Jak naprawić uszkodzoną przez wodę szafkę w 4 prostych krokach DIY?

Powodzie i przecieki mogą zrujnować Twój dzień, zwłaszcza jeśli dotrą do Twoich drewnianych mebli. Wiedza o tym, jak naprawić zniszczoną przez wodę szafkę, może wystarczyć, aby uchronić Cię przed zakupem nowego sprzętu kuchennego. Proces naprawy polega jedynie na opróżnieniu szafek, umożliwieniu ich wyschnięcia, naprawieniu wszelkich uszkodzeń spowodowanych przez wodę, a następnie wyczyszczeniu wszystkiego.

Woda może łatwo uszkodzić drewniane szafki i szafki, zwłaszcza jeśli są wykonane z płyt wiórowych i innych cienkich drewnianych desek. Na szczęście możesz to szybko naprawić, wykonując cztery proste kroki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o naprawie szafek.

Jak naprawić uszkodzoną przez wodę szafkę w 4 prostych krokach DIY?

Jak naprawić zalane wodą szafki

Krok 1. Opróżnij szafki

Pierwszym krokiem w naprawie szafek jest usunięcie wszystkiego w pierwszej kolejności. Usuwając przedmioty z drogi, możesz pracować wydajniej i jeszcze bardziej zmniejszyć pęcznienie lub wypaczenie drewna. Przechowuj przedmioty w bezpiecznym miejscu, najlepiej w innym pomieszczeniu.

Jeśli przedmioty w Twoich szafkach są w puszkach lub szklanych słoikach, najprawdopodobniej nadal będziesz mógł je spożywać w przyszłości. Tego samego nie można jednak powiedzieć o przedmiotach wykonanych z tektury i papieru. Powinieneś wyrzucić całą żywność w pudełkach i wszystkie materiały papierowe, które znajdziesz w szafce.

Krok 2. Pozostawianie drewna do wyschnięcia

Kiedy drewno wchłania wodę, zaczyna pęcznieć, co może powodować pęknięcia w desce. Z drugiej strony płyty wiórowe na szafkach są często utrzymywane za pomocą kleju. Po zmoczeniu wiązanie zaczyna się rozpuszczać, a obudowa rozpada się.

Ten powód podkreśla znaczenie jak najszybszego osuszenia szafek. W ten sposób możesz zapobiec dalszym uszkodzeniom spowodowanym przez wodę i zwiększyć swoje szanse na uratowanie szafek.

Jeśli wyciek spowoduje uszkodzenie przez wodę, należy najpierw wezwać hydraulika i pozwolić mu naprawić rury. Jeśli najpierw nie naprawisz wycieku, całe czyszczenie i naprawa szafek będą nieskuteczne. Powinieneś skonsultować się z ubezpieczycielem, aby sprawdzić, czy Twoja polisa obejmuje naprawę wycieku.

Używając grubych ręczników, koców lub kawałków materiału, usuń jak najwięcej wody z wnętrza szafek. Wytrzyj szafki, aż wyschną.

Jeśli to możliwe, najlepiej byłoby usunąć drzwiczki szafki, aby przyspieszyć proces suszenia i zmniejszyć wypaczanie dolnego panelu szafki. Drzwi należy postawić płasko na ziemi w innym pomieszczeniu i osuszyć je za pomocą wentylatorów elektrycznych.

Pomogłoby, gdybyś użył wysokowydajnych wentylatorów elektrycznych i osuszacza, aby usunąć całą wilgoć tak szybko, jak to możliwe, aby uzyskać najlepsze wyniki. Co kilka godzin sprawdzaj szafki i drzwiczki szafek, aby sprawdzić, czy całkowicie wyschły.

Krok 3. Wykonywanie napraw

Po całkowitym wyschnięciu szafki i drzwi możesz przystąpić do naprawy. Zakres Twoich napraw zależy od tego, ile uszkodzeń doznała Twoja szafka. Do naprawy szafek będziesz potrzebować kleju stolarskiego, zacisków, desek 2×4 i śrub.

W przypadku rozwarstwionych części szafki, które się rozdzielają, możesz zastosować klej stolarski. Rozprowadź klej pomiędzy każdą warstwą szafki i drzwiami szafki. Następnie użyj zacisków, aby związać wszystko razem, aż wyschnie.

Możesz spróbować przykręcić do nich deski 2×4, aby służyły jako szelki, gdy są jeszcze lekko mokre w przypadku wypaczonych i spuchniętych drzwi. Gdy drzwi całkowicie wyschną, zdejmij szelki i sprawdź, czy nie są już wypaczone.

Czasami może zajść potrzeba ponownego wykończenia szafek poprzez delikatne szlifowanie krawędzi. Po szlifowaniu należy wytrzeć szafki z drobnego kurzu i zanieczyszczeń.

Następnie nałóż kilka warstw uszczelniacza do drewna, aby chronić szafki przed uszkodzeniem przez wodę w przyszłości. Możesz również użyć bejc do drewna, aby dodać warstwę ochrony i poprawić wygląd swoich szafek.

Krok 4. Wykańczanie

Po całkowitym naprawieniu szafek i szafek należy skupić się na wyczyszczeniu wszystkiego innego. Możesz użyć 6 części ciepłej wody i 1 części kwasu szczawiowego do bejc wodnych na drewnie i innych produktach z drewna. Nałóż sporą ilość na drewno i usuń plamy.

Pomogłoby, gdybyś zdezynfekował również obszar uszkodzony przez wodę, aby uniknąć gromadzenia się pleśni i bakterii. Jeśli pleśń już się pojawiła, możesz ją zabić wodą i mydłem do naczyń. Po zdezynfekowaniu i oczyszczeniu należy spróbować dezodoryzować obszar na wypadek nieprzyjemnych zapachów.

Wymiana szafek

Możesz zrobić tylko tyle, aby uratować swoje szafki. Jeśli szafki zbytnio się wypaczą lub pękną, najlepiej będzie, jeśli kupisz nowe.

Jeśli posiadasz ubezpieczenie od powodzi i przecieków, możesz poprosić swojego ubezpieczyciela lub prawnika o potwierdzenie, czy koszty wymiany są uwzględnione w Twoim ubezpieczeniu.

Wniosek

Nauczenie się, jak naprawić zniszczoną przez wodę szafkę, może pomóc w uratowaniu mebli i zapobiegnięciu zbyt dużych wydatków na nowe szafki. Wystarczą cztery proste kroki, a Twoje szafy będą jak nowe.

Jednak twoje szafki mogą wytrzymać tylko tak duże uszkodzenia. Jeśli uważasz, że Twoje szafki są nie do naprawienia, być może taniej i lepiej będzie kupić nowe.