Jak naprawić uszkodzone przez wodę panele Beadboard: 6 łatwych kroków

Być może zastanawiasz się, jak naprawić uszkodzone przez wodę panele z belek, teraz, gdy tu jesteś. Jeśli tak jest, jesteś we właściwym miejscu, aby znaleźć pomoc.

Czytaj dalej i dowiedz się, czym są panele beadboard, jak naprawić uszkodzony przez wodę i jak się nim zająć.

Jak naprawić uszkodzone przez wodę panele Beadboard: 6 łatwych kroków

Panelowanie z belek

Panel Beadboard jest tak nazwany na podstawie lekko zaokrąglonych wcięć, które oddzielają pionowy pasek, który tworzy boazerię. Ta boazeria jest stosowana głównie na niższych ścianach w domu, ale może być również stosowana w łazienkach, jadalniach, salonach, pralniach i drzwiach.

Beadboard to projekt retro, który może nadać Twojemu domowi eleganckie i ciepłe wrażenie. Można go wykonać z drewna (dąb, sosna, jodła, cedr), PCV, sklejki czy płyty pilśniowej.

Panele Beadboard to doskonały sposób na szybkie i niedrogie dodanie estetyki do domu.

Oto kilka aspektów, dlaczego warto wybrać panele beadboard:

 • Jest trwały
 • Dodaje teksturę do wystroju wnętrza domu
 • Jest łatwy w instalacji
 • Jest o wiele tańszy niż płytki
 • Panele beadboard można umieszczać w różnych miejscach. Możesz go używać na sufitach, backsplash w kuchni lub w obszarach zewnętrznych / pół-zewnętrznych
 • Można go dostosować; możesz wybrać, z jakiego materiału jest wykonany lub jaki kolor i styl będą pasować do Twojego domu

Możesz przeczytać te dwa artykuły dotyczące tego, czym jest panele beadboard i dziewięć najbardziej przydatnych faktów dotyczących paneli beadboard, które musisz znać.

Naprawa uszkodzonych przez wodę paneli Beadboard

Jeśli użyjesz paneli beadboard do łazienek lub obszarów zewnętrznych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że woda zostanie uszkodzona przez gromadzenie się. W przypadku paneli uszkodzonych przez wodę, lepiej je wymienić.

Krok 1. Oceń szkody

Po pierwsze, musisz ocenić, jak daleko i jak duże są szkody. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile paneli beadboardowych musisz wymienić.

Krok 2. Wyjmij uszkodzone panele

Aby usunąć uszkodzone przez wodę części, możesz użyć łomów. Następnie delikatnie podważ uszkodzone panele, aż zostanie tylko goła ściana.

Nie trzeba usuwać wszystkich desek; możesz usunąć te uszkodzone.

Krok 3. Zidentyfikuj źródło uszkodzeń

Zidentyfikowanie źródła wody lub cieczy, które powodują uszkodzenia paneli, również pomogłoby zapobiec temu w przyszłości. Przed wymianą paneli beadboard, ustalenie źródła pogorszenia pomoże uniknąć ponownego wystąpienia tych samych uszkodzeń.

Możesz wybrać jeden z kilku sposobów osuszenia wilgoci ze ściany, na przykład za pomocą wentylatorów pokojowych, osuszaczy lub osuszaczy. Zapewnienie odpowiedniej wentylacji obszaru lub dobrego przepływu powietrza może również pomóc w osuszeniu wilgoci.

Najlepiej pozostawić ścianę do wyschnięcia przed zainstalowaniem wymiennych paneli z belek.

Krok 4. Zmierz potrzebne panele

Zobacz, ile panela beadboard musisz wymienić za pomocą taśmy mierniczej, a następnie zaznacz go na nowo zakupionych deskach.

Następnie wytnij materiał zgodnie ze znakami, które zrobiłeś, aby upewnić się, że nie przekroczysz lub nie zabraknie ci kilku cali. Możesz użyć piły ukośnej lub piły ręcznej do cięcia paneli z belek.

Krok 5. Montaż paneli beadboard

W tym segmencie będziesz potrzebować kolejnej pomocnej dłoni, więc przed kontynuowaniem porozmawiaj ze znajomym lub członkiem rodziny. Wtedy będziesz potrzebować żywicy epoksydowej, młotka i gwoździ.

Nałóż żywicę epoksydową na tylną stronę panelu i mocno dociśnij go do ściany. Pozostaw na chwilę do wyschnięcia.

Za pomocą młotka i gwoździ mocno zamocuj panel na swoim miejscu. Aby upewnić się, że gwóźdź jest mocno osadzony i nie poluzuje się w przyszłości, użyj zestawu do gwoździ, aby wykonać ostateczny cios.

Krok 6. Wykończenie

Użyj papieru ściernego do wyszlifowania panelu beleczki przed szczotkowaniem pozostałych zanieczyszczeń. Następnie najpierw nałóż podkład i pozostaw do wyschnięcia.

Podkładaj pod podkład wybranym kolorem farby. Pozostaw pierwszą warstwę do wyschnięcia przed następną i pozostaw ją do wyschnięcia.

Na koniec pokryj wyschniętą już farbę wodoodpornym uszczelniaczem, aby zapewnić dalszą ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę.

Możesz również zapoznać się z tym artykułem o tym, jak naprawić uszkodzone przez wodę panele w przypadku innych powiązanych treści.

Wskazówki, jak dbać o panele beadboard

Oto kilka wskazówek, które pomogą przedłużyć żywotność panelu beadboard w przystępny i prosty sposób:

 • Wybierając swoją beadboard, powinieneś skupić się nie tylko na stylu, ale także na grubości deski. Grubość może zwiększyć trwałość panelu.
 • Wybierz najbardziej odpowiedni materiał do umieszczenia w określonym obszarze. Jeśli chcesz mieć go w swojej łazience, najlepiej wybierz materiał, który wytrzyma kontakt z wodą.
 • Pamiętaj o zastosowaniu wodoodpornego uszczelniacza w celu dodatkowej ochrony przed wilgocią.
 • Regularnie czyść kurz, zwłaszcza w zagłębieniach.
 • Płyty z koralików wykonane z PVC lub płyty pilśniowej można czyścić mieszanką wody, mydła i octu.
 • Komercyjne środki czyszczące zawierające składniki cytrusowe doskonale nadają się do usuwania gum balonowych, kredek i kleju do naklejek.
 • Jeśli panele beadboard są wykonane z drewna, unikaj środków czyszczących zawierających ostre elementy. Naturalne środki czyszczące na bazie wody lub octu to najlepsza opcja.
 • Pomogłaby odpowiednia wentylacja lub dobry przepływ powietrza w domu.
 • Inną przydatną treścią, którą możesz odwiedzić, jest ten artykuł zatytułowany, dlaczego drewno uszkadza się pod wpływem wody.

  Wniosek

  W sześciu krokach dowiesz się, jak naprawić uszkodzone przez wodę panele podłogowe, na podstawie tego, co napisano powyżej. Mam nadzieję, że treść była w stanie oświecić i pomóc ci w pokonaniu tej przeszkody.