Jak naprawić uszkodzone przez wodę uszczelki okienne: 8 łatwych kroków

Czy woda niszczy Twoje okna? Oto jak naprawić uszkodzone przez wodę uszczelki okienne, aby je uratować i uniknąć wymiany.

Gdy woda uszkodzi uszczelki w twoim oknie, farba może się łuszczyć, powstają głębokie pęknięcia, a drewno może gnić. Pęknięcia to nie tylko paskudztwo; umożliwiają głębokie przesiąkanie wilgoci i naruszają integralność drewna. Możesz pomyśleć, że będziesz musiał wymienić uszczelki okienne, ale w rzeczywistości możesz je uratować, używając tylko wypełniacza i uszczelniacza epoksydowego.

Jak naprawić uszkodzone przez wodę uszczelki okienne: 8 łatwych kroków

Naprawianie uszkodzonych przez wodę uszczelek okiennych

Zrób to sam może być dużo pracy, ale warto spróbować. Jeśli jesteś pewien, że możesz samodzielnie naprawić swoje okno, to dlaczego nie? Oto, co należy zrobić, aby naprawić uszkodzone przez wodę uszczelki okienne:

Krok 1. Usuń łuszczącą się farbę

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zeskrobać farbę z uszkodzonych części za pomocą skrobaczki do farby. Zapewni to wyraźniejszy obraz uszkodzeń, a także ułatwi naprawę.

Krok 2. Pozbądź się zgniłych plam na parapecie

Za pomocą płaskiego śrubokręta wydłubuj spróchniałe drewniane części. Pamiętaj, aby usunąć je wszystkie, aby po naprawie nie pozostało zbutwiałe drewno.

Krok 3. Przeszlifuj drewno

Za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego wygładzić drewno, usuwając lewą łuszczącą się farbę i drzazgi. Pamiętaj, aby usunąć całą uszkodzoną farbę. Lekko zszorstkować, aby nowa farba i żywica epoksydowa dobrze przylegały.

Po szlifowaniu przetrzyj parapet wilgotną szmatką, aby usunąć pył szlifierski. Jest to niezbędne, aby uniknąć pozostałości na gotowym wyglądzie.

Krok 4. Wymieszaj epoksydowy podkład do drewna w pojemniku

W jednorazowym pojemniku wlej odpowiednią ilość podkładu epoksydowego do drewna i wymieszaj. Prosimy o zapoznanie się z instrukcjami i uważne ich przestrzeganie, ponieważ różnią się one w zależności od producenta. Zwykle będziesz potrzebować równej ilości aktywatora i podkładu.

Krok 5. Nałóż podkład epoksydowy na parapet

Do malowania żywicy epoksydowej używaj wąskiego pędzla. Nałóż równomierną i cienką warstwę. Suszyć przez co najmniej 10 minut.

Krok 6. Stwórz mieszankę aktywatora i wypełniacza epoksydowego

Wymieszaj równe ilości aktywatora i wypełniacza epoksydowego w jednorazowym pojemniku i upewnij się, że dokładnie przestrzegasz instrukcji. Za pomocą wąskiej szpachli wygładzić szpachlówkę nad parapetem, wciskając ją głęboko w szczeliny i szczeliny.

Zeskrob nadmiar wypełniacza, aby uzyskać gładkie i równe wykończenie. Niech wypełniacz wyschnie i stanie się twardy.

Krok 7. Ponownie przeszlifuj drewno

Użyj drobnoziarnistego papieru ściernego i wygładź drewno. Usuń wszelkie nierówności w szpachlówce epoksydowej. Następnie pozbądź się pyłu po szlifowaniu, wycierając go wilgotną szmatką lub szmatką.

Krok 8. Zagruntuj i pomaluj parapet

Na parapet nałożyć podkład na bazie oleju. Następnie posmaruj dwie warstwy farby zewnętrznej. Nie używaj farby do wnętrz, ponieważ nie może ona chronić drewna przed uszkodzeniem przez wodę.

Wszystko gotowe! Twoje niegdyś zgniłe uszczelki okienne znów wyglądają świeżo i jak nowe. Majsterkowanie wcale nie było złe, prawda?

Czy zimne powietrze dostaje się do uszkodzonych uszczelek okiennych?

Smutno to powiedzieć, ale tak. Jednak niewielkie pęknięcie w uszczelce nie spowoduje, że do domu wleje się zimne powietrze i deszcz. Uszczelki są nadal całkiem funkcjonalne, ale pogarszają wydajność izolacji termicznej.

Zepsute uszczelki okienne zwiększają również rachunki za energię. Dzieje się tak, ponieważ latem szkło ma problemy z utrzymaniem ciepłego powietrza z grzejnika lub zimnego powietrza z klimatyzatora.

Zabezpieczenie okien przed warunkami atmosferycznymi

Czy Twoje okna są stare i nieszczelne, czy po prostu chcesz je chronić przed zalaniem i innymi uszkodzeniami? Może nadszedł czas, aby je zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi.

Aby naprawić przecieki, możesz użyć pianki uszczelniającej na dole, górze i na środku okna. Ponieważ jest to pianka, ulegnie ściśnięciu, więc nadal możesz zablokować okna.

Starym sposobem na zapobieganie przeciekaniu powietrza przez szczeliny w twoich oknach jest używanie długich rur tkaniny wypełnionych piaskiem. Mogą być zabawne, ale bardzo skutecznie powstrzymują wlot powietrza.

Możesz również nałożyć folię na okno. Użyj taśmy dwustronnej, aby go przytrzymać podczas rozciągania go przez okno. Następnie podgrzej go suszarką do włosów, aby kurczył się i zaciskał w poprzek okna.

Te wskazówki są bardzo pomocne, aby zapobiec uszkodzeniu okien. Możesz to rozważyć lub po prostu pożyczyć swój czas i pieniądze na naprawę lub wymianę.

Wniosek

Okna wraz z drzwiami to przejścia elementów zewnętrznych do naszych domów. Są po to, aby umożliwić pożądanym elementom wchodzenie i blokowanie szkodliwych. Dlatego powinny być sprawne, inaczej sprawy staną się problematyczne.

Woda jest dobra, ale jest jedną z rzeczy, które mogą uszkodzić nasze okna. Nauka naprawy uszkodzonych przez wodę uszczelek okiennych jest bardzo przydatnym sposobem na walkę z wilgocią i ochronę ukochanych okien. Majsterkowanie zawsze się przydaje, prawda?