Jak naprawić uszkodzone przez wodę podłogi winylowe w łazience: 8 kroków

Umiejętność naprawy uszkodzonych przez wodę podłóg winylowych w łazience jest prawie tak samo ważna, jak cokolwiek innego, co właściciel domu. Winyl to popularny materiał powszechnie stosowany jako alternatywa dla podłóg porcelanowych i drewnianych w łazienkach.

Nie wchłania zbyt dużo wilgoci i jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu, co czyni go prawdopodobnie najlepszą opcją na podłogę. Jednak winyl nie zawsze może zapobiec uszkodzeniom wody.

Jak naprawić uszkodzone przez wodę podłogi winylowe w łazience: 8 kroków

Istnieje kilka przypadków problemów z podłogą w łazience, które dotyczą tego konkretnego materiału. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak rozpoznać uszkodzenia od wody w winylu i co możesz zrobić, aby je naprawić.

Może uszkodzić podłogę winylową

Większość winyli, zwłaszcza tych bardziej luksusowych, jest całkowicie wodoodporna i może wytrzymać nadmierną ilość wilgoci. Przeznaczone są do użytku w miejscach, gdzie jest źródło wody i są stale wilgotne.

Materiał jest odporny na wodę, ale jeśli zostanie zainstalowany na betonie, problem może pojawić się, gdy wilgoć przedostanie się do fundamentu. W wilgotne dni może się również pocić, co może wywołać reakcje chemiczne i wytworzyć wysoki poziom alkaliów, które na dłuższą metę mogą uszkodzić winyl.

Przed zainstalowaniem winylu niezbędnym procesem jest test wilgotności. W wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki, kuchnie i pralnie, ważne jest również, aby szwy i obwód podłogi były dobrze uszczelnione. Ma to zapobiec przedostawaniu się wody do podłoża i ostatecznie uszkodzeniu winylu.

Co się dzieje, gdy woda dostaje się pod podłogę łazienki

Ogólnie rzecz biorąc, podłogi winylowe zamoczą się, ponieważ są wodoodporne. Można je łatwo wyczyścić, wycierając tylko powierzchnię, na której występują rozlane płyny.

Uszkodzenia od wody nie są tak powszechne w przypadku tego materiału. Jeśli jednak jest, to dotyczy to głównie betonu pod spodem. Woda stojąca może być niebezpieczna z kilku powodów:

Zwarcie

Jeśli przewody znajdują się na podłożu, kontakt z wodą może wywołać zwarcie, które może spowodować pożar. Może również porazić prądem przy lekkim dotyku. Jeśli uważasz, że może to dotyczyć podłogi w łazience, zadzwoń do eksperta elektryka, aby jak najszybciej rozwiązać problem.

Pleśnia

Pleśń rośnie wszędzie tam, gdzie w otoczeniu jest wystarczająco dużo wilgoci. Może to być toksyczne dla osób z problemami z oddychaniem i alergiami.

Pozbycie się samego wzrostu pleśni nie jest objęte ubezpieczeniem większości domów. Firmy ubezpieczeniowe uwzględnią go tylko w ochronie ubezpieczeniowej związanej z katastrofą rozpoznaną przez dostawców, taką jak powódź, burza i tak dalej.

Pleśń może również wkradać się do płyt kartonowo-gipsowych i powodować gnicie, co stanowi większy problem, jeśli nie zostanie natychmiast rozwiązane. Jeśli tylko wynajmujesz i zauważysz pleśń na terenie nieruchomości, możesz pozwać swoich właścicieli pozwem sądowym dotyczącym pleśni. Skonsultuj się z prawnikiem, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak rozpoznać uszkodzenia spowodowane wodą na podłogach winylowych

Na podłodze winylowej stosunkowo łatwo jest dostrzec ślady zalania wodą. Jeśli zauważysz którekolwiek z nich, najlepiej będzie działać szybko i podjąć niezbędne środki, aby złagodzić sytuację. Charakterystyki uszkodzeń spowodowanych przez wodę w podłogach winylowych to:

  • Poniżający klej
  • Otwarcie szwów
  • Przebarwienia
  • Bąbelkowanie

Naprawianie uszkodzonych przez wodę podłóg winylowych

Aby naprawić winylową podłogę łazienkową niedawno uszkodzoną przez wodę, oto rzeczy, które możesz zrobić.

Krok 1. Zakręcić główny zawór, aby uniknąć dalszego kontaktu uszkodzonej podłogi z wodą.

Krok 2. Pamiętaj, aby nosić odpowiedni strój przed rozpoczęciem pracy w okolicy. Obejmuje to maskę przeciwpyłową, skórzane rękawiczki i ochronę oczu.

Krok 3. Usuń przedmioty, które mogą przeszkadzać podczas pracy, takie jak wszystko na półkach, szafkach, uszkodzonych podłogach i nie tylko.

Krok 4. Usuń winylowe deski, które chcesz wymienić. Usuń również wystające gwoździe na listwie przypodłogowej tylko na danym obszarze. Jeśli całe pomieszczenie zostanie uszkodzone przez wodę, konieczne będzie usunięcie całej podłogi.

Krok 5. Jeśli obszar jest nadal wilgotny, poczekaj, aż całkowicie wyschnie. Możesz użyć odkurzacza i osuszacza, aby przyspieszyć proces suszenia. Upewnij się, że pomieszczenie ma odpowiednią wentylację, pozostawiając otwarte drzwi i okna.

Krok 6. Sprawdź, czy dotyczy to również legarów, a także sprzętu. Możesz także sprawdzić oznaki pleśni, gnicia i innych problemów, które nie zawsze są widoczne na powierzchni.

Krok 7. Po zabezpieczeniu obszaru przed uszkodzeniem przez wodę, możesz teraz rozpocząć umieszczanie nowych paneli winylowych w podłodze. Upewnij się, że rozwiązano możliwe przyczyny uszkodzeń spowodowanych przez wodę, takie jak nieszczelne rury, instalacje wodociągowe i inne.

Krok 8. W przypadku pleśni, najpierw usuń infekcję przed naprawieniem podłogi w łazience. Do leczenia można użyć domowych mieszanek octu, wybielacza i wody. Możesz również zadzwonić do specjalisty, który pomoże Ci rozwiązać problem.

Wniosek

Umiejętność naprawy uszkodzonych przez wodę podłóg winylowych w łazience zawsze może się przydać. W końcu jest znacznie bardziej dostępny w porównaniu z innymi materiałami. Zatrudnienie eksperta może również kosztować Cię więcej, ale nadal możesz to zrobić, jeśli masz dodatkowe pieniądze.

Aby uniknąć takiej sytuacji, zawsze sprawdzaj podłogi pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Uważaj na wczesne oznaki i działaj szybko, aby zapobiec poważniejszym i kosztowniejszym naprawom.