Jak naprawić świecę

Bez względu na to, jak prosta może być świeca, osiąga ona również pewien punkt, w którym należy ją naprawić. Istnieje to zjawisko, które nazywamy tunelowaniem świec. Aby wykorzystać swoją świecę w pełni wykorzystać swoje świece, musisz wiedzieć, jak naprawić świecę.

Sposoby naprawy świecy

Tunelowanie świec

Tunelowanie świecy ma miejsce, gdy zapalona świeca topi się przez podstawę świecy bez zużywania całego pokrywającego ją wosku. Pozostawia mocną woskową obwódkę wokół krawędzi pojemnika. Płomień knota podczas spalania tworzy pionowy „tunel” w kierunku dna.

Jak naprawić świecę

Na brzegach pozostawia dużo wosku. Istnieje kilka sposobów naprawy świec tunelowych, ale najlepszą terapią jest zapobieganie! Jeśli zostawisz świecę tunelową bez nadzoru, od czasu do czasu poprawi i stopi pozostały wosk.

Ale w większości przypadków tak się nie stanie, pozostawiając ci trwały pierścień stałego wosku na obwodzie pojemnika. Musisz działać szybko, aby nie marnować wosku! Im dłużej czekasz, tym trudniej jest naprawić.

Jeśli świeca wciąż drąży tunel, co powinieneś zrobić? Może samoczynnie przestać palić, jeśli straci tlen. Jeśli pokrywający go wosk stopi się i zatopi płomień lub jeśli uderzy go piorun.

Spali się, ale bez zjedzenia całego wosku. Powoduje to znaczne skrócenie czasu palenia się świecy. Najprostszym sposobem uniknięcia tunelowania jest przede wszystkim niedopuszczenie do tego.

Przyczyny tunelowania świec

Tunelowanie świec można łatwo odróżnić po charakterystycznej „półce”, którą pozostawia za sobą. Świece tunelowe są spowodowane dwoma podstawowymi czynnikami. Te dwa czynniki to pamięć woskowa i wielkość knota.

Pamięć woskowa

Aby zrozumieć pamięć woskową, musimy najpierw omówić, co dzieje się podczas życia świecy. Gdy wosk ze świecy topi się, zamienia się w płyn. Jednak gdy ostygnie z powrotem do postaci stałej, nie jest tak „twardy”, jak przed zapaleniem knota.

Może minąć kilka dni, zanim stanie się tak „twardy”, jak przed zapaleniem knota. To zależy od wosku. Oznacza to, że świeżo stopiony wosk jest bardziej miękki i wymaga mniej ciepła, aby ponownie stopić się w ciecz.

Kiedy ponownie zapalisz knot, wcześniej stopiona część stopi się szybciej niż reszta wosku. Pamięć wosku odnosi się do części świecy, która topi się znacznie szybciej niż pozostała część świecy. Dzieje się tak, ponieważ nie ochłodził się z powrotem do swojej poprzedniej twardości.

Knot będzie tunelował w dół, aż płomień w ogóle nie będzie mógł stopić zewnętrznego pierścienia, ponieważ ciepło jest zbyt niskie. Dzieje się tak, jeśli nie dasz świecy wystarczająco dużo czasu na stopienie większej ilości zewnętrznego pierścienia wosku. Poprawia również jego pamięć.

Świeca będzie nadal topić najdelikatniejszą część wosku, aż zabraknie mu tlenu. Również jeśli dotrze do dna słoika, pozostawiając ogromny pierścień niestopionego wosku. Tunelowanie świecy wywołane pamięcią wosku jest spowodowane złymi nawykami właściciela świecy w zakresie palenia.

Rozmiar knota

Producenci świec rozumieją, że wybór odpowiedniego knota jest najważniejszym aspektem projektu świecy. Wszystko inne w świecy może szumieć, ale nie ma znaczenia, jeśli knot nie ma odpowiedniego rozmiaru. Pamięć wosku zapobiega topieniu się knota z zewnętrznego wosku, ale mały knot uniemożliwia to.

Zbyt mały knot świecy nie może wytworzyć wystarczającej ilości ciepła, aby stopić wystarczająco dużą powierzchnię wosku. W tej sytuacji spali się w dół w otworze tak dużym, jak zdolność topienia knota. Wyjątkowo chłodne pomieszczenia mogą utrudnić stopienie odpowiedniej ilości wosku.

Na przykład, jeśli zapalisz świecę na zewnątrz podczas zimna, zobaczysz, że prawie każda świeca tuneluje. Dzieje się tak, ponieważ stały wosk musi zostać podgrzany do temperatury topnienia. Trwa to znacznie dłużej, gdy leży w chłodnym miejscu.

Nie ma zamiennika świecy z niewłaściwym rozmiarem knota. Tunelowanie świecy spowodowane nieprawidłowym rozmiarem knota jest wynikiem złego projektu świecy. Jeśli mamy na myśli te rzeczy, musimy wiedzieć, jak im zapobiegać.

Co można zrobić, aby uniknąć tunelowania?

Ustalenie, jak naprawić świecę, zwłaszcza gdy jest tunelowana, może być trudne. Istnieją trzy główne sposoby na uniknięcie tunelowania. Pierwszy dotyczy zwykłych świec. Natomiast druga dotyczy producentów świec, którzy próbują stworzyć świecę bez tunelu.

Na co najmniej 3 godziny zapal świecę.

Nie jest to trudna i szybka zasada, ale chcesz dać świecy wystarczająco dużo czasu, aby się stopiła. A co, jeśli spali się zbyt głęboko, zanim cokolwiek roztopi? Płomień nie będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby całkowicie stopić powierzchnię, co może stanowić problem.

Rzeczy się zdarzają i czasami palisz świecę tylko po to, aby natychmiast ją zgasić. Jednak w pierwszych kilku „sesjach” pozwól świecy płonąć przez co najmniej 3 do 4 godzin. Jeśli nie pozwolisz jej palić się wystarczająco długo, pamięć wosku będzie niewielka i twoja świeca najprawdopodobniej zacznie tunelować.

Użyj odpowiedniego rozmiaru knota.

Inną główną przyczyną tunelowania jest niewystarczający rozmiar knota. Jeśli produkujesz świece, przetestuj je, aby określić najlepszy rozmiar knota i kolejność dla wosku i pojemnika. Nikt nie lubi złej świecy.

Jeśli twoja świeca tworzy tunele, po prostu zwiększ rozmiar knota dla następnej. Jest to często używane do rozwiązywania problemów z niewymiarowymi knotami. Nie zapomnij wykonać testu spalania.

Wniosek dotyczący naprawy świecy

Wydałeś pieniądze na swoją ulubioną świecę, jej cudowny zapach przenika pomieszczenie, podczas gdy Ty odpoczywasz na sofie. Ale myśl o tunelowaniu świec pozostaje w głębi twojego umysłu. Więc koniecznie przeczytaj nasz przewodnik, jak naprawić świecę, abyś nie musiał już zajmować się tunelowaniem!