Jak naprawić ościeżnice uszkodzone przez wodę: łatwy przewodnik w 4 krokach

Najczęściej stosowanym materiałem na ościeżnice drzwiowe jest drewno. Dlatego wiedza o tym, jak naprawić uszkodzone przez wodę ościeżnice drzwi, byłaby przydatna w swoim arsenale. Na szczęście proces naprawy zajmuje tylko kilka prostych kroków!

Oprócz przechodzenia przez proces naprawy, znajomość znaków ostrzegawczych i wskazówek zapobiegawczych może również pomóc w dbaniu o ościeżnice drzwi! Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Jak naprawić ościeżnice uszkodzone przez wodę: łatwy przewodnik w 4 krokach

Proces naprawy ościeżnic drzwi uszkodzonych przez wodę

Ościeżnice drzwiowe to pionowe elementy lub boki na ościeżnicy, ten sam, który utrzymuje ciężar drzwi i utrzymuje je stabilnie. W przypadku drewnianych ościeżnic możesz zacząć się martwić o uszkodzenie przez wodę i gnicie, zwłaszcza jeśli mieszkasz w zimnym lub podatnym na powodzie obszarze.

Dolna część ościeżnicy jest najbardziej prawdopodobną ofiarą zalania. Jest najbardziej narażony na działanie wody, mokrej powierzchni, wilgoci i grzybów. Możesz spodziewać się, że zgnilizna drewna zadomowi się po kilku dniach.

Jeśli napotkasz ościeżnicę uszkodzoną przez wodę, możesz wykonać następujące kroki, aby ją naprawić!

Krok 1. Zmierz obszar

Przede wszystkim musisz sprawdzić i zmierzyć uszkodzony obszar. Ma ocenić, ile jest szkód.

Krok 2. Usuń uszkodzony obszar

Za pomocą dłuta, noża, piły lub innego preferowanego narzędzia ostrożnie usuń uszkodzone lub zgniłe obszary. Następnie ponownie potwierdź pomiar uszkodzonego obszaru.

Krok 3. Przywróć

Przy odnawianiu obszaru uszkodzonego przez wodę można użyć zastępczego elementu lub szpachli do drewna. Jeśli obszar ma mniej niż 8 cali, lepszym rozwiązaniem może być wymiana części, aby oszczędzić Ci bólu głowy lub dwóch.

Używając szpachli do drewna, należy najpierw pokryć uszkodzoną powierzchnię ramy środkiem utwardzającym do drewna. Następnie wymieszaj szpachlówkę do drewna i nałóż ją. Wyrzeźbić i wygładzić dłutem lub szpachlą.

W razie potrzeby dodaj dodatkową warstwę. Proces i kroki mają zastosowanie niezależnie od tego, czy używasz wypełniacza epoksydowego, czy poliestrowego. W zależności od temperatury zewnętrznej może być konieczne odczekanie 10-15 minut, zanim całkowicie wyschnie.

Krok 4. Wykończenie

Przeszlifuj szew, aby stworzyć bezszwową całość. Na koniec zagruntuj i pomaluj, aby pasował do twoich drzwi.

Oznaki, że ościeżnica drzwi jest uszkodzona przez wodę

Uszkodzone przez wodę i spróchniałe ościeżnice drzwiowe są zwykle łatwe do zauważenia. Wyraźne ciemne i podmokłe plamy, które tworzą się na drewnie, są spowodowane głównie rozwojem grzybów, które żywią się wilgocią drewna.

Kilka innych znaków, na które należy zwrócić uwagę podczas sprawdzania uszkodzeń spowodowanych przez wodę, to:

 • Problem z zamykaniem i otwieraniem drzwi bez zacinania się
 • Przeciągi wokół zewnętrznej strony drzwi
 • Szczeliny między ościeżnicą a drzwiami
 • Należy zwrócić uwagę na stan ościeżnic zewnętrznych. Poza tym pozostawienie go samego może potencjalnie zwiększyć rachunki za media z powodu przeciągów i uszkodzeń strukturalnych spowodowanych pleśnią.

  Kiedy wymienić lub naprawić ościeżnice drzwi?

  Istnieje cienka granica między naprawą tylko uszkodzonej części a wymianą całego ościeżnicy. Lepiej byłoby wiedzieć i planować, co zrobić, ponieważ może to pomóc zaoszczędzić pieniądze i wysiłek. Możesz naprawić ościeżnice drzwiowe, jeśli uszkodzenie dotyczy tylko jednego obszaru lub jeśli drewno jest miękkie po szturchnięciu nożem, śrubokrętem lub dowolnym z preferowanych narzędzi.

  Wymiana całego ościeżnicy może być konieczna, jeśli pleśń rozprzestrzeni się w ościeżnicy, co prowadzi do jej kruszenia się lub wyginania. Będziesz także musiał go wymienić, jeśli szkody rozprzestrzenią się na otaczającą strukturę Twojego domu.

  Zadzwoń do profesjonalistów, jeśli nie masz pewności lub nie wiesz, jak naprawić ościeżnice drzwi. Może to zaoszczędzić pieniądze, których możesz potrzebować na dodatkowe naprawy, jeśli popełnisz kosztowny błąd. Możesz zadzwonić do swojego prawnika, aby sprawdzić, czy uszkodzone przez wodę ościeżnice do drzwi są objęte ubezpieczeniem.

  Jak zapobiec uszkodzeniu ościeżnic drzwiowych przed wodą?

  Jak mówi popularne i nieco nadużywane powiedzenie, zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie — w tym przypadku naprawa! Zapobieganie uszkodzeniom ościeżnic drzwiowych przez wodę może zaoszczędzić nie tylko pieniądze i czas, ale także wysiłek związany z koniecznością sprawdzenia ubezpieczenia, jeśli jest objęte ubezpieczeniem!

  Najlepiej byłoby, gdybyś od czasu do czasu sprawdzał swoje drzwi przynajmniej raz lub dwa razy w roku. Idź dookoła i szukaj pęknięć, pleśni i wad. Jeśli zauważysz pęknięcia, natychmiast je wyszlifuj i napraw, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci.

  Możesz również zatrzymać rozwój pleśni i zmniejszyć ryzyko gnicia drewna po uszkodzeniu przez wodę, regularnie impregnując i uszczelniając ościeżnice drzwi zewnętrznych. Rutynowo poprawiaj lub maluj uszczelkę, aby chronić ościeżnice.

  Wniosek

  Ościeżnice drzwiowe są zazwyczaj wykonane z drewna. Mogą paść ofiarą zalania, prowadząc do prawie trwałych uszkodzeń i potencjalnego zniszczenia.

  Dlatego warto wiedzieć, jak naprawić uszkodzone przez wodę ościeżnice drzwiowe. W kilku prostych krokach powyżej możesz naprawić ościeżnice drzwiowe, a nawet zapobiec ich uszkodzeniu przez wodę w przyszłości!