Jak odpowietrzyć piec na pelet? 3 proste sposoby na zrobienie tego!

Wiele osób pytało mnie: jak odpowietrzyć piec na pellet? To tak proste jak 1-2-3! Z mojej strony mamy zewnętrzny otwór wentylacyjny, wnoszący trochę świeżego powietrza.

Jeśli chodzi o spalanie paliwa stałego, palniki na pelety są jak tradycyjne piece na drewno.

Jak odpowietrzyć piec na pelet? 3 proste sposoby na zrobienie tego!

Podstawową różnicą między tymi dwoma piecami jest sposób wentylacji świeżego i zużytego powietrza. Wymagania dotyczące wentylacji dla pieca na pelet różnią się od wymagań dla pieca opalanego drewnem, który zbadaliśmy na przykładzie naszego własnego pieca na pelet. Dowiesz się również, czy we wszystkich piecach peletowych wymagany jest dopływ świeżego powietrza oraz jakie są przepisy dotyczące odpowietrzania tego pieca. W tym poście omówimy również wybór wentylacji w piecach na pellet.

Czy musisz wentylować wszystkie piece na pelet?

Ceglany komin, otwór w ścianie lub inny sposób musi być użyty do wywietrzenia zużytego powietrza z pieca na pelet na zewnątrz. Jednak bezpośrednia wentylacja nie zawsze jest konieczna, gdy używasz pieca na pelet w celu uzyskania świeżego powietrza.

Jeśli chodzi o wymagania dotyczące wentylacji, przed zainstalowaniem pieca na pelety w domu należy wziąć pod uwagę dopływ świeżego powietrza i sposób, w jaki piec na pelety będzie zasilany powietrzem. W zależności od modelu, piece na pelet posiadają wlot powietrza lub króciec spalin z tyłu. Komin spalinowy służy do odprowadzania zużytego powietrza. Dopływ tlenu do pieca i powietrze odlotowe z komory spalania musi być regulowane w określony sposób, gdy piec jest zainstalowany, ponieważ piece na pelet wykorzystują prawdziwy ogień do spalania peletu w produkcji ciepła.

Regulamin wentylacji wyciągowej z pieca na pelet

Konieczne jest odprowadzenie trującego powietrza odpadowego wytwarzanego przez Państwa piec na pelet na zewnątrz. Dobry system odprowadzania zużytego powietrza jest niezbędny, ponieważ piece na pellet spalają paliwo. Ma to na celu zapewnienie bezpiecznego usunięcia wszelkich niebezpiecznych produktów ubocznych ognia z domu.

Zewnętrzny otwór wentylacyjny ścienny to opcja dla palników na pelety, które pobierają powietrze z pomieszczenia, ale zużyte powietrze musi być zawsze odprowadzane na zewnątrz za pomocą odpowiedniego przewodu kominowego. Piece na pellet z wentylacją bezpośrednią wykorzystują ścianę zewnętrzną do zasysania świeżego powietrza. Oba rozwiązania, aby były legalne, muszą spełniać wymagania producenta oraz lokalne przepisy i normy budowlane.

Sposoby wentylacji pieca na pelet

Jak więc odpowietrzyć piec na pellet? Zasady instalacji urządzeń na paliwo stałe oraz wymagania budowlane zabraniają prostej recyrkulacji zużytego powietrza wytwarzanego przez palnik na pellet. Ta praktyka jest również niezwykle niebezpieczna. Istnieją trzy sposoby na pozbycie się zużytego powietrza z pieca na pelet, każdy z zaletami i wadami.

#1. Korzystanie z istniejącego komina

Niezbędne będzie wykorzystanie istniejącego komina i przebudowa starego kominka ceglanego na piec na pelet. Instalując piec na pelet, upewnij się, że otwór kominkowy jest wystarczająco duży, aby pasował do wysokości pieca. Rozwiązania wentylacji zużytego powietrza dla pieców na pelet różnią się w zależności od różnych czynników, w tym ograniczeń pieca, producenta i lokalnych norm budowlanych.

Ponieważ był zbyt duży, aby zmieścić się w naszym otwartym kominku, kiedy go budowaliśmy, musieliśmy ustawić nasz piec na pelet przy zewnętrznej ścianie w naszym salonie. Przewód kominowy wspiął się na zewnętrzną ścianę naszego domu, przeszedł przez nią, a następnie przeszedł prosto przez nią.

Przeczytaj jak uszczelnić rurę kominową pieca na drewno i jak przewietrzyć piec na drewno bez komina.

#2. Przez ścianę zewnętrzną

Komin pieca na pelet można właściwie wywietrzyć przez ścianę zewnętrzną, a producent określi, jak to zrobić. Istnieje kilka możliwości odpowietrzania pieców peletowych tak, aby do komory spalania docierała wystarczająca ilość świeżego powietrza, mimo że przepisy dotyczące dopływu powietrza do pieców peletowych są mniej rygorystyczne niż w przypadku kanałów spalinowych.

#3. Odpowietrznik bezpośredni

Otwory świeżego powietrza są powszechnie spotykane w piecach na pelet. Na przykład tył pieca na pellet posiada wlot powietrza o średnicy 50mm. Okno lub drzwi można otworzyć w zależności od miejsca zainstalowania palnika na pelety dla lepszej wentylacji. Wywietrzniki pieca Apellet to wszystko, czego potrzebujesz, aby pozbyć się zużytego powietrza. Odciągi piecowe są stosowane w piecach peletowych do usuwania zużytego powietrza z komory spalania. Dzięki temu świeże powietrze może być wciągane do pieca przez tylny otwór wentylacyjny, co pozwala na bardziej efektywne spalanie. Ponadto ta metoda wytwarza próżnię.

Jak wentylowaliśmy nasz piec na pelet?

Instrukcja obsługi naszego pieca wskazuje, że nawiewnik zewnętrzny musi być umieszczony w tym samym pomieszczeniu co piec, jeśli nie jest używany nawiewnik bezpośredni do doprowadzania świeżego powietrza z zewnątrz. Ma to na celu zapewnienie stałego dopływu tlenu do obszaru.

Piece na pelet, które spalają drewno i pobierają świeże powietrze z pomieszczenia, mogą wymagać zewnętrznego ściennego otworu wentylacyjnego. Aby piec miał minimalny wpływ na tlen dostępny w pomieszczeniu. Chociaż zewnętrzny otwór wentylacyjny, który dostarcza świeże powietrze do naszego pieca na pellet, był już na miejscu, kiedy kupowaliśmy dom, obecnie jest używany do czegoś innego.

To okładka!

Tak więc odpowietrzamy nasz piec. A Ty – jak odpowietrzasz piec na pellet? Możesz zastosować dowolną z powyższych metod dla swojego pieca, pamiętaj tylko o przestrzeganiu przepisów producenta i Twojej lokalizacji. Dowiedz się, jaki jest najlepszy piec na pellet.