Jak działa dawstwo nasienia? Niesamowite fakty do przeczytania!

Chcesz wiedzieć, jak działa dawstwo nasienia? Omówimy to w dalszej części tego artykułu. Jest to konieczne, gdy nie produkuje się zdrowych plemników i nie wystarcza do poczęcia dziecka.

Nie chcesz być związany z piętnem wykorzystywania nasienia dawcy do założenia rodziny, ponieważ dawcy nasienia mają złą reputację w kulturze popularnej.

Kiedy słyszysz określenie dawca nasienia, czy wyobrażasz sobie niechlujnego studenta, który oddaje spermę do podejrzanej kliniki in vitro? Nie, tak nie jest. Jednak właśnie dlatego artykuły takie jak ten są niezbędne, aby uzyskać oświecenie w tematach, o których masz ograniczoną wiedzę. Wejdźmy w to!

Kto korzysta z programu dawstwa nasienia?

Jeśli twój współmałżonek nie wytwarza wystarczającej ilości zdrowych plemników, aby cię począć lub jeśli zapobiega przenoszeniu choroby dziedzicznej, dawstwo nasienia może być dla ciebie opcją – idealną dla niezamężnych kobiet lub myśli o założeniu rodziny z inną kobietą.

Sperma od dawcy jest wykorzystywana do zapłodnienia komórki jajowej wszczepionej w twoje ciało. Inseminacja dawcy jest terminem medycznym dla tej procedury. Kiedy kobieta nie może zajść w ciążę, lekarze wstrzykują jej cienką, elastyczną rurkę zwaną najądrzem do jej szyjki macicy, aby leczyć jej niepłodność.

Twoje szanse na zajście w ciążę zwiększają się dzięki leczeniu w okresie owulacji. Ponadto lekarz może przepisać lek na płodność, który pomoże stymulować tworzenie większej liczby jaj. Dawstwo nasienia można wykorzystać w zapłodnieniu in vitro, które polega na zapłodnieniu jaj w laboratorium. Oznacza to, że jaja zostaną usunięte i zapłodnione w laboratorium za pomocą cienkiej igły.

Następnym krokiem jest przywrócenie jajeczka do macicy, aby dalej rosnąć i rozwijać zarodek w nadziei na urodzenie dziecka. Tak działa dawstwo nasienia! W każdym razie pomocne może być poznanie sposobu działania dawstwa jaj.

Kim jest dawca nasienia?

Pochodzenie plemników jest tajemnicą. Niektóre pary chcą użyć nasienia bliskiego członka rodziny lub przyjaciela, który jest dawcą jego nasienia. Zwykle nasienie jest pozyskiwane i obsługiwane przez bank nasienia, który uzyskał zgodę państwa.

Można bezpiecznie założyć, że dawcy nasienia zostali dokładnie sprawdzeni pod kątem wirusów i nieprawidłowości genetycznych przed ich użyciem. Podobnie, kwalifikacja twojego współmałżonka i fizyczne podobieństwo do ciebie zostałyby przez nich dokładnie sprawdzone. Nasienie od jednego zarejestrowanego dawcy może zostać wykorzystane do poczęcia do dziesięciu dzieci, a nasi dawcy nie otrzymują żadnej rekompensaty; chcą jedynie pomóc parom zajść w ciążę.

Badania banków nasienia

Dawcy plemników z banków nasienia mogą niestety być „zastrzeżeniem”. Nieuregulowana branża może prowadzić do nieodpowiedniego badania dawców i nieetycznych działań biznesowych, ponieważ niektóre banki mają lepszą reputację niż inne.

Z tego powodu powinieneś zapoznać się z procedurami banku, czytając wszystkie jego dokumenty zgody, polityki prawne i pytając ich o praktyki prowadzenia dokumentacji.

Ponadto pomogłoby to zbadać rodzaje chorób i historię medyczną, na które zwracają uwagę, przeprowadzając kontrole przeszłości klientów. Istnieje wiele zasobów, które pomogą Ci zacząć, w tym grupy na Facebooku, wsparcie niepłodności i recenzje konsumentów online. Dowiedz się o poradnictwie i wsparciu w zakresie niepłodności.

Ile kosztuje oddawanie nasienia?

Koszt dawstwa nasienia jest niski w porównaniu z innymi formami opieki reprodukcyjnej. Może to kosztować od 500 do 2000 USD. Ponadto istnieją dodatkowe opłaty, takie jak 800 USD za przechowywanie, rejestrację i wysyłkę nasienia. Jeśli twoje ubezpieczenie nie obejmuje opłat od darczyńców, będziesz na haczyku. Weź również pod uwagę koszty badań przesiewowych pod względem prawnym i zdrowia psychicznego, gdy wykorzystujesz członka rodziny lub przyjaciela jako dawcę.

Pomogłoby, gdybyś nie próbowała inseminacji w domu. Używanie nasienia dawcy w domu jest teoretycznie możliwe.

Ponieważ jednak inseminacja domowa unieważnia wszelkie umowy, które mają zapewnić ci bezpieczeństwo w większości stanów, może to mieć dla ciebie katastrofalne skutki. Procedury inseminacji należy generalnie pozostawić specjalistom. Procedury te mają wyższy wskaźnik skuteczności, ponieważ wykorzystują bardziej wyrafinowane metody, takie jak mycie nasienia z nasienia przed umieszczeniem go w macicy. A co powiesz na dawstwo jaj, pytasz? Myślę, że powinieneś również przeczytać o tym, ile za dawstwo jaj.

Implikacje prawne

Jeśli korzystasz z zarejestrowanego dawcy, prawnie rozpoznasz swoje dziecko i wszystkie dzieci, które masz ze swoim partnerem, należą do Ciebie. Dopóki dawca jest dyskretny, będziesz uważany za legalną rodzinę dziecka.

Biologicznych rodziców i inne informacje o pochodzeniu dawcy były wcześniej ukrywane. Jednak w 2005 r. zmieniono przepisy dotyczące anonimowości dawców. W rezultacie każde dziecko urodzone przy użyciu nasienia dawcy po 2005 r. będzie mogło zapytać o imię i nazwisko dawcy nasienia po ukończeniu 18 lat.

To okładka!

Moim zdaniem dawstwo nasienia ma zarówno zalety, jak i wady. Ale jeśli chodzi o to, czy powinieneś otrzymać dawstwo nasienia, jest wiele do rozważenia. Na przykład, co byś zrobił, gdyby Twoje dziecko zdecydowało się zlokalizować swojego biologicznego ojca po ukończeniu 18 lat?

Czy masz plany, aby Twoje dziecko wiedziało, jak powstało? Jaki wpływ będzie to miało na twoją relację z małżonkiem, jeśli dziecko nie jest jego genetycznie? Możesz omówić te i inne problemy z doradcą przed przystąpieniem do procedury. I oczywiście powinieneś zrozumieć, jak działa dawstwo nasienia. Możesz być również zainteresowany tym, jak długo trwa proces dawstwa jaj.