Jak naprawić uszkodzoną przez wodę ścianę cementową: 14 szczegółowych kroków

Możesz pomyśleć, że naprawa nie jest opcją, gdy cement jest uszkodzony; cóż, mylisz się. Oto jak naprawić zniszczoną przez wodę ścianę cementową w 14 prostych krokach!

Beton jest znany jako trwały materiał używany do budowy domów i innej infrastruktury. Jednak może również ulec uszkodzeniu przez wodę, zwłaszcza podczas występowania powodzi. Dobrą wiadomością jest to, że może wytrzymać wodę i można go łatwo naprawić, gdy dokładnie wiesz, jak to zrobić.

Jak naprawić uszkodzoną przez wodę ścianę cementową: 14 szczegółowych kroków

Naprawa uszkodzonej przez wodę ściany cementowej

Proces naprawy nie jest taki krótki, ale zdecydowanie warto. Postępuj zgodnie z powyższymi krokami i napraw uszkodzoną przez wodę ścianę w swoim domu. Możesz również zapoznać się z naszym artykułem na temat naprawy uszkodzonych przez wodę płyt betonowych, aby uzyskać więcej informacji.

Krok 1. Przeprowadź ocenę szkód

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek naprawy należy najpierw ocenić zakres uszkodzeń. Należy szukać plam wodnych spowodowanych przez powódź lub stojącą wodę, ponieważ są one oznakami zalania.

Krok 2. Zmierz obszar uszkodzenia

Po zidentyfikowaniu zakresu uszkodzenia zmierz obszar wymagający naprawy. Uzyskaj szerokość, długość i głębokość obszaru i zaznacz. Wykonane pomiary określą metodę renowacji, którą musisz zastosować.

Krok 3. Oczyść powierzchnię

W łagodnych przypadkach do oczyszczenia obszaru wystarczy zwykłe mydło i woda. Jednak w ciężkich przypadkach może być konieczne użycie środków czyszczących do betonu specjalnie opracowanych do usuwania plam z wody. Po oczyszczeniu pozostaw cementową ścianę do wyschnięcia przed przejściem do następnego kroku.

Krok 4. Określ części, które wymagają wymiany powierzchni

Gdy beton stoi przez chwilę w wodzie, może wystąpić osadzanie się kamienia. Woda może również powodować inne uszkodzenia, takie jak wyboczenia oraz pęknięcia powierzchniowe i głębokie. W takich przypadkach będziesz musiał ponownie wynurzyć obszar.

Krok 5. Zdecyduj, jakich produktów będziesz używać

Oprócz prawidłowego wykonania metod, równie ważny jest dobór odpowiednich produktów i narzędzi. Rzeczy, których użyjesz, mogą wpłynąć na skuteczność naprawy, więc upewnij się, że kupujesz wszystko w całości i odpowiednio.

Krok 6. Pozbądź się gruzu i wszelkiego rosnącego materiału z obszaru naprawy

Pleśń i pleśń mogą rozwijać się w betonie z powodu zalania wodą, więc musisz je usunąć. Pamiętaj, aby wyczyścić wszystko, w tym brud i gruz.

Krok 7. Usuń stary beton, który przerywa naprawę

Jeśli jakiś stary cement przeszkadza w naprawie, wykuj go. Ten krok należy wykonać przed przejściem do następnego kroku. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego procesu, zapoznaj się z naszym artykułem o tym, jak wymienić fragment ściany uszkodzonej przez wodę.

Krok 8. Odśwież beton

Na części z niewielkimi uszkodzeniami nałożyć cienką warstwę cementu na powierzchnię. Uważnie postępuj zgodnie z instrukcjami na produkcie, aby uniknąć błędów i dalszych problemów.

Krok 9. Napraw małe dziury i pęknięcia

Małe dziury i pęknięcia w betonie mają tendencję do powiększania się lub wypaczania cementu, więc trzeba je natychmiast naprawić. Używając betonowego materiału do łatania, załataj dziury i pęknięcia, dokładnie przestrzegając instrukcji wskazanych na produkcie.

Krok 10. W razie potrzeby zainstaluj metalowe wzmocnienia

W przypadku dużych obszarów uszkodzenia ten krok jest wymagany. Za pomocą wiertarki wywiercić otwory do włożenia metalowych pasków.

Użyj odpowiedniego kleju do mocowania prętów na miejscu. Poczekaj, aż wyschną, zanim przystąpisz do nakładania betonu.

Krok #11. Użyj kleju do betonu

Przed nałożeniem nowej warstwy cementu nałożyć klej do betonu wraz ze starą powłoką. Pomoże to nowemu betonowi lepiej przylegać, gdy jest używany.

Krok #12. Wlej cement

Wymieszaj wodę i cement, przestrzegając instrukcji produktu, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Mieszankę wlać obficie w miejsce naprawy.

Krok 13. Umieść formularze wsparcia na obszarze

Po nałożeniu cementu można umieścić podporę wokół obszaru, aby utrzymać beton na miejscu. Formy można usunąć później, gdy cement jest już suchy.

Krok 14. Użyj uszczelniacza do betonu

Ten krok jest opcjonalny. Po wszystkich poprzednich krokach, jeśli chcesz, możesz rozprowadzić uszczelniacz do betonu. Tylko upewnij się, że dokładnie przestrzegasz instrukcji wskazanych na produkcie, którego będziesz używać.

Zapobieganie uszkodzeniom betonu przez wodę

Beton, choć trwały, nie jest tak wytrzymały, jeśli chodzi o zalanie wodą, więc w miarę możliwości należy temu zapobiegać. Nadmiar wody może zaburzyć stosunek wodno-cementowy i osłabić powierzchnię.

Aby chronić ściany cementowe przed uszkodzeniem przez wodę, upewnij się, że źródła wody są z dala. Możesz również użyć uszczelniaczy cementowych i pomalować ścianę, aby uzyskać lepszą ochronę.

Wniosek

Z powodu intensywnego życia, w którym żyjemy, większość z nas dokonuje napraw jako niedogodność. Wiele osób nie chce poświęcać czasu na sprawdzanie i konserwację części swoich domów.

Nauka naprawy uszkodzonych przez wodę ścian cementowych jest prosta i bardzo przydatna, więc dlaczego nie poświęcić na to czasu? Projekty DIY zawsze się przydadzą, a także sprawią, że Twój czas będzie produktywny, a budżet nienaruszony.