Jak odpowietrzyć podgrzewacz wody? 4 proste sposoby!

Jeśli masz zamiar zainstalować podgrzewacz wody, jedną rzeczą, którą musisz dowiedzieć się, jest jak odpowietrzyć podgrzewacz wody. Zasadniczo powinieneś wybrać urządzenie, które może być wentylowane, tak jak obecny podgrzewacz wody w domu, aby ułatwić instalację.

Ale poza tym należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Zwróć uwagę, że podgrzewacze wody nie będą wymagały wentylacji. Ale pomimo innowacji wprowadzonych przez technologię do podgrzewaczy wody. Mimo to te, które wykorzystują spalanie, są preferowane przez wielu.

Innymi słowy, większość podgrzewaczy wody nadal spala paliwo, którym może być propan, olej lub gaz ziemny. To paliwo uwalnia produkty uboczne, takie jak dwutlenek węgla. Właściwa wentylacja jest niezbędna, aby pozbyć się tych szkodliwych gazów. W przeciwnym razie będzie to niebezpieczne.

Podstawy odpowietrzania podgrzewaczy wody

Wszystkie systemy wentylacyjne podgrzewaczy wody wykorzystują rurę lub taśmę izolacyjną. Jest to również powszechnie znane jako komin lub komin. Wydobywa spaliny emitowane przez Twój podgrzewacz wody. W zależności od typu systemu wentylacyjnego, kanały mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Kanał nagrzewnicy jest połączony z większym kanałem wentylacyjnym służącym jako piec na propan lub gaz w domu. Ale może również prowadzić bezpośrednio na zewnątrz, co jest typową konfiguracją odpowietrzających podgrzewaczy wody. W większości przypadków wywiew z większych urządzeń ogrzewa otwór wentylacyjny. W ten sposób poprawia się przepływ odpowietrzania podgrzewacza wody.

Chociaż ten system odpowietrzania jest skuteczny, istnieje ryzyko backdraftingu, jeśli nie zostanie prawidłowo zainstalowany. Z tego powodu kilka przepisów prawnych nie zezwala na typową konfigurację odpowietrzania i nakazuje stosowanie energii lub bezpośredniego odpowietrzania. Innymi niż odpowietrzanie, nagrzewnice wodne na propan i gaz wymagają powietrza do spalania, które może być pozyskiwane z rury odpowietrzającej, która ciągnie powietrze na zewnątrz lub z powietrza w domu.

Backdraft

Jak wspomniano wcześniej, jednym z problemów związanych z odpowietrzaniem podgrzewacza wody jest backdrafting. Dzieje się tak, gdy gazy spalinowe pochodzące z podgrzewacza wody nie opuszczają domu przez otwór wentylacyjny, ale zamiast tego trafiają do domu. Ten stan może skutkować wieloma przyczynami, ale często przyczyną są nierównowaga objętości powietrza, nieprawidłowa instalacja lub zła konstrukcja otworu wentylacyjnego co głównie skutkowało backdraftem.

Nierównowaga objętości powietrza jest zwykle powodowana przez wentylatory, wentylatory kuchenne lub łazienkowe, które wciągają powietrze z zewnątrz domu i tworzą efekt porównywalny do podciśnienia. Zasadniczo wciąga spaliny w dół, a następnie wciąga je w odpowiednie miejsce z systemu wentylacji nagrzewnicy. Dzięki technologii wentylacji bezpośredniej lub wentylacji wspomaganej przez wentylator, w przypadku niektórych systemów wentylacyjnych ryzyko wstecznego przepływu jest wyeliminowane, dlatego wielu preferuje wodę grzejniki z tymi funkcjami.

Sposoby odpowietrzania podgrzewacza wody

Jeśli kupisz podgrzewacz wody zasilany energią elektryczną lub energią słoneczną, wentylacja nie jest już potrzebna. To samo dotyczy osób, które stawiają podgrzewacz wody na zewnątrz domu oraz osób mieszkających na obszarach o ciepłym klimacie. W pozostałej części instalacji podgrzewacza wody konieczne jest odpowietrzenie zewnętrzne. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie systemy wentylacyjne działają tak samo. Mając to na uwadze, wymagania instalacyjne byłyby również inne dla każdego typu konfiguracji wentylacji, którą omówimy poniżej. Oto sposoby odpowietrzania podgrzewacza wody:

#1. Odpowietrzanie zasilania

Ten rodzaj wentylacji zapewnia doskonałą elastyczność. Dzieje się tak, ponieważ nie jest wymagana bezpośrednia linia w kierunku dachu. Zamiast tego system zwykle wyrzuca spaliny przez rurę biegnącą na zewnątrz przez ścianę zewnętrzną. Powietrze do spalania jest wciągane do środka z otoczenia nagrzewnicy wodnej przez otwór wentylacyjny. Następnie wentylator służy do wtłaczania spalin do otworu wentylacyjnego. Ten system wentylacyjny powinien być umieszczony w pomieszczeniu o wystarczającym przepływie powietrza.

#2. Bezpośrednie odpowietrzanie

Powietrze zasysane jest z zewnątrz za pomocą systemu bezpośredniego odpowietrzania, a następnie odprowadzane są spaliny rurą poziomą. Zaletą tego jest to, że instalację można wykonać prawie wszędzie.

#3. Wentylacja atmosferyczna

Odnosi się to do systemu odpowietrzania, w którym spaliny wychodzące z podgrzewacza wody unoszą się naturalnie z komory spalania urządzenia. Spaliny następnie wychodzi przez standardowy przewód kominowy jak komin i wychodzi przez dach. W przeciwieństwie do innych typów wentylacji, ten nie wymaga wentylatora z napędem. Konieczna jest jednak rura wydechowa połączona z dachem z podgrzewacza wody bez przerwy.

#4. Odpowietrzenie do podgrzewaczy wody w domkach mobilnych

Montaż podgrzewaczy wody w domku mobilnym jest taki sam jak w standardowym domu. Ale urządzenie powinno być specjalnie zaprojektowane do takiej instalacji. Najczęściej te podgrzewacze wody wymagają panelu przeznaczonego do dostępu z zewnątrz. Bez tego jednostka zainstalowana w domku mobilnym ma bezpośrednią wentylację. Pomocne może być przeczytanie o tym, jak odpowietrzyć podgrzewacz wody do komina.

To okładka!

Teraz wiesz, że istnieje kilka sposobów na odpowietrzenie podgrzewacza wody. Ponownie, kiedy chcesz kupić nowy podgrzewacz wody, wybierz taki z podobnym systemem wentylacji, jak twój obecny. Kliknij te linki, aby przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, jak zainstalować gazowy podgrzewacz ciepłej wody i jak włączyć grzejnik ścienny w mieszkaniu.