Jak podłączyć podgrzewacz do basenu? 3 najlepsze sposoby!

Podgrzewanie basenu to nie tylko wybór odpowiedniego typu grzejnika, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom, ale również powinieneś wiedzieć, jak podłączyć grzejnik basenowy. Możesz skorzystać z kilku metod, które omówimy w tym poście.

Kiedy mówimy o hydraulikach, zasadniczo tworzysz sposób na podłączenie podgrzewacza basenu do basenu i innego niezbędnego sprzętu.

Jak podłączyć podgrzewacz do basenu? 3 najlepsze sposoby!

W tym poście poznasz różne metody ogrzewania basenu. Następnie pomożemy Ci ocenić, która metoda będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia, przedstawiając zalety i wady każdej metody. Więc nie musisz dłużej czekać, zacznijmy!

Sposoby na hydraulikę podgrzewacza basenu

W przypadku niektórych rodzajów ogrzewania wymagana jest konkretna metoda hydrauliczna, podczas gdy w przypadku niektórych można wybrać tę, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Nawet jeśli moc grzewcza i grzałka są takie same, wpływ na pracę, rachunki za prąd i zużycie energii może być różny w zależności od zastosowanej metody hydraulicznej. W tej sekcji przyjrzyjmy się możliwym konfiguracjom instalacji podgrzewacza basenowego.

#1. W serii

Ta metoda hydrauliczna sprawdza się zarówno w przypadku pomp ciepła, jak i grzejników gazowych. Jeśli użyjesz tego do podgrzewacza słonecznego, będziesz potrzebować również pompy wspomagającej. Zainstalowane są zawory sterowane automatycznie lub ręcznie. Spowoduje to wypchnięcie wody basenowej w kierunku grzejnika. Gazowy wodór jest produktem ubocznym chloratora. Nie należy tego pompować przez podgrzewacze basenu. Podgrzewacz basenu należy zainstalować najpierw przed chloratorem, jeśli jest podłączony w tej konfiguracji. To samo dotyczy pomp wspomagających.

Zalety

 • Potrzebna jest tylko jedna pompka
 • Najprostsza konfiguracja
 • Tanie w instalacji, ponieważ wykorzystuje wyloty i wloty wody w basenie

Wady

 • Niska optymalna prędkość zarówno chloratora, jak i filtra
 • Zmuszona jest działać szybciej, jeśli działanie grzałki jest mniej energooszczędne
 • Twój grzejnik potrzebuje chloru i filtra do działania

#2. Pompa wspomagająca

Solarny podgrzewacz basenowy wymaga takiej konfiguracji. Podnoszenie wody w basenie w kierunku dachu wymaga więcej pracy niż w przypadku korzystania z pompy filtrującej. Zastosowano zawory zwrotne, zwane również jednokierunkowymi, aby woda z dachu na dach nie płynęła z powrotem, gdy pompa ciepła nie pracuje. Grzejnik słoneczny może być używany jako pojedyncze źródło grzejnika. Ale można to również zwiększyć za pomocą pompy ciepła lub grzejnika gazowego.

Zalety

 • Zredukowany koszt instalacji
 • Można wykorzystać istniejące ujścia wody w basenie

Wady

 • Grzejniki słoneczne są zależne od słońca
 • Wymaga synchronizacji z pompą
 • Zużywa więcej energii
 • Pompa filtrująca urządzenia ograniczy lub zablokuje przepływ wody, jeśli nie jest uruchamiana ze wspomaganiem solarnym

#3. Niezależny system

Bez względu na rodzaj używanego systemu grzewczego, czy to pompa ciepła, gazowa, solarna, zaleca się podłączenie systemu grzewczego niezależnie do jednostki filtracyjnej. W takim przypadku wymagana jest osobna armatura do ściany basenu, aby wprowadzić zimną wodę do systemu filtracji i zawrócić podgrzaną wodę basenową do basenu.

Zalety

 • Wymaga mniejszej liczby bramek lub zaworów, zmniejszając w ten sposób ryzyko uszkodzenia sprzętu, gdy nie są one prawidłowo ustawione.
 • Możesz ustawić czas operacji, aby zminimalizować zakłócenia hałasu.
 • Praca pompy jest znacznie zmniejszona.
 • Pompy nie wymagają synchronizacji
 • Działanie grzałki nie może mieć wpływu na filtrację wody ani nie może być na nią zakłócone.
 • Filtrowanie wody może odbywać się w nocy lub gdy nie ma już światła słonecznego podczas korzystania z podgrzewacza słonecznego. Dzięki temu koszty energii będą mniejsze.
 • Pompa może działać z niską prędkością podczas filtracji.
 • Możesz ustawić szczenię na optymalną prędkość, aby podgrzać wodę.

Wady

 • Musisz podłączyć dwie rury wlotowe i jedną rurę powrotną do ścian basenu, co oznacza wzrost kosztów.

Instalacja grzałki

Grzałkę należy przymocować do rury wylotowej filtra w celu podłączenia jednostki instalacyjnej. Wyjście grzałki zostanie wtedy podłączone do linii w kierunku basenu. Po wykonaniu instalacji wodociągowej następną rzeczą, którą musisz zrobić, to podłączyć podgrzewacz basenu. Podgrzewacz basenu może zawierać część elektryczną, taką jak interfejs cyfrowy. Pomogłoby, gdybyś gdzieś to również podłączył.

Jeśli podłączysz w pobliżu inny sprzęt basenowy, możesz użyć podobnego gniazdka do podgrzewacza basenu. Ale jeśli nie masz już gniazdka, musisz skontaktować się z elektrykiem w celu instalacji. Po zakończeniu instalacji musisz przetestować grzejnik. Aby to zrobić, włącz podgrzewacz basenu i filtr. Następnie ustaw temperaturę grzałki wyższą niż temperatura basenu. Urządzenie powinno zacząć podgrzewać wodę. W przeciwnym razie coś jest nie tak z instalacją. Możesz także przeczytać o słonecznych podgrzewaczach basenowych.

To okładka!

Teraz zdajesz sobie sprawę, że istnieją różne sposoby podłączenia podgrzewacza basenowego. Ponownie, powinieneś zaniepokoić się rodzajem podgrzewacza basenu, ale musisz zastanowić się, jakiej metody hydraulicznej użyć, aby zapewnić wydajną pracę ogrzewania basenu. Możesz przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, ile propanu zużywa podgrzewacz basenowy i jak dobrać podgrzewacz basenowy.