Jak naprawić zasłony? 3 proste wskazówki!

Nikt nie chce zgubić zasłon, ale czasami mogą być trudne do naprawienia. W tym poście na blogu znajdziesz kilka wskazówek, jak naprawić zasłony przy mniejszych kosztach.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to ocenić stan swoich zasłon. Pomoże to określić, jak drogie będzie ich naprawienie i z jakiego rodzaju tkaniny są wykonane. Zwróć uwagę na jakość, wiek, kolor, czy jest na nich wzór (jeśli tak: czy wzór pasuje do reszty Twojego domu?) i jak bardzo są zniszczone.

Jak naprawić zasłony? 3 proste wskazówki!

Jeśli zasłony są wykonane z tkaniny syntetycznej, często można znaleźć niedrogie rozwiązanie. Na przykład może to wymagać jedynie zszycia luźnych nitek lub dodania nowych podwinięć, aby zrekompensować te, które zostały utracone z biegiem czasu. Jeśli są wykonane z naturalnych tkanin (takich jak bawełna), musisz określić, jak droga jest twoja tkanina i ile będzie kosztować ich naprawienie.

Wskazówki, jak naprawiać zasłony

Wskazówka nr 1: spójrz przez zasłony, aby określić, co należy naprawić

Wskazówka 2: sprawdź, ile pracy to zajmie i czy masz odpowiednie materiały

Jeśli są jakieś luźne nitki, obszycia, które należy wymienić, lub niektóre gwoździe wymagają dokręcenia, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie, ile to zajmie i czy masz wszystkie materiały pod ręką. Może to nie wydawać się teraz wielkim problemem, ale czekanie na później może spowodować bardziej kosztowne naprawy.

Wskazówka nr 3: Zatrudnij wykwalifikowaną szwaczkę w swojej okolicy (lub znajdź kogoś bardzo dobrego w szyciu) lub kup nowy materiał.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie naprawić zasłon, być może nadszedł czas na nowy zestaw. Nowe zasłony nadadzą Twojemu domowi nowoczesny wygląd, a jednocześnie ochronią Twoją inwestycję w meble i tkaniny, które łatwo poplamią. Jeśli nie masz nic przeciwko czekaniu na później, aby je naprawić lub kupić, czytaj dalej! W przeciwnym razie przejdź do kroku drugiego.

Skąd mam wiedzieć, że moja zasłona wymaga naprawy?

Jest kilka różnych rzeczy, które możesz zauważyć, aby ustalić, czy twoje zasłony wymagają naprawy.

Jeśli są jakieś luźne nitki, obszycia, które należy wymienić, lub niektóre gwoździe wymagają dokręcenia, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie, ile to zajmie i czy masz wszystkie materiały pod ręką.

Czy mogę samodzielnie naprawić moją zasłonę?

Odpowiedź brzmi tak! Możesz naprawić zasłonę, ale może to zająć więcej czasu niż masz lub praca może być zbyt skomplikowana dla początkujących. Jeśli to brzmi tak, zalecamy zakup nowych zasłon i zatrudnienie profesjonalisty do ich montażu. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli zdecydujesz się zaangażować kogoś innego w naprawę zasłon, zapłacisz stronie trzeciej, aby nie tylko wykonała pracę, ale także ją zamontowała.

Jakiego materiału potrzebuję, aby naprawić zasłony?

Materiał, którego będziesz potrzebować, zależy od rodzaju zerwanych zasłon. Jeśli twoja zasłona jest wykonana z lekkiej tkaniny, takiej jak jedwab lub bawełna, wszystko, czego potrzebujesz, aby je naprawić, to trochę kleju i cierpliwość. Jeśli jednak masz ciężkie draperie z poliestru, szycie może być konieczne, ponieważ klejenie im nie wystarczy.

Kiedy należy wymienić zasłony?

Jeśli masz zasłony, których nie da się naprawić, czas je wymienić. Jeśli tkanina jest podarta lub poplamiona, ale nie jest podarta na pół, wystarczy zwykła łata.

Jeśli jednak doszło do uszkodzenia zasłony z powodu przeżuwania jej przez zwierzę lub wypadku, takiego jak rozlany atrament, nadszedł czas, aby je wymienić.

Jak prać zasłonę?

Jeśli Twoja zasłona jest wykonana z lekkiej tkaniny, takiej jak bawełna, wystarczy włożyć ją do pralki. Jeśli jednak Twoje zasłony są ciężkie lub mają na sobie delikatny materiał, jak jedwab, upewnij się, że praniesz je osobno, a nie z innymi ubraniami, aby nie spowodować ich uszkodzenia.

Czy mogę naprawić moją zasłonę umierając?

Tak, możesz zafarbować swoją zasłonę barwnikami do tkanin. Nie jest to jednak dobry pomysł w przypadku zasłon, które są już poplamione lub podarte, ponieważ kolor będzie spływał i rozprzestrzeniał się z miejsca, w którym został nałożony na inną część materiału. W niektórych przypadkach farbowanie zasłony może spowodować więcej uszkodzeń niż jest to warte, więc przed kontynuowaniem upewnij się, że rozważysz korzyści i potencjalne wady.

Czy mogę naprawić moją zasłonę, szyjąc ją?

Tak, w większości przypadków wszystko, co musisz zrobić, to zszyć łzy lub dziury, które są na twojej zasłonie. W niektórych przypadkach może to jednak nie wystarczyć, ponieważ jeśli jest to dziura w górnej części jednego z narożników, to żadna ilość szycia go nie naprawi.

W takim przypadku może być konieczne odcięcie dolnej części zasłony, a następnie ponowne obszycie cięższą tkaniną, aby nie była podatna na przyszłe dziury.

Czy mogę naprawić zasłonę taśmą klejącą?

Nie, nie ma możliwości naprawy zasłon za pomocą kawałka taśmy klejącej. Nie naprawi dziury w materiale, a tylko jeszcze bardziej uszkodzi zasłonę, utrudniając naprawę, gdy i tak będziesz musiał ją wykonać.