Jak działa dawstwo jaj? 3 niesamowite rzeczy do rozważenia!

Zastanawiasz się, jak działa dawstwo jaj? Osoba płodna przekazuje swoje jajeczko niepłodnej kobiecie, aby pomóc jej zajść w ciążę lub uzyskać oocyt. Nazywa się to technologią wspomaganego rozrodu.

Po pobraniu i zapłodnieniu komórek jajowych dawczyni w laboratorium, biorca je otrzymuje i poddaje się zapłodnieniu in vitro za pomocą zapłodnionych. W tym celu lekarze stosują techniki medyczne, takie jak zapłodnienie pozaustrojowe.

Jak działa dawstwo jaj? 3 niesamowite rzeczy do rozważenia!

Lekarze w szpitalu często zamrażają embriony, aby wykorzystać je w przyszłości lub wszczepić innej kobiecie. Ponadto kobiety z niewydolnością jajników lub podeszłym wiekiem mogą odnieść korzyści z dawstwa komórek jajowych. Jak wynika z badań opublikowanych w 2014 roku w czasopiśmie Fertility and Sterility, dawstwo jaj jest opcją leczenia oferowaną przez prawie wszystkie kliniki leczenia niepłodności w USA. Badanie wykazało, że leczenie prowadziło do udanych porodów w 49,4–50% przypadków.

Dawczyni komórek jajowych otrzymuje zastrzyki hormonalne, aby zachęcić do powtarzającej się owulacji. Duża liczba jaj może rosnąć dzięki równoczesnym wstrzyknięciom, zamiast naturalnego uwalniania jednego jajka każdego miesiąca. Jest o wiele więcej do dowiedzenia się o tym, jak to działa, więc sięgnij głębiej!

Oczekiwania

Specjaliści z ośrodka leczenia niepłodności podejmą dokładne poszukiwania i starannie zajmą się wymogami prawnymi, aby znaleźć odpowiedniego dawcę. Większość dawców musi zażywać leki, aby przerwać regularny cykl menstruacyjny przed rozpoczęciem operacji. Niektóre z możliwych skutków ubocznych, jakich mogą się spodziewać dawcy komórek jajowych, obejmują:

  • Pulsujący ból w mózgu
  • Uderzenia gorąca
  • uczucie przerażenia
  • Bóle różnych części mięśni ciała

Jak działa darowizna jaj: rzeczy do rozważenia

Jak więc działa dawstwo jaj? Oto następujące rzeczy do rozważenia:

#1. Przed oddaniem jaj

Jajnikom dawczyni zostaną podane leki na płodność, które pomogą im jednocześnie wyprodukować dużą liczbę komórek jajowych. Hiperstymulacja to termin medyczny określający to, co się tutaj dzieje. Dawcy muszą samodzielnie wykonywać zastrzyki podskórne lub domięśniowe. W przypadku niektórych kobiet możliwe są objawy uboczne, takie jak siniaki lub krwawienie w miejscu wstrzyknięcia, wahania nastroju lub nadwrażliwość piersi. Zagrażająca życiu choroba, znana jako OHSS, występuje rzadko, ale każdego roku dotyka tysiące kobiet.

Dzieje się tak, gdy jajniki produkują nadmierną ilość komórek jajowych jak na wiek danej osoby. Kobiety z objawami OHSS mogą wymagać przyjęcia do szpitala na obserwację. Zapobieganie ciąży oznacza nieuprawianie seksu tak długo, jak nie usuwa się jajeczek, lub stosowanie antykoncepcji barierowej, takiej jak prezerwatywa.

Na dawcy zostanie przeprowadzona seria testów, w tym badania krwi i ultradźwięki, aby sprawdzić, jak leki na niego wpływają. Następnie, po prostu operacja pobrania komórki jajowej, dawczyni otrzyma ostatni zastrzyk, aby przygotować ją do procesu.

Aby uzyskać komórki jajowe dawcy, lekarz wykona przezpochwową aspirację torbieli jajników. Następnie każdy pęcherzyk zostanie przebadany za pomocą sondy ultradźwiękowej, a jajeczko usuniesz igłą. Możesz również chcieć wiedzieć, co to jest dawstwo jaj.

#2. Podczas ekstrakcji

Podczas 30-minutowego zabiegu lekarz może podać dawcy środki uspokajające, znieczulające lub przeciwbólowe. Dawcy nie muszą nocować w szpitalu lub przychodni, ponieważ jest to drobna operacja. Przeczytaj, jak długo trwa proces dawstwa jaj.

#3. Po darowiźnie

Kobiety, które oddają przezpochwowe, muszą się zrelaksować przez kilka dni po tym, aby jajnik mógł w pełni wyzdrowieć. Inni wracają do swoich codziennych zajęć następnego dnia. W zależności od programu niektórzy dawcy mogą otrzymać dalszą opiekę. Na przykład kobiety, które przeszły operację dawstwa komórek jajowych, mogą odnieść korzyści z późniejszej pracy z terapeutą lub doradcą.

Implikacje prawne

W zależności od miejsca zamieszkania, dawstwo jaj może być legalne lub nie. Anonimowe oddawanie kobiecych komórek jajowych jest dozwolone w Stanach Zjednoczonych. Można również otrzymywać zapłatę za darowizny jaj. Wszyscy dawcy jaj muszą podpisać umowę w placówce dawstwa jaj, wskazującą, że nie mają żadnych praw ani obowiązków wobec dzieci urodzonych w wyniku dawstwa. W dokumentach prawnych zostanie zidentyfikowana jako biologiczna matka dziecka, mimo że nie ma z nimi żadnego biologicznego związku.

Tożsamość dawcy

Darczyńcy w USA mają możliwość zachowania anonimowości. Mogą również zapoznać się z odbiorcą. Jeśli chodzi o proces dawstwa jaj, powszechną praktyką jest utrzymywanie tożsamości dawcy jaja w tajemnicy.

Możesz podać biorcom komórki jajowe konkretne informacje, ale nigdy nie spotkają się oni ani nie dowiedzą się, kto jest dawcą. Ale niektóre programy pozwalają darczyńcom i biorcom spotkać się, jeśli obaj są na pokładzie. Gdy dzieci biorców osiągną określony wiek, mogą wyrazić zgodę na kontakt z dawcami w ich imieniu. Inną możliwością jest to, że dawca i inni, którzy skorzystają z ich hojności, już się znają. Na przykład kobieta mogła poprosić bliskiego przyjaciela lub krewnego o dawstwo komórek jajowych. Moi przyjaciele, możecie być zainteresowani, aby dowiedzieć się, ile za dawstwo jaj.

To okładka!

Gdy już wiesz, jak działa dawstwo jaj, możesz się martwić, czy odniesie to sukces. Wiek dawcy komórki jajowej, jakość nasienia, procedura ekstrakcji komórki jajowej i ogólny stan zdrowia biorcy mają wpływ na powodzenie leczenia. Aby poradzić sobie z wszelkimi ukrytymi problemami emocjonalnymi, odbiorcy powinni zasięgnąć porady i pomocy prawnej, aby zapewnić ochronę ich praw i praw przyszłych dzieci.