Jak pomalować piec? 5 prostych kroków do naśladowania!

Jeśli nie wiesz, jak pomalować piec, nie jesteś sam. Kupno nowej jednostki nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Zamiast kupować nowy, możesz pomalować istniejący piec kuchenny. Odmalowanie pieca to jedna z najtańszych i skutecznych metod wzbogacenia kuchni. Jednak do malowania pieca nie można używać byle jakiej farby. Farba, której potrzebujesz, to ta, która została specjalnie opracowana do urządzeń. Jest dostępny w szerokiej gamie marek.

Podstawą tej farby jest żywica epoksydowa i schnie do znacznie bardziej wytrzymałego wykończenia. Na takiej farbie środki czyszczące są bezpieczne w użyciu, ponieważ wysychają na twardej powierzchni, takiej jak porcelana.

Jak pomalować piec? 5 prostych kroków do naśladowania!

Co jest potrzebne?

Zanim przejdziemy do kolejnych etapów malowania pieca, musisz najpierw poznać materiały i narzędzia, których będziesz potrzebować do tego projektu. Upewnij się, że zebrałeś je wszystkie i udostępniłeś w pobliżu.

  • Oczyszczacz
  • Szmaty
  • Wachlarz
  • Taśma maskująca
  • Dziennik
  • Malarz w wysokiej temperaturze (do malowania w wysokiej temperaturze)

Kroki malowania pieca

Teraz przejdźmy do procedury, którą będziesz musiał wykonać, aby ukończyć ten projekt. Na początku może wydawać się onieśmielające. Ale wykonując wszystkie poniższe kroki, zrobisz to w mgnieniu oka.

Krok 1. Wybór farby

Emalia epoksydowa, emalia olejna lub akrylowa odpowiednia do stosowania w wysokiej temperaturze powinna być natryskiwana lub pędzlem na obu częściach. Wybór, co zrobić z farbą w sprayu, obejmuje doskonałe właściwości pędzla i wałkowania. Na przykład Rust-Oleum oferuje specjalnie oznakowane odcienie jako „farba do urządzeń” idealna do tego zastosowania.

Pamiętaj, że emalia na bazie oleju może zostać utwardzona w ciągu zaledwie ośmiu godzin, podczas gdy farba na bazie wody może potrzebować do 30 dni na utwardzenie.

Potrzebujesz farby przeznaczonej do oldschoolowego żeliwnego pieca do palników bardzo wysokotemperaturowych, na przykład Stove Bright. Twój producent kuchenek, taki jak KitchenAid, prawdopodobnie zaoferuje farbę do zaprawek do naprawy płyty kuchennej. Może odbudować przy znacznie mniejszym wysiłku. Jedna wskazówka, o której należy pamiętać, to kupowanie o wiele więcej farby, niż myślisz. Zachowaj paragony i zwróć niewykorzystane miski, które nie zostały spersonalizowane. Sześciopakowy spray kosztuje około 25 dolarów.

Krok 2. Sformułuj strategię

Przed rozpyleniem farby przykryj otaczające ściany i podłogi plastikiem lub papierem, aby zapobiec nadmiernemu przesiąkaniu. Aby umożliwić przepływ dużej ilości powietrza, otwórz okna i drzwi. Nie rób tego, jeśli pada deszcz, ponieważ utrudnia to proces malowania i unieważnia całą twoją ciężką pracę. Zdecyduj, gdzie będziesz malować, bo malując blat lub szufladę nie będziesz musiał przygotowywać całego pieca. Użyj taśmy, aby narysować dokładne linie między częściami i napisać wszystko, czego nie chcesz malować.

Krok 3. Czyszczenie i dezynfekcja pieca

Usuń z pokoju wszystkie przyciski, palniki i inne przedmioty. Stuknij w palniki i wszelkie porty elektryczne, aby uniknąć farby we wnętrzu pieca. Całkowicie spryskaj środek dezynfekujący górną część kuchenki ze szklanym blatem. Następnie użyj degradera, jeśli chcesz pomalować piec. Dobrze spłucz i osusz.

Krok 4. Płukanie

Powierzchnię każdego pieca oszlifować papierem ściernym 150 g, aby zapewnić późniejsze przyleganie farby. Szlifowanie powierzchni nie jest tylko opcją, ale jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

Krok 5. Nakładanie farby

Posyp na talerz lub karton od 12 do 18 centymetrów, aby uzyskać jednolite cienkie warstwy. Aby uzyskać wyjątkowe doświadczenie, usuń kurz z pieca i spryskaj powierzchnię jednym ciągłym pociągnięciem. Nałóż dwie, trzy lub cztery delikatne warstwy farby, aby uzyskać piękne i trwałe wykończenie. Upewnij się, że każda warstwa wyschnie między aplikacjami. Unikaj nakładania jednej mocnej warstwy koloru; bardziej prawdopodobne będą płatki lub skórki.

Odnosi się to również do szczotkowania. Aby uniknąć wycieków, nałóż kilka warstw za pomocą nieco suchego pędzla i ciągłym ruchem góra/dół. Pozwól płaszczowi całkowicie wyschnąć.

Pomalowanej powierzchni dotykaj dopiero po jej całkowitym wyschnięciu, ponieważ odciski palców mogą pozostać aż do całkowitego wyschnięcia. Gdy farba wyschnie, może już zlać się palniki i przyciski i usunąć całą taśmę. Lepiej jednak pozostawić piec suchy do następnego dnia. Aby dowiedzieć się więcej o malowaniu pieca, przeczytaj tutaj porady i wskazówki dotyczące malowania pieców opalanych drewnem.

Wskazówka do zapamiętania

Nie próbuj malować całego pieca w jednej sesji, aby wyglądał znacznie ładniej, a farba nie będzie migotać. Upewnij się, że piec jest bez skazy przed malowaniem lub usuwaniem starej farby. Użyj sprayu, aby zapewnić wystarczający przepływ powietrza i unikaj rozpylania w pobliżu otwartego ognia. Aby uzyskać więcej wskazówek, przeczytaj proste kroki, jak prawidłowo pomalować piec.

To okładka!

Może wydawać się trudna, aby wiedzieć, jak pomalować piec, ale w rzeczywistości jest to dość łatwe. Ze względu na odporność na ciepło, trwałość i łatwość czyszczenia wybierz emalię kominkową. Istniejące wykończenie pomaga oczyścić i wyostrzyć powierzchnię. Nałóż cienką warstwę emalii przed ponownym badaniem i pozostaw do wyschnięcia (w razie potrzeby). W ten sposób można pomalować cały piec lub naprawić odpryski i rysy. Chcesz przeczytać więcej artykułów o malowaniu? Dowiedz się, jak pomalować drewniane krzesło i jak z łatwością pomalować skórzane krzesło. Dziękuję za przeczytanie!