Jak pachnie pleśń domowa? Kompleksowy przewodnik

Odpowiedzią na pytanie „jak pachnie pleśń domowa” jest to, że pachnie stęchlizną, wilgotną, a czasem jak zgniłe drewno. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie tych zapachów.

Rozpoczęcie formowania pleśni

Kiedy pleśń dopiero zaczyna rosnąć na twoich powierzchniach, zapach nie będzie tak ostry. Z powodu braku rozpoznawalnego zapachu, grzyb może niezauważony rozmnażać się w twoim domu i szybko się rozprzestrzeniać.

Pleśń rozwija się głównie po uszkodzeniu przez wodę. Zaczynają się formować już 24 godziny po wycieku.

W tych wczesnych godzinach nie zauważysz zapachu pleśni. Jednak po upływie 24 godzin i pojawieniu się pleśni, możesz zauważyć „stęchły” zapach.

Objaśnienie „zapachu stęchlizny” pleśni

Pierwszą reakcją właścicieli domów po napotkaniu zapachu stęchlizny jest otwarcie okien. Otwarcie okien prowadzi do większej cyrkulacji powietrza, dzięki czemu wspomniany zapach jest z dala.

Jednak zachęcanie do przepływu powietrza nie wystarczy, aby usunąć zapach stęchlizny. Nie jest to pomocne, ponieważ przyczyna nieprzyjemnego zapachu nie jest ustalona.

Gdy zamkniesz okna, zapach ponownie wypełni pomieszczenie. Jeśli wielokrotnie będziesz zachęcać do cyrkulacji powietrza bez rozwiązania problemu pleśni, zapach pogorszy się i stanie się bardziej ostry.

Skąd pochodzi wilgotny zapach?

Wilgotny zapach pleśni jest spowodowany wilgocią. Pleśń rozwija się pod wpływem pewnych warunków, a jednym z kryteriów jest wilgoć.

Ponadto, jak wspomniano powyżej, pleśń zwykle rośnie po uszkodzeniu przez wodę. Najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi pleśni jest zapobieganie uszkodzeniom spowodowanym przez wodę.

Oto artykuł przedstawiający sposób naprawy uszkodzonego przez wodę sufitu gipsowego, który poprowadzi Cię przez proces naprawy szkód spowodowanych przez wodę. Nie wspominając, że przecieki z góry (np. z dachu lub sufitu) często prowadzą do szybkiego rozwoju pleśni w pomieszczeniu.

Najpierw wpływają na sam sufit, potem na ściany. Później uszkodzenie przez wodę dociera do podłogi.

Niezbędne jest zapobieganie uszkodzeniom spowodowanym przez wodę. Sprawdź swoje systemy hydrauliczne i dach, aby zapobiec wyciekom.

Generalnie czujesz wilgotny zapach, gdy jesteś w piwnicy lub w łazience. Prowadzi to do odrzucenia zapachu jako spowodowanego obfitością wody.

Powód „obfitości wody” jest częściowo uzasadniony. Wynika to jednak przede wszystkim z rozwoju pleśni w środowisku o dużej wilgotności i ciemnym.

Ten wilgotny zapach nie powinien być odrzucany i powinien Cię zaalarmować, że Twój dom ma problem z pleśnią.

Zapach gnijącego drewna

Zarodniki pleśni unoszą się w powietrzu, co oznacza, że ​​są wszędzie. Czy to w pomieszczeniu, czy na zewnątrz, powietrze zawiera zarodniki pleśni.

Nie dziwi zapach charakterystyczny dla pleśni na zewnątrz. Na przykład, gdy wędrujesz i natrafisz na stęchły zapach.

Przez większość czasu pleśń na zewnątrz pachnie jak gnijące drewno. Pleśń jest typowa dla przestrzeni zewnętrznych, ponieważ pomaga rozkładać materiały organiczne dla środowiska.

Jeśli jednak zauważysz zapach gnijącego drewna w pomieszczeniu, powinieneś zbadać, skąd on pochodzi. Zapach zgniłego drewna oznacza, że ​​Twoje drewniane belki mogą zostać uszkodzone.

Grzyb, podobnie jak pleśń, uwielbia wilgoć na materiale organicznym (drewnie). Nie jest naciągane, że rosną i żywią się nim, dopóki nie zostanie osłabiony.

Aby dowiedzieć się więcej o gnijącym drewnie, oto artykuł o tym, jak długo zanim drewno zostanie uszkodzone przez wodę.

Co więcej, długotrwała wilgoć na drewnie spowodowana pleśnią może zapraszać termity. Obecność termitów jest powodem do niepokoju, ponieważ naprawdę zniszczą strukturę twojego domu.

Co zrobić po wyczuciu pleśni w domu

Najpierw określ, skąd pochodzi pleśń. Sprawdź piwnicę i inne obszary podatne na uszkodzenia przez wodę.

Następnie oceń stopień zanieczyszczenia pleśnią i uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Jeśli wykracza to poza Twój poziom wiedzy, zamiast tego skontaktuj się ze specjalistą.

Jeśli uszkodzenie pleśni mieści się w twoim poziomie wiedzy, zacznij od oczyszczenia miejsca. Należy oddzielić przedmioty zakażone pleśnią od tych, które nie uległy uszkodzeniu.

Wyrzuć przedmioty, których nie można uratować i które zostały całkowicie zaatakowane przez pleśń. Pamiętaj, aby umieścić je w szczelnej plastikowej torbie, aby zarodniki pleśni nie rozprzestrzeniły się na inne powierzchnie.

Następnie przystąp do czyszczenia pleśni z powierzchni. Istnieje kilka roztworów czyszczących, których można użyć do czyszczenia pleśni.

Istnieją domowe środki czyszczące, które mogą zabijać i zapobiegać rozwojowi pleśni, takie jak ocet, wybielacz i nadtlenek wodoru. Kiedy ich używasz, upewnij się, że nosisz sprzęt ochronny, taki jak rękawiczki i gogle, aby zapobiec możliwym uszkodzeniom oczu lub skóry.

Należy również uważać na narażenie na pleśń, ponieważ może to powodować alergie skórne. U niektórych może wywołać atak astmy i spowodować poważne problemy z oddychaniem.

Upewnij się, że dzieci nie bawią się w obszarze, w którym występuje pleśń lub woda, ponieważ są one podatne na kontakt z pleśnią.

Na koniec, po naprawieniu pleśni i uszkodzeń spowodowanych przez wodę, upewnij się, że obszar jest dobrze chroniony. W razie potrzeby zainstalować środki zapobiegające pleśni (np. nawilżacz).

Wniosek

Wiedza o tym, jak pachnie pleśń domowa, jest pomocna w identyfikacji pleśni. Służy jako alarm ostrzegający o możliwych problemach z pleśnią w Twoim domu.