Jak naprawić uszkodzone przez wodę podłogi z linoleum: 2 proste sposoby

Nie jest trudno nauczyć się, jak naprawiać podłogi z linoleum uszkodzone przez wodę. Posiadanie wiedzy, jak zrobić to samemu, może zaoszczędzić czas i pieniądze przed wezwaniem kogoś innego do wykonania pracy.

Nie będziesz musiał się martwić, że podłoga z linoleum znowu zamoczy się, ponieważ będziesz dokładnie wiedział, co robić. Najpierw zrozummy, co się dzieje, gdy woda dostanie się pod podłogę z linoleum.

Jak naprawić uszkodzone przez wodę podłogi z linoleum: 2 proste sposoby

Co się stanie, jeśli woda dostanie się pod linoleum?

Woda jest niezbędnym elementem i być może najważniejszym zasobem, przez który należy się codziennie przedostawać. Jednak może to również powodować pewne problemy, szczególnie w przypadku konstrukcji domowych, które najlepiej byłoby pozostać suche.

W takim przypadku podłogi z linoleum nie są wyjątkiem. Woda może dostać się pod nią i rozbić klej, który łączy linoleum i podłoże. W niektórych przypadkach woda może również zostać uwięziona przez dłuższy czas bez śledzenia i spowodować poważniejsze uszkodzenia, które wymagałyby dalszej naprawy.

Jeśli zdarzy ci się mieć wspomniany problem, możesz zrobić kilka rzeczy, aby go rozwiązać. Istnieją również widoczne oznaki, na które można uważać, aby określić, czy na podłodze z linoleum istnieje uszkodzenie, czy nie.

Oznaki uszkodzonych przez wodę podłóg z linoleum

Podłogi z linoleum są doskonałą alternatywą dla podłóg drewnianych i płytek ceramicznych, ponieważ są trwałe i trwałe. Zwykle składa się ze sproszkowanego wapienia, oleju lnianego, żywic sosnowych, korka i juty. Wiele osób uwielbia to za jego przyjazne dla środowiska i hipoalergiczne właściwości.

Jest łatwy w czyszczeniu i nie wymaga konserwacji. Jeśli jednak woda przedostała się do materiału, wtedy zaczyna się problem. Oto niektóre oznaki zalania wodą, na które należy zwrócić uwagę:

Przebarwienia

Linoleum jest dostępne w różnych kolorach i wzorach, ale z czasem mogą blaknąć z powodu ciągłego tarcia i narażenia na wilgoć. Ten materiał nie jest zalecany do łazienek, ponieważ wycieki i inne formy wody mogą powodować przebarwienia i plamy.

Poluzowanie

Inną oznaką uszkodzenia przez wodę jest to, że szwy zaczynają się zwijać i unosić z podłogi. Niestety w takim przypadku najlepiej byłoby wymienić płytki z linoleum, ponieważ trudniej byłoby je naprawić. Oznacza to tylko, że pod płytką od dłuższego czasu znajduje się woda.

Bąbelki

Ważne jest, aby nie szorować podłóg z linoleum zbyt dużym naciskiem. Nie moczyć ich wodą, ponieważ mogą wsiąkać w krawędzie i wnikać w podłoże. Nadmierne tarcie może spowodować wypaczenie linoleum i tworzenie się pęcherzyków na powierzchni materiału.

Aby temu zapobiec, osusz podłogę po mopowaniu. Nie należy ignorować kałuż i czyścić je jak najszybciej ręcznikiem lub czymś, co pochłania wodę.

Naprawianie uszkodzeń spowodowanych przez wodę na podłogach z linoleum

Na szczęście istnieje kilka metod naprawy uszkodzeń spowodowanych przez wodę na podłogach z linoleum. Możesz wykonać następujące kroki, aby rozpocząć proces.

Metoda nr 1. Wymiana płytek linoleum

Krok 1. Usuń uszkodzone płytki. Możesz to zrobić, podnosząc je zaczynając od krawędzi.

Możesz użyć noża uniwersalnego, aby upewnić się, że nie uszkodzą pobliskich nienaruszonych płytek. W większości przypadków płytka będzie łatwa do usunięcia w całych kawałkach.

Krok 2. Po oczyszczeniu obszaru upewnij się, że znalazłeś ten sam projekt do umieszczenia w tym samym miejscu. Możesz przynieść kawałek uszkodzonej płytki do sklepu z narzędziami i znaleźć tę, która pasuje do Twojej podłogi.

Krok 3. Przygotuj podłogę, sprawdzając, czy nie ma uszkodzeń podłoża. Jeśli taki istnieje, napraw go najpierw przed zainstalowaniem płytki.

Zeskrob stary klej i inne zanieczyszczenia. Możesz również użyć ciepłej wody i szczotki, aby wyczyścić pozostały brud. Nie moczyć obszaru wodą i dokładnie osuszyć ręcznikiem lub odkurzaczem.

Krok 4. Gdy podłoga jest czysta, możesz teraz zainstalować płytkę z linoleum. Do wyboru są dwa rodzaje linoleum. Pierwszym z nich jest peel-and-stick, w którym można oderwać lepką stronę płytki i nałożyć ją na podłogę.

Drugi wymaga osobnego kleju, który należy nałożyć na podłogę przed położeniem płytki. Pamiętaj, aby ułożyć płytki mocno i delikatnie, aby zapobiec powstawaniu pęcherzyków powietrza i nierównych szwów.

Krok 5. Oczyść obszar. Kleje, które przeszły przez krawędzie, usuń ciepłą wodą i czystą gąbką. Pozostaw płytkę na jeden dzień i gotowe.

Metoda nr 2. Naprawa nacięć

Drobne nacięcia można naprawić bez wymiany całej płytki. Aby to zrobić, możesz spróbować zdobyć zapasową płytkę z linoleum i przeszlifować powierzchnię papierem ściernym, aż zbierze kurz.

Oszczędź kurz i wymieszaj go z klejem do drewna. Rozłóż mieszaninę do otworu lub pokrój. Jeśli nie masz zapasowego kafelka, możesz użyć dowolnego elementu, o ile ma zbliżony kolor.

Klej do drewna schnie niewidocznie, dzięki czemu bez trudu wtopi się w resztę linoleum. Jeśli cięcie lub dziura są bardziej widoczne, możesz wyciąć kawałek i umieścić go w obszarze. Ponownie możesz użyć mieszanki kleju, aby wypełnić luki i stworzyć bezproblemową naprawę płytki.

Wniosek

Po nauczeniu się, jak naprawiać uszkodzone przez wodę podłogi z linoleum, łatwiej będzie utrzymać i czyścić podłogę. Zawsze pamiętaj, aby nie zostawiać na linoleum stojącej wody i kałuż.

O ile to możliwe, natychmiast wytrzyj rozlane płyny. Zainstaluj go w miejscach, w których nie ma kontaktu z wodą i wilgocią, aby zapobiec ciągłej konieczności czyszczenia linoleum.