Jak obniżyć hematokryt w celu oddawania osocza? 6 niesamowitych sposobów!

Jak obniżyć hematokryt do oddawania osocza? Jeśli niski poziom hematokrytu jest szkodliwy, wysoki poziom hematokrytu również jest niebezpieczny. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, hematokryt odnosi się do liczby czerwonych krwinek obecnych we krwi w procentach objętości.

Białe krwinki, płytki krwi i czerwone krwinki są rozproszone w osoczu znajdującym się w naszej krwi. Te składniki stanowią 45% twojej krwi. Dlatego każdy z nich ma swój odpowiedni procent.

Jak obniżyć hematokryt w celu oddawania osocza? 6 niesamowitych sposobów!

Dlatego poziom płytek krwi może być niski, ale krwinki czerwone mają wysoki poziom objętości, co może wskazywać na pewne choroby. Dowiedz się więcej o poziomach hematokrytu i ich znaczeniu, czytając dalej. Więc bez zbędnych ceregieli zacznijmy!

Dowiedz się, jaki jest normalny poziom hematokrytu

Normalny poziom hematokrytu różni się w zależności od wieku, płci i rasy. Dla kobiet zwykle wynosi 36-44 procent, a dla mężczyzn około 41-50 procent. Zbyt mała liczba czerwonych krwinek jest znana jako anemia, gdy hematokryt jest niższy niż normalnie. Z drugiej strony hematokryt powyżej średniego poziomu wskazuje na nadmiar czerwonych krwinek. To może być oznaką czerwienicy lub erytrocytozy.

Dlaczego ważne jest sprawdzanie poziomów hematokrytu?

Jeśli masz objawy anemii, czerwienicy, erytrocytozy, lekarz może zlecić badanie hematokrytu. Anemia objawia się dusznością, zawrotami głowy i zmęczeniem. Czerwienica charakteryzuje się objawami takimi jak swędzenie, nadmierne pocenie się, bóle głowy i zmęczenie. Jednocześnie objawy erytrocytozy obejmują krwawienia z nosa, zawroty głowy, bóle głowy i duszność.

Sposoby obniżenia poziomu hemokrytu

Nagromadzenie czerwonych krwinek, które występuje przy podwyższonym poziomie hematokrytu, zwiększa ryzyko zakrzepicy, prowadzącej do udaru lub zawału serca. Preferowane są normalne poziomy hematokrytu. W ten sposób podniesienie swojego jest poważną sprawą, którą należy natychmiast rozwiązać. Dowiedz się więcej o tym, czym jest hematokryt tutaj. Niezależnie od tego, zebraliśmy wszystkie kroki, jak obniżyć hematokryt dla dawstwa osocza, a oto one:

#1. Bądź aktywny

Upewnij się, że ćwiczenia fizyczne wykonujesz stopniowo i umiarkowanie. Nigdy nie dawaj się wyczerpać podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ponieważ organizm zużywa więcej tlenu z naszej krwi. Przestań ćwiczyć, jeśli poczujesz zawroty głowy.

#2. Utrzymuj nawodnienie

Brak płynów ustrojowych rozrzedza krew, powodując wzrost poziomu hematokrytu oraz zwiększenie objętości osocza i krwi z powodu odwodnienia. W rezultacie utrzymanie nawodnienia ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia skoku poziomu hematokrytu. Zapobiegaj odwodnieniu, zwiększając dzienne spożycie płynów. Osiem szklanek wody dziennie to minimalna ilość, którą powinieneś wypić.

#3. Spróbuj wziąć aspirynę

Przyjmowanie aspiryny kilka razy w miesiącu pomoże zapobiegać powstawaniu zakrzepów poprzez rozcieńczenie krwi. Ponadto wysoki poziom hematokrytu powoduje gęstszą krew, której aspiryna pomaga uniknąć. Niemniej jednak dwie aspiryny miesięcznie to dużo; nie przesadzaj z użyciem tego leku. Małe nacięcia mogą zbyt mocno krwawić, jeśli weźmiesz dużo aspiryny. Jednak przed zażyciem aspiryny należy najpierw poprosić o poradę lekarza.

#4. Rzuć palenie

Ponieważ tytoń wpływa na czerwone krwinki przenoszące tlen, szkodzi przepływowi krwi. Palenie zmniejsza poziom tlenu we krwi, co powoduje, że szpik kostny wytwarza więcej czerwonych krwinek, podnosząc hematokryt.

#5. Zmień dietę

Zmniejsz hematokryt, zmieniając typową dietę. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

Zwiększ spożycie posiłków bogatych w przeciwutleniacze, które wspomagają dostarczanie tlenu do organizmu. Przepływ krwi ułatwiają antyoksydanty, które wspomagają tlen we krwi. Pokarmy bogate w przeciwutleniacze to suszone śliwki, jagody i fasola. Niedawne badanie wykazało, że spożywanie połowy grejpfruta każdego dnia obniża poziom hematokrytu dzięki naringinie, flawonoidowi, który w naturalny sposób pomaga w usuwaniu czerwonych krwinek. Najlepiej trzymać się z dala od pokarmów bogatych w żelazo, którego organizm potrzebuje do wytworzenia hemoglobiny.

Spróbuj ograniczyć spożycie produktów bogatych w żelazo, takich jak szpinak i brokuły, aby utrzymać poziom żelaza pod kontrolą. Diuretyki, takie jak alkohol i kofeina, mogą powodować odwodnienie, ponieważ powodują oddawanie moczu. Jeśli chcesz obniżyć hematokryt, trzymaj się wody lub niesłodzonych soków

#6. Nie mieszkaj na wysokich stanowiskach

Jeśli twój dom znajduje się na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza, uważa się, że podnosi to poziom hematokrytu we krwi, ponieważ szpik kostny wytwarza więcej czerwonych krwinek, aby zrekompensować niższy poziom tlenu w tych obszarach. Aby tego uniknąć, pozostań w nisko położonych miejscach. Oto, co możesz zrobić, aby obniżyć poziom hematokrytu. Jeśli interesuje Cię oddawanie osocza, upewnij się, że poziom hematokrytu jest średni. Dlatego eksperci medyczni najpierw przetestują Cię, czy nadajesz się do dawstwa. Następnie, jeśli coś znajdą, poinformują Cię o tym i powiedzą, co robić, więc pamiętaj, aby postępować zgodnie z ich instrukcjami.

Z drugiej strony, czy jesteś ciekaw, dokąd trafia twoja krew? Jeśli tak, przeczytaj ten artykuł zatytułowany „Dokąd idzie moje oddawanie krwi?” Z drugiej strony mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci i odpowiedzieliśmy na Twoje pytania. Dziękuję za Twój czas!

Wniosek

Jak obniżyć hematokryt do oddawania osocza? Najlepszym sposobem na obniżenie poziomu hematokrytu przed oddaniem krwi jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu, regularne ćwiczenia, unikanie pokarmów bogatych w żelazo lub przyjmowanie aspiryny tylko po zatwierdzeniu przez lekarza. . Oddawanie krwi pomaga oczyścić i zrewitalizować organizm, jednocześnie usuwając nadmiar żelaza. Jeśli chcesz również obniżyć poziom hematokrytu, jest to świetna opcja dla Ciebie!

Cóż, to wszystko na dzisiaj. Jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów od nas, oto jeden z tematem „Co to jest darowizna?” Wszyscy wiemy, że darowizna to dawanie czegoś innym, nie oczekując tego w zamian, ale przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej o darowiźnie. Możesz również przeczytać o tym, dlaczego odrzucono moje oddanie krwi.