Jak łatwo pozbyć się pleśni w piwnicy: Prosty przewodnik w 7 krokach

Usuń wszystkie poważnie uszkodzone obszary, a następnie użyj środka czyszczącego, aby zabić grzyba. Ta metoda to sposób na pozbycie się pleśni w piwnicy.

Pleśń może być bólem; wygląda brzydko, okropnie pachnie, a nawet może być szkodliwe dla zdrowia! Musisz usunąć wszelkie ślady po inwazji.

Jak łatwo pozbyć się pleśni w piwnicy: Prosty przewodnik w 7 krokach

Rodzaje pleśni w piwnicy

Ten grzyb zwykle rośnie w wilgotnych obszarach piwnicy. Typowymi ofiarami są drewniane ściany i podłogi, ale inne części również mogą ulec skażeniu. Dlatego tak ważne jest również nauczenie się czyszczenia uszkodzonych przez wodę drewnianych podstaw.

Musisz zapoznać się z rodzajami pleśni, aby wiedzieć, które z nich są niebezpieczne. Oto ich lista:

1. Aspergillus

Ta ciemnozielona pleśń zwykle znajduje się na sufitach, ścianach lub meblach. Zwykle rozwija się w wilgotnych miejscach i nie jest zbyt niebezpieczny dla zdrowia.

2. Fuzario

Ten żółty grzyb rośnie w wilgotnych częściach piwnicy. Uwalnia mykotoksyny, które są szkodliwe dla zdrowia.

3. Stachybotrys

Ta czarna pleśń jest jednym z najniebezpieczniejszych zanieczyszczeń w twojej piwnicy. Posiada silny zapach, który uwalnia toksyny do powietrza.

4. Cladosporium

Ten grzyb rozwija się w chłodne dni i zwykle można go znaleźć na swoich oknach.

Jak testować pleśń

Jeśli podejrzewasz inwazję pleśni w piwnicy, musisz ją przetestować.

 • Test powierzchniowy – musisz pobrać próbkę formy i wysłać ją do laboratorium w celu klasyfikacji do tego testu. Istnieje również kilka majsterkowiczów. zestawy dostępne w sprzedaży.
 • Test powietrza – Używasz monitora, aby sprawdzić, czy w pobliżu unoszą się zarodniki pleśni.
 • Test zbiorczy – musisz usunąć niewielką część porażonego materiału i zanieść go do laboratorium w celu przetestowania.

Przyczyny wzrostu pleśni w piwnicy

Teraz znasz różne rodzaje pleśni, ale jak one urosły?

Powódź

Stojąca woda i wilgotne otoczenie są doskonałą pożywką dla pleśni. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z odpowiednimi procedurami, jeśli podłoga zdarzy się w Twojej piwnicy.

Wycieki

Najgorsze są subtelne przecieki; nie zdajesz sobie sprawy, że są uszkodzenia, dopóki nie odkryjesz plamy pleśni. Upewnij się, że wszystkie urządzenia i rury są w dobrym stanie.

Wilgotność

Grzyby rozwijają się w wilgotnych miejscach, więc jeśli Twoja piwnica jest pełna wilgoci, musisz zainwestować w układ wydechowy.

Proces krok po kroku usuwania inwazji pleśni

Gdy odkryjesz swój mały problem z pleśnią, musisz go usunąć. Czyszczenie pomoże zmniejszyć ryzyko zachorowania z powodu oparów. Jeśli potrzebujesz pomocy, oto przewodnik, jak wyczyścić pleśń spowodowaną uszkodzeniem przez wodę.

Krok 1. Sprawdź swój obszar

MAJSTERKOWANIE. jest super, ale twoje moce są ograniczone. Jeśli zauważysz, że infestacja zajmuje więcej niż 10 stóp kwadratowych, potrzebujesz pomocy profesjonalisty. Pozbądź się wszystkich dywanów, płytek sufitowych i innych małych mebli, które są pełne pleśni.

Krok 2. Przygotuj swoje materiały

Nigdy nie zapomnij rękawic, maski i odzieży ochronnej. Będziesz także potrzebował swojego środka czyszczącego; istnieje kilka domowych środków zaradczych, których możesz użyć:

  • Wybielacz – Połącz jedną filiżankę z galonem wody
  • Boraks – Połącz jedną filiżankę z galonem gorącej wody
 • Detergenty fenolowe
  • Olejki eteryczne (eukaliptusowy, goździkowy, lawendowy, herbaciany lub sosnowy) – wymieszaj 25 kropli z pół szklanki wody i alkoholu izopropylowego)
 • Para
 • Usuwacz pleśni kupiony w sklepie

Krok 3. Przewietrz pomieszczenie

Otwórz wszystkie części piwnicy, aby zapewnić wystarczającą cyrkulację. Swobodnie przemieszczające się powietrze zmniejszy szanse na wdychanie toksycznych oparów.

Krok 4. Oczyść piwnicę

Usuń wszystko, co jest zanieczyszczone pleśnią. Wyrzuć dywany, poduszki i inne ozdoby, jeśli są zbyt zniszczone.

Krok 5. Oczyść plagę

Nanieś środek czyszczący na spleśniały obszar, pozostaw go na 15 minut, a następnie zetrzyj ręcznikiem papierowym. Powtarzaj to czyszczenie tak często, jak to konieczne.

Krok 6. Wysuszyć piwnicę

Gdy pleśń jest czysta, pozostaw obszar do wyschnięcia. Użyj wentylatora, aby pomóc, jeśli to konieczne.

Krok 7. Wskaż przyczynę

Po usunięciu wszystkich grzybów ustal, co spowodowało wzrost pleśni. Napraw ten problem, aby pleśń nie rosła ponownie.

Jak zapobiegać przyszłemu wzrostowi pleśni

Teraz skończyłeś z czyszczeniem formy, jak zapobiec jej nawrotowi?

Usuń porowate elementy

Piwnice są zwykle podatne na wilgoć, dlatego należy unikać układania dywanów i niezabezpieczonego drewna. Nie zostawiaj też starego papieru.

Regularna konserwacja

Stale monitoruj części piwnicy narażone na wilgoć i czyść cały obszar tak często, jak to możliwe. Sprzątanie piwnicy jest częścią rutynowego sprzątania domu.

Miej odpowiednią wentylację

Musisz od czasu do czasu otwierać okna, aby powietrze mogło swobodnie płynąć. Zainstaluj wentylator wyciągowy, jeśli uważasz, że jest to konieczne.

Zapewnij szczelność rur

Wzmocnij rury i węże w piwnicy, aby nie sprawiały żadnych kłopotów.

Zainwestuj w osuszacz

To pomocne urządzenie usunie wilgoć z powietrza, zniechęcając do wzrostu zarodników pleśni.

Wniosek

Twoja piwnica jest rajem dla wszelkiego rodzaju pleśni, a jeśli zostawisz ją bez opieki, może to spowodować ogromny problem. Możesz chronić swój dom i rodzinę, gdy wiesz, jak pozbyć się pleśni w piwnicy i pamiętaj o odpowiednich środkach zapobiegawczych. Teraz wszyscy w domu są bezpieczni.