Jak ożywić trawnik uszkodzony przez wodę na wiosnę: 6 łatwych kroków

Kilka wskazówek, jak ożywić trawnik zniszczony przez wodę na wiosnę, obejmuje ocenę szkód i odpowiednie działanie poprzez koszenie lub ponowne sadzenie. Wiosna to najlepsza pora, aby to zrobić, ponieważ ogród każdego z nas jest poddawany gruntownej modernizacji, aby rozkwitnąć w pełni.

Ze względu na nieregularne zmiany pogody nieuniknione jest zniszczenie trawnika przez zbyt dużą ilość wody. Jeśli nie masz dużej markizy rozłożonej na całym podwórku, Twój trawnik może wykazywać oznaki nadmiernego podlewania.

Jak ożywić trawnik uszkodzony przez wodę na wiosnę: 6 łatwych kroków

Zanim porzucisz wszelką nadzieję i postanowisz zmienić swój niegdyś piękny zielony trawnik w lśniący staw, czytaj dalej, aby zacząć naprawiać to, co jeszcze można naprawić.

Jak ożywić trawnik uszkodzony przez wodę

Krok 1. Zrób grę na czekanie

Zidentyfikuj, jaki rodzaj gleby służy jako fundament Twojego trawnika. Rodzaj gleby może wahać się od lekkiej i piaszczystej do ciężkiej gliny.

Czy gleba na Twoim trawniku jest jasna? Wtedy woda będzie miała tendencję do przesiąkania i szybkiego wysychania. Jeśli jednak gleba jest ciężka, wyschnięcie całego trawnika może zająć więcej czasu.

Ta informacja jest niezbędna, ponieważ przed naprawą musisz poczekać, aż cały trawnik będzie wystarczająco suchy. Zaplanuj dzień naprawiania trawnika na tydzień, w którym prognozowana pogoda będzie wystarczająco dobra.

Krok 2. Oceń uszkodzenia

Po wyschnięciu trawnika nadszedł czas, aby ocenić szkody spowodowane nadmiarem wody. Aby to zrobić, weź swoje grabie i inne przydatne narzędzia i zacznij grabieć swój trawnik.

Usuń wszystkie opadłe liście i wszelkie zanieczyszczenia lub materiały, które nie powinny znajdować się na Twoim pięknym trawniku. Po wyczyszczeniu sprawdź, które części są średnio lub poważnie uszkodzone.

Idealnie trawnik powinien być doskonałym przykładem równej trawy. Sprawdź, które części są nierówne. Trawa może być niejednolita, cienka, zarośnięta lub ogołocona.

Sprawdź również pod kątem nadmiernego wzrostu chwastów. Wypisz szkody, jakie poniósł Twój trawnik, a następnie przejdź do następnego kroku.

Krok 3. Pozwól glebie oddychać

Oddychanie ziemi może zdziałać cuda na trawniku. Jeśli uważasz, że uszkodzenie jest zbyt poważne, aby utrzymać trawę, ta technika może być kolejnym krokiem do zdobycia.

Po pierwsze, jeśli Twój trawnik spuszcza wodę powoli, zamień zgrabiarkę na widelec ogrodowy i zacznij nim manewrować. Ta technika pomoże przyspieszyć proces osuszania i otworzyć glebę.

Następnie, gdy gleba jest wystarczająco sucha, możesz ją napowietrzyć, wykonując tę ​​samą technikę widelcem ogrodowym. Napowietrzenie gleby lub umożliwienie cyrkulacji powietrza pod wierzchnią warstwą gleby trawnika spowoduje rozluźnienie ubitego gruntu z powodu szkód wodnych. W przyszłości dzięki takiej technice gleba na trawniku będzie miała znacznie lepszą jakość drenażu.

Krok 4. Koszenie zarośniętej trawy

Koszenie jest ważne, aby wyrównać trawnik. Jeśli poważnie myślisz o utrzymaniu swojego trawnika, prawdopodobnie wiesz, jak ważny jest dobry program koszenia. Regularne koszenie trawnika stymuluje wzrost trawy, zwłaszcza gdy nadchodzi sezon wiosenny.

Przed użyciem upewnij się, że kosiarka jest w doskonałym stanie. Konserwacja kosiarki jest równie ważna jak samo koszenie. Możesz samodzielnie wykonać przegląd konserwacyjny lub przynieść go komuś bardziej kompetentnemu, aby go naoliwił i upewnił się, że jest wystarczająco ostry, aby skosić przerośniętą trawę.

Gdy kosiarka jest gotowa, czas zabrać się do pracy. Usuń tylko mniej niż jedną trzecią wysokości trawy.

Krok 5. Nakarm trawnik

Nawożenie to ważny proces w sadzeniu i ogrodnictwie, co oznacza, że ​​trawnik nie jest wyjątkiem. Aby wykorzystać sezon wiosenny, ważne jest, aby odpowiednio nakarmić trawnik wszystkimi składnikami odżywczymi, których potrzebuje, aby uzyskać nawet zieloną, zieloną trawę, której pragniesz.

Aby mieć zdrową murawę, wybierz najlepszy pokarm lub nawóz do trawnika w zależności od rodzaju gleby. Po około miesiącu lub półtora miesiąca ponownie zastosuj nawóz do trawnika.

Oprócz produktów nawozowych, które można kupić na targu, koszenie trawnika to także sposób na jego nawożenie. Suszone liście i ścinki trawy mogą służyć jako naturalny kompost, który działa, jeśli masz połowę czasu na pielęgnację ogrodu tej wiosny.

Krok 6. Rozpocznij ponowne wysiewanie

Jeśli szkody spowodowane przez wodę w twoim trawniku są tak poważne, że istnieją gołe łatki, odpowiedzią jest sadzenie nowych nasion trawy. Zanim to zrobisz, upewnij się, że twoja gleba jest zdrowa i przygotowana. Usuń wszelkie chwasty i niechciany mech i najpierw zastosuj nawóz, aby utrzymać zdrową glebę.

Możesz wysiewać nasiona równomiernie na całym trawniku lub wybrać obszary, które tego najbardziej potrzebują. Pamiętaj, że nie zostawiasz nasion na wierzchu gleby, ponieważ nie doprowadzi to do dobrego wzrostu.

Musisz rozbić powierzchnię gleby i zrobić rozsadnik. Zasiej nasiona, a jeśli chcesz przyspieszyć wzrost, możesz przykryć nasiona na kilka dni czarną torbą na śmieci. Gdy nasiona wykiełkują, zdejmij osłonę torby i pozwól jej naturalnie rosnąć.

Pamiętaj o podlewaniu trawnika po dwóch lub trzech dniach. Unikaj chodzenia po nim przez około tydzień lub trzy, jeśli to możliwe, i chroń go przed ptakami i innymi najeźdźcami, zakrywając go siatką lub czymś w tym rodzaju.

Wniosek

Sposób ożywienia trawnika uszkodzonego przez wodę na wiosnę zależy od oceny szkód dokonanej przed jego naprawą. Gdy uznasz, że trawnik można uratować, kolejne kroki, takie jak koszenie, nawożenie i ponowne zasiewanie, będą dość łatwe — a wszystko to w ciągu jednego dnia ciężkiej pracy!