Jak naprawić aerator uszkodzony przez wodę: łatwy przewodnik w 4 krokach

W tym artykule o tym, jak naprawić uszkodzony przez wodę aerator, dowiesz się, że potrzebujesz tylko jednej popularnej przyprawy domowej: octu. Zanim jednak zagłębimy się w miąższ dyskusji, zajmijmy się tym, czym jest aerator i jego różnymi składnikami. W końcu będziemy również wiedzieć, jak wybrać nowy aerator, jeśli potrzebujesz wymiany.

Co to jest napowietrzacz?

Jak sama nazwa wskazuje, aerator wprowadza powietrze do wody wypływającej z kranu. W ten sposób uzyskuje się niepotrzebne rozpryskiwanie i marnowanie wody. Ciśnienie wody płynącej z kranu z perlatorem pozostaje takie samo jak bez tego elementu.

Jak naprawić aerator uszkodzony przez wodę: łatwy przewodnik w 4 krokach

Części aeratora

Po wyjęciu aeratora z kranu zauważysz, że jest on przymocowany do kranu za pomocą gwintów. Gwint może być żeński i jest zwykle stosowany w bateriach kuchennych z gwintem męskim. Z drugiej strony baterie łazienkowe mają zwykle gwinty żeńskie, a zatem będą wymagały dopasowania gwintu męskiego.

Gwinty aeratora znajdują się w obudowie zewnętrznej. W zewnętrznej obudowie mieszczą się wszystkie pozostałe komponenty i może być wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu.

Wewnętrzna obudowa to plastikowy element, który pasuje do zewnętrznej obudowy. Posiada grzbiet, który utrzymuje ekran. Sito jest główną częścią roboczą aeratora i filtruje wodę wypływającą z kranu.

Aby utrzymać ekran w miejscu, do aeratora dodaje się tuleję ekranu. Tuleja znajduje się pod podkładką, gumowym pierścieniem, który uszczelnia tuleję w kranie.

Naprawa uszkodzonego przez wodę aeratora

Krok 1. Usuń aerator

Pierwszym krokiem w czyszczeniu perlatora jest wyjęcie go z wylewki kranu. Możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą szczypiec.

Używając szczypiec, owiń zewnętrzną obudowę taśmą maskującą lub szmatką, aby zabezpieczyć wykończenie aeratora. Upewnij się również, że nie ściskasz zbyt mocno, ponieważ plastikowa obudowa może pęknąć pod nadmiernym naciskiem.

Krok 2. Usuń wagę

Aby usunąć osady mineralne w sicie, należy trzymać aerator do góry nogami i umieścić go pod bieżącą wodą. Ten dodatkowy krok usunie wszelkie luźne zanieczyszczenia nagromadzone z wnętrza ekranu.

Następnie wsuń spinacz do papieru lub igłę do szycia przez otwory w sicie, aby fizycznie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które blokują przepływ wody. Wnętrze kranu musi być również oczyszczone z osadów; zignorowanie ich może potencjalnie zatkać aerator w przyszłości. Użyj śrubokręta, aby usunąć łuski, które utknęły w kranie; w przeciwnym razie małe przeciągnięcie małym palcem załatwi sprawę.

Krok 3. Namoczyć elementy aeratora

Z wyjątkiem podkładki namoczyć wszystkie elementy aeratora w białym occie. To zmiękczy pozostałe zanieczyszczenia. Najlepszy czas namaczania to noc, ale jeśli nie jest to możliwe, poczekaj, aż łuski będą wystarczająco miękkie, aby można je było oderwać wykałaczką lub używaną szczoteczką do zębów.

Krok 4. Ponownie zmontuj aerator

Przed ponownym włożeniem aeratora wypłucz wszelkie pozostałości z kranu, włączając go. Następnie włóż z powrotem podkładkę, a następnie aerator. Upewnij się, że zwracasz komponenty zgodnie z ich oryginalnym układem.

Dokręć aerator ręką. Zabezpiecz szczypcami. Sprawdź, czy nie ma wycieków, odkręcając kran i dokręcając mocniej, jeśli to konieczne.

Jak kupić perlator do kranu

Czasami Twój istniejący aerator jest zbyt uszkodzony, aby można go było naprawić. A może wcześniej nie miałeś napowietrzacza w swoich kranach. W obu przypadkach może się okazać, że musisz udać się do sklepu ze sprzętem, aby kupić nowy.

Jak wybrać aerator? Najlepszym scenariuszem jest przyniesienie starego i pokazanie go personelowi sklepu w celach informacyjnych. Istnieją jednak inne opcje, które nie będą wymagały starego aeratora.

Zdobądź ćwiartkę, pięciocentówkę i dziesięciocentówkę. Zobacz, który z tych trzech elementów odpowiada rozmiarowi otwarcia kranu.

Jeśli pasuje do rozmiaru ćwiartki, potrzebujesz aeratora o regularnej wielkości. Jeśli to pięciocentówka, musisz kupić rozmiar junior. Wreszcie, jeśli ma ten sam rozmiar co dziesięciocentówka, możesz wybrać aerator „Tom Thumb”.

W niektórych przypadkach żaden z powyższych rozmiarów monet nie będzie pasował do rozmiaru Twojej baterii. Oznacza to, że potrzebujesz rozmiaru metrycznego zamiast imperialnego.

W tym scenariuszu zmierz średnicę otworu kranu za pomocą linijki lub taśmy mierniczej. Wybierz aerator o tej samej średnicy.

Wniosek

Aeratory spełniają podstawowe funkcje w gospodarstwie domowym. Po pierwsze, zapobiega rozpryskom w zlewie, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się wilgoci, która w przeciwnym razie sprzyjałaby rozwojowi mikroorganizmów. Po drugie, pomaga również oszczędzać wodę, co jest dobre zarówno dla środowiska, jak i portfela.

Jednak, jak ze wszystkim, aeratory mogą czasami nie być w swojej optymalnej funkcjonalności. Może to być spowodowane długotrwałym użytkowaniem, zużyciem lub po prostu zabrudzeniem. W obu przypadkach ten artykuł powinien pomóc ci w naprawie uszkodzonego przez wodę aeratora.