Jak naprawić wykończenie na uszkodzonych przez wodę szafkach kuchennych?

Chcesz przywrócić wykończenie drewna? Ten artykuł może pomóc w naprawie wykończenia uszkodzonych przez wodę szafek kuchennych.

Woda z nieszczelnych rur i wilgoć w powietrzu prowadzą do uszkodzeń szafek przez wodę, ponieważ szafki te mogą puchnąć, powodując odpadanie farby i zniszczenie wykończenia. Niezbędne jest ich jak najszybsze naprawienie, zanim uszkodzenia się pogorszą.

Jak naprawić wykończenie na uszkodzonych przez wodę szafkach kuchennych?

Jakie są oznaki uszkodzonych przez wodę szafek?

Szafki wykazują uszkodzenia przez wodę na różne sposoby, na przykład niektóre szafki, takie jak szafki z MDF, wyglądają na spuchnięte w niektórych miejscach, gdy są uszkodzone przez wodę. W przypadku tego typu szafek woda może przenikać do nich przez długi czas, powodując rozszerzanie się warstw wewnątrz szafek.

Jeśli szafka kuchenna traci wykończenie i zaczyna być jaśniejsza lub ciemniejsza, możliwe jest, że szafka jest uszkodzona przez wodę. Jeśli woda będzie na nim przez chwilę, woda może spowodować blaknięcie wykończenia drewna i możesz zobaczyć zauważalne ślady na szafce.

Odbarwienie oznacza, że ​​woda zbyt długo siedziała w jednym miejscu. Prawdopodobnie problemem jest przeciekający zlew, woda z zewnątrz lub po prostu odrobina wody pozostająca w Twojej szafce przez lata.

Aby uzyskać więcej informacji na temat oznak uszkodzenia drewna przez wodę, kliknij ten artykuł.

Kroki przywracania wykończenia szafek uszkodzonych przez wodę

Jeśli oznaki uszkodzenia przez wodę w Twojej szafce są oczywiste, czas zastosować się do poniższych procedur, aby dowiedzieć się, jak przywrócić wykończenie szafek uszkodzonych przez wodę.

Krok 1. Sprawdź, jak uszkodzone są Twoje szafki

Oceń stan swoich szafek. Jeśli uszkodzenie już doszło do punktu, w którym nie ma zwrotu, najlepszym rozwiązaniem może być wymiana.

Musisz wszystko odłączyć od szafki, aby dokładnie sprawdzić uszkodzenia. Przyjrzyj się narożnikom, zawiasom drzwi i twardości drewna.

Krok 2. Zidentyfikuj źródło zalania

Opróżnij szafkę i poszukaj źródła zalania. Jeśli nieszczelne rury są przyczyną uszkodzeń, zaleca się skontaktowanie się z hydraulikiem, który poradzi sobie z problemem, zamiast samodzielnego naprawiania rur.

Krok 3. Wyjmij szafki

Odkręcanie szafek od ścian to najbardziej czasochłonna część renowacji szafek kuchennych. Jeśli nie masz pewności co do tego procesu, możesz zatrudnić kogoś, kto zrobi to za Ciebie.

Krok 4. Wysusz swoje szafki

Pozwól szafkom całkowicie wyschnąć. Możesz użyć suchej szmatki do wytarcia wilgotnych obszarów wewnątrz szafki.

Umieść wentylatory w kuchni, aby do szafek docierało powietrze. Możesz otworzyć okna, aby wpuścić więcej poruszającego się powietrza, ale zamykaj je natychmiast, gdy pada deszcz.

Krok 5. Usuń stare wykończenie

Aby usunąć stare wykończenie z drewna, pamiętaj, że można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest zeszlifowanie, a drugi sposób wymaga użycia chemicznego strippera.

Szlifowanie

Użyj grubego papieru ściernego, bloku ściernego i szlifierki mechanicznej, aby usunąć wykończenie, aż powierzchnia stanie się gładka. Gdy tylko większość wykończeń zniknie, możesz teraz użyć papieru ściernego o średniej ziarnistości, aby jeszcze bardziej wygładzić powierzchnię.

Stosowanie chemicznych środków do usuwania

Zdzieraki chemiczne mogą bez wysiłku usunąć wykończenie drewna. Są to płyny lub żele, które rozpuszczają produkty lakiernicze bez kurzu lub odprysków farby i są idealne do trafienia w miejsca, które mogłeś przegapić opalarką.

Rozprowadź ściągacz na drewnianej szafce za pomocą pędzla z włosia. Pamiętaj, aby pozostawić striptizerkę w zależności od czasu zalecanego przez produkt, powierzchnia powinna się pomarszczyć, zanim będziesz mógł ją obrać za pomocą skrobaczki.

Krok 6. Nałóż warstwę szczeliwa

Po zdarciu wykończenia i całkowitym wyschnięciu nadszedł czas na proces powlekania. Jeśli używałeś chemicznego produktu do usuwania, możesz przeszlifować drewno papierem o ziarnistości 120, aby upewnić się, że całkowicie wyeliminowałeś wszelkie pozostałości.

Uszczelnij drewno, aby przygotować je do barwienia. Uszczelniacz chroni drewno i tworzy bazę pod równomierne rozprowadzanie bejcy.

Nałóż grubą warstwę uszczelniacza za pomocą pędzla i pozwól mu wsiąknąć w drewno. Zetrzyj nadmiar szczeliwa za pomocą czystej szmatki, a gdy szczeliwo wyschnie, ponownie przeszlifuj powierzchnie drewna za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego.

Krok 7. Pomaluj lub pomaluj drewno

Po zakończeniu nakładania uszczelniacza nadszedł czas na bejcowanie lub malowanie drewna. Jeśli nie preferujesz istniejącego koloru lub usłojenia drewna, możesz pomalować je innym kolorem.

Istnieje wiele opcji do wyboru, jeśli chodzi o bejcowanie drewna, ponieważ istnieją bejce olejowe, wodne lub żelowe. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami na etykiecie przed rozpoczęciem barwienia.

Krok 8. Nałóż warstwę wykończenia

Ostatnim krokiem po bejcowaniu lub malowaniu szafki jest nałożenie warstwy wykończeniowej. Istnieje wiele produktów do wykańczania drewna, a Twój wybór powinien zależeć od kilku czynników, takich jak trwałość, rodzaj drewna, z którego wykonana jest Twoja szafka oraz pożądany wygląd.

W przypadku wykończeń drewna można zastosować wykończenie olejne, lakier do wycierania, lakier poliuretanowy, wosk, wykończenie na bazie wody, lakier i szelak.

Wniosek

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak naprawić wykończenie uszkodzonych przez wodę szafek kuchennych. Przed przystąpieniem do naprawy szafki uszkodzonej przez wodę należy sprawdzić źródło problemu z wodą.

Jeśli nie możesz zidentyfikować źródła problemu, skontaktuj się z profesjonalistą. Po rozwiązaniu problemu z wodą możesz teraz przejść do kolejnych etapów renowacji uszkodzonej przez wodę szafki kuchennej.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się, jak oszczędzać drewniane meble uszkodzone przez wodę.