Jak naprawić wtyczkę uszkodzoną przez wodę: 4 proste kroki dla początkujących

Wszyscy wiedzą, że mieszanie wody z prądem może być bardzo niebezpieczne i możesz pomyśleć o tym, jak naprawić uszkodzoną przez wodę wtyczkę. Radzenie sobie z niebezpieczeństwem kontaktu wody z elektrycznością jest poważnym problemem w przypadku powodzi.

Woda sącząca się do gniazdka elektrycznego jest częstą przyczyną zalania, a rozlanie może wystąpić nawet wtedy, gdy napój jest wylany obok gniazdka. Musisz zrozumieć, co się dzieje, gdy woda dostaje się do gniazdka elektrycznego, a kiedy to się dzieje, ponieważ kontakt z prądem jest szkodliwy dla wody.

Jak naprawić wtyczkę uszkodzoną przez wodę: 4 proste kroki dla początkujących

Co się stanie, jeśli woda dostanie się do gniazdka elektrycznego?

Za każdym razem, gdy woda trafia do gniazdka elektrycznego, istnieje pewne ryzyko, dopóki woda nie zniknie całkowicie. Woda może pomóc w przewodzeniu elektryczności.

Możesz doświadczyć znacznego porażenia prądem, jeśli kiedykolwiek dotkniesz jednego z tych gniazd, gdy jest ono wypełnione wodą. Oparzenia są najczęściej konsekwencją porażenia prądem.

Ponadto powszechnym zjawiskiem jest odczuwanie bólu po ekspozycji na prąd elektryczny. Podczas gdy szokowanie przez gniazdko jest nieprzyjemne, bardziej znaczący problem pojawia się, gdy podłączasz coś do gniazdka z wilgocią.

Zwarcia są niebezpieczne, ponieważ mogą stopić przewody i spowodować przeciążenie gniazd elektrycznych, a nawet pożar. Kiedy woda wycieka do gniazdek elektrycznych, może szybko się zapalić. Twoja własność poniosłaby znaczne szkody, gdyby te płomienie mogły trwać, więc powinieneś natychmiast wyłączyć zasilanie.

Jakie są najczęstsze zastosowania wtyczek uszkodzonych przez wodę?

Należy zauważyć, kiedy woda dostaje się do gniazdka elektrycznego, aby można było wyczyścić gniazdko i zapobiec komplikacjom. Chociaż rzadko, woda czasami trafia do gniazd na poziomie gruntu, takich jak toalety i zlewy.

Ponieważ woda może dostać się do domu kilkoma alejami, nie jest trudno dostać się do gniazdka elektrycznego. Po burzy, która powoduje zalanie, należy uważać na wszystkie odsłonięte gniazdka elektryczne w piwnicach i oknach na parterze.

Więcej nieszczelności, takich jak te znajdujące się w dachu, jest powszechne. Jeśli woda kapie z sufitu, może wylać się na gniazdka elektryczne. Nieszczelności tej wielkości będą miały wpływ na dach, ale w przypadku poważnego wycieku woda może przedostać się do innych części domu.

Podobnie, przecieki, które pojawiają się na krawędziach pomieszczenia, mogą spływać po ścianie, więc gniazdka ścienne są narażone na uszkodzenie. Ponadto pęknięte rury mogą również powodować nieszczelności. Pęknięte rury w obszarze podpełzania mogą przeciekać do otworów w ścianie po tej samej stronie.

Jak naprawić korek uszkodzony przez wodę

Gdy okablowanie w Twoim domu stanie się mokre, pamiętaj o przyspieszeniu suszenia gniazdek. Preferowane jest korzystanie z multimetru, ale unikaj porażenia prądem, ponieważ nie chcesz grzebać w gniazdku, gdy nie wiesz, co robić.

Krok 1. Sprawdź swoje gniazdka i wyłącz je

Musisz odciąć połączenie elektryczne do gniazdka, gdy dostanie się woda. Jest to coś, co możesz zrobić, ale może nie być wymagane.

Jeśli się tym martwisz, możesz nacisnąć jednocześnie przyciski resetowania i testowania na GFCI, aby wyłączyć go ręcznie. Znajdziesz te przyciski bezpośrednio na samym gniazdku.

Krok 2. Wyłącz wszystkie źródła zasilania w skrzynce bezpieczników

Nawet jeśli wyłączałeś swoje gniazda GFCI za każdym razem, gdy ich używasz, rozważ wyłączenie skrzynki wyłącznika, aby upewnić się, że możesz wysuszyć gniazda bez obaw o porażenie prądem. Będziesz musiał określić, który wyłącznik wyłączyć, przewracając je wszystkie do pozycji wyłączonej lub wyłączając każdy z nich jeden po drugim, aż znajdziesz odpowiedni wyłącznik.

Krok 3. Wysuszyć wtyczkę

Po dojściu do ostatniego etapu tej procedury musisz pojąć ekstremalną konieczność nie dotykania wilgotnego wylotu. Może cię to zaskoczyć, co będzie niewygodne.

Uszkodzenie przez wodę może wyschnąć przez noc, jeśli nie jest zbyt poważne. Lub, jeśli masz, możesz użyć suszarki, aby przyspieszyć czas suszenia. Jeśli w gniazdku jest dużo wody i suszenie trwa wiecznie, wezwij elektryka w celu naprawy lub wymiany.

Krok 4. Wymień w razie potrzeby

Nawet jeśli masz pewność, że jest suche, nigdy nie próbuj naprawiać ani używać gniazdka elektrycznego, chyba że zakończyłeś jego suszenie. Jeśli możesz to zrobić, testowanie gniazdka za pomocą woltomierza jest idealnym rozwiązaniem, aby uniknąć niebezpiecznych wstrząsów.

Generalnie zaleca się wymianę gniazdka w przypadku znacznych uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Ze względu na przepisy regulujące instalacje elektryczne, musi być wykonana przez profesjonalistę z uprawnieniami. Próba naprawy lub ponownego użycia wilgotnego gniazdka elektrycznego jest niebezpieczna.

Wniosek

Konieczne jest podjęcie szybkich kroków, aby wiedzieć, jak naprawić uszkodzoną przez wodę wtyczkę, aby natychmiast naprawić lub wymienić problematyczne gniazdko, aby uniknąć takich potencjalnych zagrożeń. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie wykonać zadania, koniecznie skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Ten artykuł pomoże ci uniknąć przyszłych problemów.