Jak naprawić uszkodzone przez wodę szafki z płyt wiórowych? 5 kroków

Szukasz instrukcji, jak naprawić uszkodzone przez wodę szafki z płyt wiórowych? Twoje poszukiwania się skończyły; znalazłeś właściwą witrynę.

Uszkodzenie przez wodę jest zagrożeniem dla mebli zbudowanych z określonego gatunku drewna. W niektórych przypadkach możliwa jest prosta naprawa w domu, jeśli uszkodzenie jest wystarczająco niewielkie.

Jak naprawić uszkodzone przez wodę szafki z płyt wiórowych? 5 kroków

Poniżej znajdują się odpowiedzi na Twoje obawy i pytania.

Lista potrzebnych materiałów

 • Papier ścierny: o średniej i drobnej ziarnistości
 • Suszarka do włosów (opcjonalnie)
 • Nóż użytkowy
 • Wypełniacz do drewna
 • Malować

Naprawa szafek z płyt wiórowych

Możesz naprawić uszkodzone przez wodę płyty wiórowe w swoim domu, postępując zgodnie z dostarczonymi instrukcjami.

Krok 1. Zacznij od określenia, kiedy powinieneś zacząć działać

Jeśli materiał rdzenia rozszerza się, możesz naprawić szafkę w zależności od poziomu pęcznienia. Gdy tylko pęcznienie postępuje, materiał zaczął się oddzielać.

Może pleśń już zaczęła rosnąć. Najlepszym wyborem byłaby wymiana uszkodzonej szafki z płyt wiórowych.

Krok 2. Upewnij się, że mokre miejsce jest całkowicie suche

Naturalne suszenie zajmuje dużo czasu, więc daj dużo czasu na ten krok. Na przykład korzystanie z suszarki do włosów może przyspieszyć ten proces, jeśli brakuje Ci czasu.

Skieruj dyszę suszarki w wilgotne miejsce. Poczekaj, aż płyta wiórowa wyschnie równomiernie, zanim przejdziesz dalej.

Krok 3. Podniesiony obszar można wygładzić papierem ściernym

Wysuszona płyta wiórowa może być nierówna. Kiedy polerujesz płytę wiórową, pokazuje się wysuszona część.

Możesz teraz usunąć uszkodzony materiał. Do usuwania uszkodzonej płyty wiórowej użyj papieru ściernego o średniej ziarnistości.

Aby zakończyć naprawę, użyj papieru ściernego o drobniejszym ziarnie. Polerowanie obszarów wygładza arkusze.

Następnie możesz wykończyć wodoodporną powłoką, aby uniknąć podniesionego problemu wilgoci. Jeśli użyłeś powłoki wodoodpornej, pozwól jej całkowicie wyschnąć przed przejściem do następnego kroku.

Krok 4. Za pomocą noża uniwersalnego usuń uszkodzone fragmenty płyty wiórowej

Uszkodzona płyta wiórowa zostanie usunięta po wyschnięciu wodoodpornej płyty wiórowej lub zeszlifowaniu materiału. Opuchnięte i uszkodzone porcje pokroić nożem.

Usuń wszystkie kawałki, które zamieniły się w proszek lub stały się wilgotne. Ponownie odczekaj, aż deska wyschnie, zanim przejdziesz dalej.

Użyj odkurzacza, aby usunąć wszelkie pozostałości proszku z płyty wiórowej. Materiał cząsteczkowy może zostać uszkodzony od wewnątrz, jeśli coś pozostanie.

Krok 5. Wypełnij otwory wypełniaczem do drewna

Kup sobie puszkę wypełniacza do drewna. Wymieszaj zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

Nałóż szpachlę do drewna na otwory, które zrobiłeś nożem lub skrobakiem. Zeskrob dodatkowy wypełniacz z płyty wiórowej, aby uzyskać gładkie wykończenie.

Dodatkowe wskazówki

Jeśli problem jest niewielki, pomocne może być jedno z następujących trzech podejść:

Zdejmij laminat i wyszlifuj

 • W razie potrzeby za pomocą ciepła zdejmij drzwi i dokładnie je wysusz.
 • Do zmiękczenia kleju można użyć opalarki lub strzykawki wypełnionej rozcieńczalnikiem do lakieru, a sklejenia można przeciąć ostrym nożem. Aby naprawić drobny problem, nie musisz usuwać całego laminatu, ale musisz, jeśli obrzęk jest rozległy.
 • Użyj szlifierki i papieru ściernego o ziarnistości 100, aby opróżnić spuchniętą płytę wiórową i wyrównać ją.
 • Zaczekaj pięć do dziesięciu minut przed nałożeniem cementu kontaktowego na spłaszczoną płytę wiórową i tył laminatu.
 • Zamocuj laminat na miejscu za pomocą zacisków C po wciśnięciu na miejsce. Zaciśnij go na noc.
 • Drzwi szafki laminowanej wykonane z płyty wiórowej

  Ta metoda sprawdza się najlepiej, gdy obrzęk ogranicza się do tylnej części drzwi szafki. Po wyjęciu i dokładnym wysuszeniu drzwi przeszlifuj istniejący laminat.

  Gdy tylna strona drzwi jest całkowicie płaska, nałóż nowy arkusz laminatu. Szafki do przechowywania płyt wiórowych, które nie muszą wyglądać tak dobrze jak szafki kuchenne, można łatwo naprawić za pomocą tej prostej modyfikacji.

  Ta metoda podsumowuje również, co zrobić z uszkodzonymi przez wodę drzwiami szafki.

  Wyszlifuj szafkę i nałóż nową warstwę farby

  Alternatywnie, kolejną opcją jest pomalowanie uszkodzonej przez wodę szafki z płyty wiórowej. Dodanie farby do laminowanej szafki może być ozdobną atrakcją.

  Oprócz podkładu, idealną farbą do zastosowania jest emalia na bazie wody lub rozpuszczalnika o wysokim połysku, która jest łatwa do czyszczenia. Można go nakładać pędzlem lub natryskiwać.

  Możesz zdjąć drzwi i w razie potrzeby podgrzać je, aby wysuszyć rdzeń z płyty wiórowej. Skontaktuj się z cementem z dowolnym laminatem do podnoszenia, a następnie przeszlifuj całe drzwi na płasko szlifierką padową.

  Usuń pył szlifierski, nałóż podkład i dwie warstwy farby i pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny przed ponownym powieszeniem drzwi.

  Jeśli chodzi o szafki, przejdźmy all-in, dopóki nie znajdzie się pod spodem; dostarczamy również instrukcje dotyczące naprawy dna szafki uszkodzonego przez wodę.

  Wniosek

  Ten artykuł pokazuje, jak naprawić uszkodzone przez wodę szafki z płyt wiórowych. Istotną wadą jest podatność płyty wiórowej na wilgoć.

  Pojedyncze zrębki pęcznieją i oddzielają się od siebie pod wpływem wody, czy to w wyniku powodzi, wypadku hydraulicznego, czy nawet wysokiej wilgotności. Chociaż ta właściwość od dawna służy swojemu celowi, ważne jest, abyś dobrze się nią zaopiekował i wiedział, kiedy podjąć działania.