kiedy mogłeś to zrobić sam, i zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.