Jak długo wszy żyją na materacu: co należy wiedzieć

Odpowiedź na pytanie, jak długo wszy żyją na materacu, nie jest taka długa. W większości przypadków wszy umierają, ale niektóre mogą przetrwać do dwóch dni po upadku z żywiciela. Choć wydaje się to obrzydliwe, oznacza to po prostu, że musisz wyczyścić materac, aby całkowicie pozbyć się wszy.

Z tego artykułu dowiesz się, jak najlepiej pozbyć się tych swędzących podkładek dystansowych, zanim podrapiesz się w głowę. Dowiesz się również kilku technik dezynfekcji domu, które pomogą kontrolować i zapobiegać rozprzestrzenianiu się wszy. Przygotuj materac i przeczytaj poniżej!

Jak długo wszy żyją na materacu: co należy wiedzieć

Jak długo wszy żyją na materacu?

Wszy nie mogą żyć zbyt długo, gdy spadną z żywiciela. W materacu mogą przetrwać tylko dwa dni lub krócej. Możesz założyć, że wszy mogą przetrwać w dowolnym miejscu tylko od jednego do dwóch dni, zwłaszcza, że ​​nie mają już źródła pożywienia.

W porównaniu z innymi typowymi owadami łóżkowymi, takimi jak pluskwy, wszy nie chowają się w ciągu dnia, więc można je zobaczyć, jak pełzają po powierzchni materaca w poszukiwaniu żywiciela. Choć brzmi to wrażliwie, po położeniu się na zainfekowanym materacu można zarazić się wszy. Mimo że nie jest to powszechny sposób zarażenia wszy, dla bezpieczeństwa zawsze należy zdezynfekować materac i pościel przed ich użyciem.

Czy wszy głowowe mogą żyć na poduszkach i prześcieradłach?

Jak można założyć, wszy mogą również żyć na innych przedmiotach łóżka, takich jak prześcieradła i poduszki. Jednak mogą przeżyć tylko dwa dni lub krócej, ponieważ nie ma źródła pożywienia. Zawsze przestrzegaj zasad higieny i regularnie czyść pościel, w tym poduszki, poszewki na poduszki i prześcieradła, aby zapobiec inwazji wszy.

Jak sprzątasz swój dom z wszy?

Materace

Teraz, gdy wiemy, że istnieje możliwość zarażenia się wszy z pościeli, nigdy nie możesz ich zaniedbywać, gdy leczysz dom na wszy. Chociaż często regularnie myjemy pościel, kołdry i poszewki na poduszki, możesz nie zauważyć swojego materaca. Przećwicz włączanie materaca do programu czyszczenia, zwłaszcza jeśli używał go zarażona osoba.

Najlepszym sposobem na umycie tych rzeczy jest użycie gorącej wody, a następnie użycie suszarki do dalszego podgrzania. Ciepło z procesów czyszczenia i suszenia powinno uniemożliwić przetrwanie wszy i ich jaj. Jeśli jakikolwiek przedmiot, na którym skłamała zarażona osoba, nie może zostać umyty, możesz pozostawić go w zamrażarce przez kilka godzin.

Po umyciu i wysuszeniu materaca należy go również odkurzyć. Niektórzy nawet zalecają spryskanie materiału olejkiem eterycznym, którego wszy nie znoszą, takim jak lawenda i mięta, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu. Ale w przypadku bardziej intensywnej inwazji spróbuj nałożyć trochę ziemi okrzemkowej o jakości spożywczej, a następnie odkurzyć ją z materaca przed użyciem.

Akcesoria osobiste

Aby dodatkowo zdezynfekować dom przed wszami, nie wystarczy oczyścić miejsce, w którym osoba się położy. Pamiętaj o wszystkim, czego używają, zwłaszcza o akcesoriach do włosów, które mają bezpośredni kontakt z wszy. Zbierz wszystkie szczotki i akcesoria do włosów, a następnie zamroź je w woreczku Ziplock.

Jeśli możesz zmoczyć te przedmioty, możesz usunąć resztki włosów, a następnie zanurzyć je przez jakiś czas w gorącej wodzie. Można je również odkurzyć lub umieścić w suszarce w celu dalszej dezynfekcji przedmiotów. Ponownie, są to tylko przedmioty codziennego użytku, które musisz zdezynfekować, aby pozbyć się wszy, ale nigdy nie przeocz innych obszarów i akcesoriów używanych przez zarażoną osobę.

Możesz je zdezynfekować w podobny sposób, mocząc je w gorącej wodzie lub dowolną metodą, która poddaje je działaniu wysokiej temperatury. Jeśli nie możesz ich zmoczyć, możesz również umieścić je w zamrażarce. Jeśli to możliwe, nałóż również na przedmioty środek odstraszający wszy.

Gdzie żyją wszy, gdy nie są na ludziach

Oczywiście, można się zaciekawić, gdzie żyłyby wszy, gdyby nie miały żywych żywicieli. W przeciwieństwie do innych owadów nie pochodzą one z ziemi. A ponieważ nie przetrwają długo bez swojego żywiciela, nie mogą żyć zbyt długo w innym środowisku.

Wszy mogą żyć na przedmiotach, które mają kontakt z zarażoną osobą. Jednak ich cykl życia przytrafia się człowiekowi, więc niemożliwe jest, aby żył, gdy nie ma go na gospodarzu. Zwykle umierali w ciągu 24 godzin bez źródła pożywienia.

Wniosek

Kiedy ostatnio czyściłeś materac? Być może dowiedzenie się więcej o tym, jak długo wszy żyją na materacu, sprawi, że poczujesz się nieswojo i zaczniesz dezynfekować pościel. Jest to szczególnie ważne, jeśli ktoś z wszy korzystał z Twojego łóżka lub innych przedmiotów, na których leżysz.

Wszy mogą żyć na materacu od jednego do dwóch dni, chociaż mogą umrzeć po 24 godzinach bez żywiciela. Mimo to ten przedział czasowy jest wystarczający do ewentualnego zakażenia wśród osób korzystających z tego samego materaca. Poddaj go działaniu ciepła, myjąc go gorącą wodą i umieszczając w suszarce, aby przed użyciem zabić wszy i ich jaja.