Jak naprawić Formica uszkodzoną przez wodę: łatwy przewodnik

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zetknąć się z wodą i uszkodzić Formicę, nie szukaj dalej! Z tego artykułu dowiesz się, jak błyskawicznie naprawić uszkodzoną przez wodę Formica.

Co to jest Formica?

Zanim omówimy, w jaki sposób można uratować Formicę pomimo szkód spowodowanych przez wodę, musimy najpierw poznać materiał. Formica jest laminowanym materiałem kompozytowym, co oznacza, że ​​nie jest wykonana wyłącznie z jednej rzeczy. Zamiast tego producenci wytwarzają Formica z różnych części lub elementów.

Jak naprawić Formica uszkodzoną przez wodę: łatwy przewodnik

Ludzie uznają Daniela J. O’Conora i Herberta A. Fabera za twórców tego materiału. Wymyślili go w 1912 roku podczas pracy w Westinghouse. Jednak organy zarządzające przyznały patent na Formica dopiero 12 listopada 1918 roku.

O’Conor i Faber początkowo stworzyli Formica jako substytut miki, naturalnie występującego pyłu mineralnego stosowanego w przemyśle makijażowym i budowlanym. Mica była popularnym izolatorem elektrycznym w tamtych czasach, ale wkrótce została przyćmiona przez jej wyprodukowany odpowiednik.

Obecnie producenci stosują Formica na wiele różnych sposobów. Niektórzy ludzie używają go do wytwarzania różnych laminowanych przedmiotów z tworzyw sztucznych, takich jak blaty i blaty, które są jednymi z najbardziej podatnych na uszkodzenia przez wodę.

Jakie są oznaki uszkodzonej przez wodę Formiki?

Uszkodzenia zalania mogą objawiać się na różne sposoby, w tym między innymi:

  • Wypaczenie i przybranie innego kształtu
  • Plamy wodne
  • Obrzęk
  • Dzielenie i pękanie

Jeśli zauważysz te oznaki, natychmiast sprawdź swój przedmiot pod kątem dalszych oznak uszkodzenia.

Jak naprawić uszkodzoną przez wodę Formicę?

Po zauważeniu oznak zalania możesz się teraz zastanawiać: jak to naprawić? Jeśli masz na to pytanie, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak naprawić uszkodzoną przez wodę Formicę.

Krok 1. Oceń szkody

Przed przystąpieniem do któregokolwiek z kolejnych kroków musisz najpierw określić zakres uszkodzeń. Sprawdź, czy nie ma żadnych oznak uszkodzenia przez wodę, które zostały wymienione powyżej.

Jeśli znajdziesz jakieś, zanotuj je w pamięci. Tylko na tym etapie możesz określić, czy musisz zaangażować profesjonalistów. Jeśli uszkodzenie jest zbyt duże lub uważasz, że naprawy są zbyt uciążliwe, zadzwoń do zaufanego majstra, aby rozwiązać problem.

Na tym etapie możesz również określić, czy należy sprawdzić Twoje ubezpieczenie. W zależności od dostawcy, twoje ubezpieczenie może pokryć koszty. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z prawnikiem.

Krok 2. Posprzątaj

Po ustaleniu, czy możesz samodzielnie wykonać projekt, musisz oczyścić dotknięty obszar. Jeśli na uszkodzonej przez wodę Formice znajdują się jakieś przedmioty, należy je usunąć i umieścić na chłodnej, suchej powierzchni.

Następnie usuń resztki wilgoci lub wilgoci za pomocą czystej szmatki. Uważaj, aby nie wycierać zbyt energicznie, ponieważ może to uszkodzić Formica.

Teraz, gdy Twoja powierzchnia jest czysta, kolejną logiczną rzeczą do zrobienia jest lekkie uniesienie laminatu. Sprawdź, czy nie ma osadzonych zanieczyszczeń i usuń je w razie potrzeby. Uważaj, aby nie podważyć Formiki zbyt szeroko, ponieważ może to spowodować dalsze uszkodzenia.

Krok 3. Zastosuj ciepło

Po przygotowaniu zarówno górnej, jak i dolnej części laminatu, będziesz chciał podgrzać powierzchnię za pomocą żelazka lub opalarki. Pozwala to na zmiękczenie kleju na tyle, aby można go było ponownie używać.

Ten krok może chwilę potrwać, zwłaszcza gdy Formica została uszkodzona przez wodę. Bądź cierpliwy i pozwól, aby ciepło wykonało swoją pracę.

Krok 4. Zastosuj nacisk

Gdy klej znów będzie lepki, możesz nałożyć laminat na dotknięty obszar i obciążyć go ciężkimi przedmiotami. Książki, a może zacisk, jeśli go masz, powinny dobrze wykonać zadanie.

Pozwól przedmiotowi ostygnąć i sprawdź, czy dobrze przylega. Jeśli nie, powtórz kroki 3 i 4, używając zupełnie nowych klejów, aby upewnić się, że praca została wykonana.

Krok 5. Przyklej spód

Gdy wierzchnia strona przylgnie do podłoża, cały element można ponownie przykleić. Możesz użyć klejów kontaktowych.

Następnie rozwałkuj bąbelki, aby zapewnić dobre wykończenie. Ponownie umieść ciężkie przedmioty, takie jak książki lub zacisk, na co najmniej godzinę lub tak długo, jak wymaga tego klej.

Krok 6. Wymień

Jeśli uszkodzenie przez wodę nadal nie zostało rozwiązane pomimo kroków wymienionych powyżej, następnym logicznym krokiem byłoby usunięcie uszkodzonej przez wodę Formiki i zastąpienie jej czymś nowym. Zaleca się zatrudnić do tego profesjonalistę.

Jak dbasz o Formica?

Formica jest odporna na ciepło i łatwa do czyszczenia. Może trwać długo, o ile jest odpowiednio pielęgnowany. Poniższe wskazówki mogą pomóc w zachowaniu wyglądu i funkcjonalności Formica:

  • Unikaj zbyt dużej ilości ciepła.
  • Nie używaj ostrych przedmiotów.
  • Utrzymuj powierzchnię suchą.
  • Nie używaj ostrych środków czyszczących.
  • Trzymaj Formica z dala od wilgotnych lub wilgotnych obszarów.

Wniosek

Pomimo tego, jak bolesne może być uszkodzenie mebli przez wodę, nie trać nadziei. W przypadku niektórych produktów z tworzyw sztucznych ten przewodnik dotyczący naprawy uszkodzonej przez wodę Formica z pewnością będzie pomocny.