Jak naprawić uszkodzony przez wodę pilot do telewizora: 6 przydatnych kroków

Jeśli szukasz odpowiedzi na temat naprawy uszkodzonego przez wodę pilota do telewizora i wskazówek, jak przedłużyć jego żywotność, rozwiązania znajdziesz w tym artykule. Do zobaczenia na końcu tego tematu!

Możliwe uszkodzenia

Rozlana woda, kawa, sok czy herbata z pewnością mogą uszkodzić pilota do telewizora. Istnieje możliwość uszkodzenia pilota telewizora po rozlaniu płynu:

Jak naprawić uszkodzony przez wodę pilot do telewizora: 6 przydatnych kroków
 • Korozja na zacisku akumulatora
 • Przyciski nie działają
 • Przyklejona płytka drukowana
 • Uszkodzony emiter IR
 • Płytka obwodu jest uszkodzona
 • Inne uszkodzenia wewnętrzne spowodowane pozostałościami wody

Jak czyścić wodę na pilocie telewizora

Przed wykonaniem poniższych czynności należy wytrzeć wodę z zewnętrznych części pilota czystą i suchą szmatką.

Krok 1. Otwórz obudowę pilota do telewizora

Odkręć gwoździe pilota, jeśli są, aby rozpocząć otwieranie obudowy. Ostrożnie otwórz pilot za pomocą płaskiej śruby lub możesz użyć ręki, ale nie używaj siły, aby uniknąć pęknięcia obudowy.

Krok 2. Zdejmij matę przycisku pilota i płytkę drukowaną

Po otwarciu obudowy pilota telewizora wyjmij podkładkę z przyciskami i płytkę drukowaną. Połóż je na czystym ręczniku papierowym.

Krok 3. Wysusz podkładkę pod guziki i płytkę drukowaną

Matę przycisków pilota można wysuszyć za pomocą mini odkurzacza przenośnego lub wytrzeć czystą i suchą szmatką. Jeśli chodzi o płytkę drukowaną, unikaj używania odkurzacza lub suszarki do włosów i używaj tylko czystego ręcznika do suszenia.

Krok 4. Wyczyść matę przycisków i płytkę drukowaną

Po wyschnięciu na powierzchni przycisków i płytce drukowanej nadal będzie widać trochę brudu. Zdobądź czysty ręcznik i wlej wystarczającą ilość alkoholu, aby wyczyścić obszary zabrudzone na przyciskach pilota, podczas gdy możesz użyć gumki do płytki drukowanej.

Krok 5. Użyj ołówka, aby zwiększyć przewodność na płytce drukowanej

Pozostałości cieczy zmniejszają przewodność niektórych kluczowych części na płytce drukowanej, co jest jednym z powodów, dla których pilot nie działa dobrze. Aby zwiększyć przewodnictwo na płytce drukowanej, użyj ołówka i delikatnie pokoloruj ścieżki na płytce.

Krok 6. Zmontuj części pilota do telewizora

Na koniec zmontuj części pilota do telewizora, korzystając z instrukcji dla swojego przewodnika, aby odpowiednio dopasować odpowiednie elementy. Następnie ponownie przetestuj każdy przycisk, aby zobaczyć, czy są jakieś zmiany.

(Aby uzyskać więcej informacji, oto pomocny przewodnik dotyczący naprawy uszkodzonego przez wodę pilota kablowego)

Jak sprawdzić przewodność płytki drukowanej pilota

Jeśli chcesz sprawdzić przewodność płytki drukowanej, musisz przygotować pewne rzeczy, takie jak multimetr analogowy/cyfrowy, szkło powiększające, lutownicę i stację rozlutowującą. Są to podstawowe narzędzia, których będziesz używać do rozwiązywania problemów związanych z przewodnością i tak dalej.

Jak zapobiec zamoczeniu i uszkodzeniu pilota telewizora

Rozlane płyny zwykle zdarzają się przypadkowo, dlatego dobrym pomysłem jest użycie plastikowej osłony z polietylenu, aby zapobiec uszkodzeniu pilota telewizora. Przykryj pilota do telewizora plastikową osłoną i mniej martw się, że pilot do telewizora ulegnie zamoczeniu lub uszkodzeniu przez wodę.

Jak dbać o pilota do telewizora

 • Unikaj upuszczania/ssania pilota telewizora
 • Odłóż pilota, jeśli jesz, aby uniknąć rozlania jedzenia lub płynów
 • Nie uderzaj pilota telewizora, jeśli działa nieprawidłowo; zamiast tego spróbuj wymienić baterie
 • Regularnie czyść pilota telewizora łagodnym środkiem antyseptycznym zwilżonym ściereczką

Dlaczego mój pilot do telewizora nie działa poprawnie (poza uszkodzeniem przez wodę)?

Oprócz uszkodzeń spowodowanych przez wodę istnieją również inne powody, dla których pilot telewizora nie działa poprawnie.

 • Przyciski pilota telewizora są zablokowane
 • Słaby kontakt z elektrycznością statyczną lub baterią
 • Zaciski pilota do telewizora są zatkane brudem
 • Baterie są za stare (wymagają wymiany)
 • Inne uszkodzenia wewnętrzne/zewnętrzne

Wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów z pilotem

 • Sprawdź i upewnij się, że nie ma przeszkód między urządzeniem elektronicznym, którym chcesz sterować, a samym pilotem, ponieważ Twoje polecenia nie będą działać, jeśli nie będą w harmonii.
 • Możesz skontaktować się z profesjonalistą lub dostawcą telewizji kablowej, aby upewnić się, że pilot do telewizora i konkretna konfiguracja sprzętu są odpowiednio zaprogramowane.
 • Jeśli pilot nadal nie działa, możesz sprawdzić, czy pilot nie jest uszkodzony lub wadliwy. Użycie prostego uniwersalnego pilota do wymiany może rozwiązać problem lub możesz skontaktować się z producentem urządzenia w celu wymiany pilota.
 • Spróbuj wymienić baterie w pilocie.
 • Możesz zresetować zasilanie na pilocie telewizora

Wniosek

Wskazówki i rozwiązania dotyczące naprawy uszkodzonego przez wodę pilota do telewizora są przystępne i proste. Postępuj zgodnie z prostymi instrukcjami, aby bez zmartwień i radości odpocząć przy ulubionych programach telewizyjnych.

(Wskazówka: jeśli potrzebujesz przewodnika, jak wykonać kopię zapasową telefonu uszkodzonego przez wodę, sprawdź ten.)