Jak naprawić uszkodzone przez wodę arkusze Beadboard: 3 proste kroki

Jest to szczegółowy przewodnik po naprawie uszkodzonej przez wodę folii z beczki. W tej konkretnej sytuacji naprawy obejmują usuwanie i ponowne instalowanie arkuszy.

Co to są arkusze z belek?

Arkusze Beadboard są popularnym wyborem wśród właścicieli domów, którzy chcą nadać swoim ścianom rustykalny charakter. To rząd drewnianych desek ułożonych pionowo. Pomiędzy deskami znajduje się wcięcie zwane „koralikiem”, stąd nazwa beadboard.

Jak naprawić uszkodzone przez wodę arkusze Beadboard: 3 proste kroki

W większości przypadków beleczki są dostarczane w długich arkuszach. Ludzie zwykle instalują arkusze beadboard do ścian w łazience, sypialni i kuchni. Czasami właściciele domów używają ich w sufitach.

Ponieważ jednak arkusze beadboard pochodzą z drewnianych desek, są podatne na uszkodzenia przez wodę. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy belka znajduje się w pobliżu źródła wody, na przykład w łazience lub kuchni. Jeśli twoje arkusze beadboard są uszkodzone przez wodę, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak je naprawić.

Jak naprawić uszkodzone przez wodę arkusze Beadboard

Naprawianie uszkodzonej przez wodę folii beadboard wydaje się żmudnym zadaniem. Jest to jednak prostsze niż myślisz!

Krok 1. Oceń sytuację

Przede wszystkim musisz dobrze przyjrzeć się arkuszowi beadboard. Najlepiej zwracać uwagę na oznaki uszkodzenia przez wodę, takie jak przebarwienia, białe plamy i zapach stęchlizny.

Jeśli widzisz ślady uszkodzenia przez wodę na swojej folii beczkowej, musisz najpierw znaleźć źródło wody. Zazwyczaj pęknięta rura lub nieszczelności sprawiają, że obszar jest wilgotny i podatny na uszkodzenia przez wodę.

Musisz najpierw pozbyć się przecieków i naprawić źródło wilgoci, zanim naprawisz arkusz beadboard. Do tego zadania najlepiej zadzwonić do profesjonalisty. Zwykle ubezpieczenie domu obejmuje naprawy hydrauliczne w przypadku nagłych zdarzeń lub wypadków.

Krok 2. Dokonaj niezbędnych napraw

Po naprawieniu źródła wody nadszedł czas na naprawę folii z belek. W celu naprawy może być konieczne odwiedzenie lokalnego sprzętu. Przygotuj narzędzia pomiarowe i tnące, narzędzia malarskie, żywicę epoksydową i pochłaniacz pary do wymiany folii z beczki.

Teraz, gdy Twoje materiały są gotowe, możesz teraz przystąpić do naprawy uszkodzonej przez wodę folii z beczki. Pierwszym krokiem w naprawie uszkodzonych arkuszy jest usunięcie uszkodzonego przez wodę arkusza beli.

Zwykle woda i wilgoć rozluźniają folię beadboard, więc łatwo ją podważyć ze ściany. Pamiętaj, aby usunąć wszelkie listwy, które mogą przeszkadzać podczas usuwania folii z belek.

Delikatnie podważ folię beadboard z dala od ściany. Świetnym pomysłem jest wyrzucenie uszkodzonej przez wodę folii beadboardowej do wytrzymałego worka na śmieci.

Następnie nałóż pochłaniacz pary, aby chronić nową folię beadboard przed uszkodzeniem przez wodę. W tym kroku postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi korzystania z pochłaniacza pary.

Teraz nadszedł czas na odmierzenie i wycięcie nowej folii z belek. Za pomocą kredy i taśmy mierniczej zaznacz wymiary arkusza belki. Upewnij się, że zaznaczyłeś tak dokładnie, jak to możliwe, aby zapewnić bezproblemowe dopasowanie do ściany.

Wytnij nową folię beadboard za pomocą piły ręcznej. W tym kroku idź powoli i delikatnie. Możesz uszkodzić folię beadboard, jeśli będziesz zbyt szorstki w procesie cięcia.

Instalowanie folii beadboard jest trudną częścią. Do wykonania tego zadania będziesz potrzebować innej osoby. Nałóż żywicę epoksydową, aby arkusz beadboard przylegał do ściany.

Z pomocą innej osoby podnieś arkusz na jednej krawędzi i powoli przyłóż arkusz belki do ściany. Gdy żywica epoksydowa wyschnie, możesz użyć zestawu do gwoździ i młotka, aby upewnić się, że arkusz beleczki jest bezpieczny.

Krok 3. Wykończenie

Jeśli chcesz pomalować nową folię beadboard, musisz ją najpierw przeszlifować. Farba lepiej przylega do szlifowanej powierzchni.

Używając pędzla lub wałka do malowania i wybranej przez siebie farby, nałóż dwie do trzech równych warstw farby na arkusz beli. Po wyschnięciu możesz użyć uszczelniacza do malowania.

Inną opcją jest użycie lakieru. Za pomocą pędzla średniej wielkości nałóż równomierną warstwę lakieru na arkusz beli. Zetrzyj nadmiar lakieru, a następnie pozostaw arkusz beleczki do wyschnięcia.

Czy możesz łatać arkusze beadboard?

W przypadku drobnych uszkodzeń dobrym krótkoterminowym rozwiązaniem jest łatanie arkuszy beadboard. Użyj wysokiej jakości kitu do wypełnienia szczelin i pęknięć.

Jednak uszczelnienie nie jest trwałe. W końcu będziesz musiał usunąć stare arkusze beadboard i zainstalować nowy arkusz beadboard.

Jednak w przypadku folii z desek korkowych uszkodzonych przez wodę, łatanie nie jest opcją. Musisz usunąć uszkodzony przez wodę arkusz i wymienić go.

Chociaż możesz zdecydować się na samodzielne wykonanie tego zadania, powszechne szkody mogą wymagać profesjonalnej pomocy. Jeśli martwisz się kosztami napraw po zalaniu, ubezpieczenie obejmuje naprawę nagłych pęknięć rur, zalania lub wypadków. Jednak szkody wynikające ze złej konserwacji prawdopodobnie nie będą objęte ubezpieczeniem właściciela domu.

Wniosek

Arkusze Beadboard to wszechstronny i modny dodatek do Twojego domu. Chociaż czasami może być podatny na uszkodzenia przez wodę.

Nie martw się jednak! Dzięki temu przewodnikowi, jak naprawić uszkodzone przez wodę arkusze belek, możesz nadać ścianom świeżą metamorfozę.