Jak maszyna do szycia robi ścieg?

Możesz dowiedzieć się, jak maszyna do szycia wykonuje ścieg, czytając o mechanizmie dwunitkowym i o tym, jak porusza się tkanina. Omówimy również, jakie maszyny do szycia ściegów są w stanie pomóc Ci jeszcze bardziej docenić to urządzenie wynalezione w 1790 roku.

Ale aby uzyskać dodatkowe informacje na temat ogólnej mocy roboczej maszyny, przeczytaj, jak działa maszyna do szycia? Ten osobny artykuł omawia każdą część maszyny, aby pomóc Ci zrozumieć poniższą dyskusję.

Jak maszyna do szycia robi ścieg?

Jak maszyna do szycia robi ścieg szybko i perfekcyjnie

Jak powstają ściegi

Maszyna do szycia robi ściegi z nici igłowej i szpulki w porównaniu do ściegów ręcznych, które opierają się na samej nawleczonej igle, którą wciskasz i wysuwasz z materiału. W maszynie do szycia igła służy tylko do wykonania otworu na materiał za pomocą jednej nici.

A gdy nić igłowa przejdzie przez tkaninę, utworzy węzeł z nitką dolną, zanim maszyna ponownie ją podciągnie. Tak więc w porównaniu do ręcznego szycia, które opiera się tylko na igle, węzeł tworzy szwy za pomocą maszyny do szycia.

Czy nadal masz problem z wyobrażeniem sobie mechanizmu szycia maszyny do szycia? Przeczytaj, jak to działa krok po kroku:

 • Gwintowana igła przebija tkaninę i płytkę ściegową, a nić przylegająca do płytki ściegowej tworzy pętlę
 • Obracający się haczyk chwyta wspomnianą pętlę i otacza ją bębenkiem
 • Szpulka lub dolna nić zostanie uchwycona w pętli nici igłowej, tworząc węzeł
 • Igła wciąga nić igły z powrotem do góry, aby zacisnąć węzeł na materiale i ścieg jest gotowy
 • Jak ściegi i tkanina poruszają się w tym samym czasie

  W celu udanego szycia ściegi powinny być zsynchronizowane z ruchem tkaniny w maszynie do szycia. Jest to możliwe, ponieważ dwie nici tworzą ścieg, transportery i stopka będą ciągnęły materiał w kierunku i pomiędzy ściegami.

  Która część maszyny do szycia wykonuje ściegi?

  Węzeł formujący pomiędzy górną i dolną nitką tworzy ściegi, ale podciągacz nitki maszyny do szycia odpowiada za kontrolę nici, ponieważ podnosi ją i opuszcza w trakcie wykonywania ściegów. Dodatkowo można powiedzieć, że silnik maszyny do szycia wpływa na cykl szycia.

  Właśnie dlatego przy zakupie maszyny do szycia zawsze podaje się prędkość szycia lub liczbę ściegów na sekundę. Silnik maszyny do szycia da Ci również wyobrażenie o tym, jak igła może szybko i skutecznie przeszyć tkaninę bez przerywania lub pozostawiania pominiętych ściegów.

  Jakiego ściegu używa maszyna do szycia?

  W zależności od posiadanego modelu maszyny do szycia, Twoja jednostka może obsługiwać różne typy ściegów, nie ograniczając się do podstawowych, takich jak ściegi proste i zygzakowate.

  Ścieg prosty

  • Najczęstszy ścieg w maszynie do szycia
  • Wszechstronny do większości projektów szycia
  • Niektóre maszyny umożliwiają regulację długości ściegu prostego od 2.0 do 3.0 dla większości projektów, 4.0 do zbierania i fastrygowania
  • Niektóre maszyny mają prosty ścieg rozciągliwy do pracy z rozciągliwymi materiałami

  Ścieg zygzak

  • Kolejny powszechny i ​​wszechstronny ścieg do maszyny do szycia obok ściegu prostego
  • Przydatne do wykańczania krawędzi materiału, aby zapobiec strzępieniu się
  • Pozwala na pewną elastyczność, przydatne w przypadku dzianin i niektórych materiałów elastycznych
  • Może być ustawiony jako wąski ścieg zygzakowaty do dzianin, wykańczania brzegów i wzmacniania obszarów podatnych na stres
  • Do zbierania materiałów
  • Jako alternatywa dla innych ściegów do aplikacji
  • Niektóre maszyny mają trzystopniowy ścieg zygzakowaty

  Ścieg brzegowy

  • Wykańczanie surowych krawędzi, brzegów i szwów, jeśli nie masz sergera
  • Owerlokowane krawędzie dla bardziej profesjonalnego wykończenia
  • Tworzy mocne szwy
  • Idealny do szycia odzieży i projektów podatnych na zużycie

  Chcesz dowiedzieć się, jak wykonać ścieg obrzucający na maszynie do szycia? Przeczytaj nasz samouczek, który jest pomocny dla początkujących.

  Co to jest maszyna do szycia ze ściegiem prostym?

  Maszyna do szycia ze ściegiem prostym to najbardziej podstawowy typ maszyny do szycia. Już sama nazwa wskazuje, że ten typ maszyny do szycia jest zdolny tylko do szycia prostego.

  Przykładem maszyny do szycia ze ściegiem prostym jest maszyna do szycia z pedałami. W przeciwieństwie do nowoczesnych jednostek, pedał może szyć tylko pojedynczy ścieg prosty, a więcej o tym, czym jest maszyna do szycia z pedałem, można dowiedzieć się z naszego oddzielnego artykułu.

  Jaki ścieg jest używany do szwów?

  Najpopularniejszym ściegiem do wykańczania i wzmacniania szwów jest ścieg zygzakowaty. Jest to nawet powszechna alternatywa dla osób, które nie posiadają sergera.

  Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, do szwów można użyć ściegu prostego. Oczywiście wynik nie jest tak profesjonalny, jak ściegi overedge czy zygzaki, ale zawsze można poeksperymentować z naprężeniem, długością i szerokością ściegu.

  Wniosek

  Czy wiele się nauczyłeś z tego artykułu? Podsumowując dyskusję na temat tego, jak maszyna do szycia wykonuje ścieg, dowiedzieliśmy się, że ścieg jest wykonany z węzła utworzonego przez igłę i nić dolną.

  W porównaniu z szyciem ręcznym, gdzie ścieg wykonuje igła jednonitkowa, maszyna do szycia posiada drugą lub dolną nić kluczową do wykonania ściegu. Dowiedzieliśmy się również, że dźwignia podnoszenia nici jest w pewnym stopniu odpowiedzialna za szycie, ponieważ podnosi i opuszcza nić.

  Mamy nadzieję, że było to pomocne; zostaw nam pytanie, jeśli je masz.