Jak leczyć mączniaka prawdziwego na japońskich klonach: 3 sposoby?

Jak leczyć mączniaka prawdziwego na klonach japońskich? Jeśli nie masz pojęcia, jak to zrobić, po prostu przeczytaj, a my Ci pomożemy.

Mączniak prawdziwy jest bardzo powszechny na drzewach, drzewiastych roślinach ozdobnych, a nawet na kwiatach. Prawie żaden rodzaj rośliny nie jest na nią odporny, chyba że są to rośliny hybrydowe, które są hodowane specjalnie pod kątem odporności na pleśń i pleśń.

Jak leczyć mączniaka prawdziwego na japońskich klonach: 3 sposoby?

Co to jest mączniak prawdziwy?

Mączniak prawdziwy to rodzaj choroby, która atakuje wiele różnych roślin. Najczęściej atakuje psiankowate (bakłażany, pomidory, papryka), dyniowate (melony, ogórki, dynie, dynia) i rośliny strączkowe (groch, fasola).

Gdy grzyb zacznie przejmować jakąkolwiek z twoich roślin, na powierzchni liści utworzy się warstwa zarodników pleśni. Wiatr przeniesie te zarodniki w kierunku innych roślin, zarażając je w ten sposób.

Mączniak prawdziwy może spowolnić wzrost roślin. W ciężkich przypadkach może nawet obniżyć jakość i plon owoców.

Zarodniki mączniaka prawdziwego rozwijają się w suchym, ciepłym klimacie, ale wymagają stosunkowo wysokiego poziomu wilgotności. W wilgotnych, chłodnych temperaturach zarodniki pleśni mają tendencję do wolniejszego rozprzestrzeniania się i atakują rośliny tylko w zacienionych obszarach, bez bezpośredniej ekspozycji na słońce.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego grzyba, przeczytaj ten artykuł o tym, jak długo żyją zarodniki mączniaka prawdziwego.

Jak rozpoznać mączniaka prawdziwego?

Widoczne ślady mączniaka prawdziwego, na które należy uważać.

 • Zainfekowane rośliny wyglądają, jakby były posypane mąką.
 • Okrągłe, pudrowe białe plamki, które pojawiają się na łodygach, liściach, a czasem na owocach, są wczesną oznaką mączniaka prawdziwego.
 • Widoczne zarodniki pleśni znajdują się zwykle w górnej części liści, ale czasami mogą również rosnąć na spodzie.
 • Liście zakażone mączniakiem żółkną i wysychają.
 • Mączniak prawdziwy może powodować pękanie, zniekształcanie lub skręcanie liści zaatakowanej rośliny.
 • Białe zarodniki rozprzestrzenią się po liściach i ostatecznie pokryją większość powierzchni lub dotkniętego obszaru.
 • Pąki i rosnące wierzchołki porażonych roślin również mogą być zniekształcone. Takie objawy występują w późnej fazie rozwoju pleśni.

Leczenie mączniaka prawdziwego na japońskich klonach

Gdy mączniak prawdziwy zaatakuje twoje japońskie klony, może być trudno się go pozbyć, więc w miarę możliwości zrób wszystko, aby przede wszystkim temu zapobiec.

Jednak nadal możesz zastosować pewne środki zaradcze, aby poradzić sobie z chorobą.

1. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona udowodniła swoją moc wobec różnych rodzajów mączniaka, w tym mączniaka prawdziwego. Aby tego użyć, wystarczy wymieszać jedną łyżeczkę sody oczyszczonej z 1 litrem wody.

Spryskaj roztworem dotknięte klony japońskie. Wyeliminuje grzyb, z którym się zetknie.

2. Mleko

Może to zabrzmieć nieco dziwnie, ale mleko jest również skutecznym lekarstwem na mączniaka prawdziwego. Rozcieńczyć mleko wodą w typowym stosunku 1:10.

Spryskaj klony, które są we wczesnej fazie infekcji. Rozwiązanie może być również stosowane jako środek zapobiegawczy – nieźle, prawda?

3. Fungicydy organiczne

Organiczne fungicydy zawierające siarkę, olejek z miodli indyjskiej, wapno-siarka i wodorowęglan potasu są skuteczne w leczeniu mączniaka prawdziwego. Działają cuda, zwłaszcza gdy są stosowane we wczesnych stadiach infekcji lub w profilaktyce.

Jeśli interesują Cię również inne sposoby leczenia pleśni na roślinach, dowiedz się z tego artykułu, jak wyczyścić pomieszczenie do uprawy po mączniaku prawdziwym.

Zapobieganie mączniakowi prawdziwemu

Nie ma lepszego sposobu na zwalczanie mączniaka prawdziwego niż bycie aktywnym. Oto kilka środków zapobiegawczych, które możesz zastosować.

 • Unikaj umieszczania w pobliżu japońskich klonów roślin podatnych na infekcje grzybicze. Wybierz te, które są odporne na pleśń.
 • Posadź klony japońskie w miejscach, w których występuje bezpośrednie światło słoneczne. Mączniak prawdziwy ma większą szansę na rozwój w zacienionych obszarach.
 • Przycinaj lub przycinaj swoje japońskie klony regularnie, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza, co zmniejszy wilgotność, a tym samym zmniejszy ryzyko infekcji grzybiczej.
 • Podlewanie rób z góry, aby zmyć zarodniki z liści.
 • Gdy część klonu zostanie zainfekowana, natychmiast usuń ją, aby uniknąć rozprzestrzeniania się i zniszcz ją, spalając lub wrzucając do kosza na śmieci.
 • Nigdy nie kompostuj żadnej zainfekowanej rośliny, ponieważ jest możliwe, że zarodniki mogą zostać przeniesione przez wiatr i rozprzestrzenić chorobę na inne rośliny.

Wniosek

Rośliny, podobnie jak ludzie, również zarażają się chorobami, a głównym winowajcą jest mączniak prawdziwy. To samo powiedzenie odnosi się do nich, że zawsze będzie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jeśli nie są entuzjastami roślin, ludzie mają tendencję do zaniedbywania roślin, myśląc, że wystarczy im woda, światło słoneczne i nawóz. Jednak to absolutnie nieprawda, ponieważ wymagają one również odpowiedniej i regularnej konserwacji.

Klony japońskie są bardzo przyjemnym rodzajem klonu. O ile są ucztą dla oczu, mogą być również ucztą dla grzybów takich jak mączniak prawdziwy.

Dobrze, że pytanie „jak leczyć mączniaka prawdziwego na klonach japońskich?” otrzymał odpowiedź. Możesz teraz dalej błogosławić swoje oczy pięknem, które oferuje natura.