Jak palić węgiel w piecu na drewno? 3 proste kroki dla Ciebie!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak palić węgiel w piecu na drewno? Być może masz dostęp do węgla lub paliwa wielopaliwowego i rozważasz wykorzystanie go w swoim piecu zamiast drewna. Jeśli tak, pamiętaj, aby nie używać paliw domowych i bezdymnych.

Prawdę mówiąc, nazwa to oddaje: jeśli chcesz spalać węgiel i paliwo bezdymne, będziesz potrzebować wielopaliwowego pieca, a nie palnika na drewno. Do czegokolwiek poza spalaniem dzienników, nigdy nie powinieneś używać palnika dziennika.

Jak palić węgiel w piecu na drewno? 3 proste kroki dla Ciebie!

Nie da się po prostu palić węgla dowolnym kominkiem; wymaga większej uwagi i odpowiedniej wentylacji niż drewno. Jeśli masz działający kominek węglowy w stylu Rumford i odpowiednie akcesoria, jesteś gotowy do pracy. Jeśli nie, udaj się do specjalisty, który certyfikuje Twój kominek na węgiel.

Różnica między piecem opalanym drewnem a piecem wielopaliwowym

Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami pieców jest ich konstrukcja. Drewno opałowe spalane jest w palniku na drewno na piecu płaskopodłogowym, natomiast węgiel i paliwa bezdymne umieszczane są na wzniesionym ruszcie. Dlaczego jest różnica? Drewno wymaga powietrza z góry, aby zainicjować proces spalania, podczas gdy węgiel i paliwa bezdymne wymagają powietrza z góry i z dołu. Węgiel jest znacznie bardziej produktywny z popiołu niż drewno. Piece wielopaliwowe również potrzebują miejsca do zbierania popiołu. Większa część węgla i paliw niepalących jest niekompatybilna z piecami opalanymi drewnem.

Większość drewna ma stosunkowo niską zawartość popiołu, który jest zazwyczaj 1-2% wilgotny. Węgiel bitumiczny to zdumiewający 13-15 procent popiołu w porównaniu ze zwykłym węglem domowym, przy zawartości popiołu od 5-7 procent do 13-15 procent. Węgiel może spowodować znaczne uszkodzenie wyposażenia pieca opalanego drewnem.

Co więcej, węgiel do spalania potrzebuje powietrza od dołu; może to prawdopodobnie uszkodzić Twój piec opalany drewnem, który nie jest przystosowany do obsługi rozżarzonych węgla. Wreszcie, ponieważ węgiel pali się w temperaturach wyższych niż drewno, z pewnością rozbije twój palnik, zniekształcając cię i być może topiąc.

Pamiętaj! Zawsze używaj odpowiednio wysezonowanego drewna. Jak widać, w przypadku pieca opalanego drewnem nic poza drewnem nigdy nie jest mądrym pomysłem.

Drewno o wilgotności 30 procent lub mniejszej powinno być dobrze sezonowane, aby zapewnić optymalne działanie. Kłody sezonowane zawierają korę, która jest łatwiejsza do rozpoznania i usunięcia z drewna. Zauważysz również pęknięcia w słojach i usłyszysz głuchy dźwięk dzwonienia, gdy uderzasz o siebie dwie kłody, zamiast uporczywego łomotu dwóch kawałków mokrego drewna. Jak więc palić węgiel w piecu na drewno?

Kroki spalania węgla w piecu na drewno

Teraz, po upewnieniu się, że możesz spalać węgiel w swoim piecu na drewno, musisz wiedzieć, jak to zrobić. W tej sekcji wymieniliśmy kroki, które ułatwią Ci wszystko.

Krok 1. Przygotuj potrzebne rzeczy

W tym celu będziesz musiał zebrać trochę gazety, suchy antracytowy węgiel drzewny o długości około 6-12 cali, pellet lub kawałek. Po wykonaniu tych czynności możesz przystąpić do spalania węgla.

Krok 2. Ułóż węgiel

Otwórz klapę kominka. Wyczyść podłogę od góry do dołu. Włóż zmięte gazety pod ruszt. Ułóż błyszczące kawałki na ruszcie, aby się z nimi skontaktować.

Krok 3. Świeci

Oczyść papier, kładąc na rozjaśniaczu dwa do czterech kawałków lub dwie filiżanki granulek. Miej oko na ogień i przesuwaj błyskawice lub kawałki węgla zgodnie z wymaganiami, aż spód kawałków węgla się zapali. Dodaj niewielkie ilości węgla, aby podtrzymać ogień, ale nie przepełniaj rusztu. Pozostaw klapę otwartą przez 60 do 90 minut, aby ogień całkowicie się wypalił, zanim przestaniesz dodawać węgiel. Po ostygnięciu wystarczy usunąć popiół i niespalony węgiel drzewny. Aby dowiedzieć się więcej, dowiedz się, jaki jest najlepszy piec na pellet i jak działa piec na pellet.

Wskazówki

Spal antracyt lub węgiel kamienny w małych kawałkach lub peletach może być nawet używany w palniku na węgiel drzewny do spalania w kominku. Antracyt generuje olśniewające, czyste, długotrwałe, ciepłe płomienie o znacznie mniejszej ilości pyłu, dymu i ziarna niż węgiel kamienny lub węgiel kamienny. Twój ruszt powinien być zrobiony na węgiel; zmiana siatki sprzętowej w celu dopasowania do większego rusztu stabilizuje płomienie dla początkujących i zapobiega zapadaniu się pelletu między prętami. Ze względu na ciepło ognia, musi regularnie wymieniać tkaninę sprzętową.

Całkowite spalanie jest wspomagane przez powietrze poruszające się pod rusztem.

Ostrzeżenie Do spalania węgla w piecu na drewno

Dwutlenek węgla, tlenek węgla i kwas siarkowy są naturalnymi produktami ubocznymi spalania paliw, takich jak ropa naftowa, drewno, węgiel, nafta i węgiel drzewny. Ryzyko działania drażniącego i szkodliwego jest zmniejszone, jeśli wentylacja jest odpowiednia. Ze względu na powolne spalanie węgiel i węgiel drzewny wymagają dużej wentylacji w domu.

Niepełne spalanie spowodowane jest niską wentylacją, która sprzyja produkcji dwutlenku węgla i tlenku węgla. Nie zamykaj ich podczas spalania węgla, jeśli kominek ma drzwi. Aby uniknąć niezamierzonego spalania, noś rękawice ognioodporne na wszystkich etapach procesu rozpalania ognia. Gdybym był, przeczytałbyś, czy możesz palić drewnem w piecu węglowym.

To okładka!

Wreszcie odkryłeś kroki, jak palić węgiel w piecu opalanym drewnem. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przed, w trakcie i podczas rozpalania ognia przy użyciu węgla. Użyj odpowiednich akcesoriów. Dziękuję za przeczytanie; mamy nadzieję, że czegoś się nauczyłeś. Chyba najlepiej też wiedzieć, czy możesz użyć węgla w swoim palniku.