Jak czyścić uszkodzoną przez wodę gitarę akustyczną? 7 łatwych kroków

Czy przypadkowo zniszczyłeś swój cenny instrument muzyczny i zastanawiasz się teraz, jak wyczyścić zniszczoną przez wodę gitarę akustyczną i przywrócić jej dawną świetność?

Nie musisz się martwić, bo jesteś na dobrej drodze. Przygotowaliśmy listę pomocnych wskazówek i wskazówek, które pomogą Ci przejść przez ten stresujący okres.

Jak czyścić uszkodzoną przez wodę gitarę akustyczną? 7 łatwych kroków

Zbierz materiały wymienione poniżej:

  • Mikrofibra lub miękka ściereczka
  • Supercienka wełna stalowa
  • Wacik
  • Pędzel
  • Olej
  • Ciepła woda

Instrukcje

Krok 1. Kontrola przed czyszczeniem

Przed rozpoczęciem gry struny należy poluzować. Zwolnij napięcie, poluzowując mokre śruby na strunach.

Teraz, gdy sytuacja jest pod kontrolą, czas zacząć myśleć o powrocie na właściwe tory. Mamy do czynienia z następującymi trudnościami:

Drewniane instrumenty akustyczne mogą wytrzymać niewielką ilość wody bez uszkodzenia. Wiązania klejowe ulegną naprężeniu lub zerwaniu, jeśli drewno zostanie wystawione na działanie dużej ilości wody.

Krok 2. Wysuszenie

Im szybciej usuniemy płynną wodę z drewna, tym szybciej będziemy mogli rozpocząć proces suszenia. Wewnątrz i na zewnątrz użyj suchego ręcznika, aby go wytrzeć.

Przypomnienie

Drewniane instrumenty akustyczne mogą ulec uszkodzeniu, jeśli są przesuszone. W wyniku skurczu drewno może oderwać się od sklejeń i pęknąć.

Nasze instrumenty akustyczne ucierpią najmniej, jeśli będą wysychać na świeżym powietrzu przez kilka następnych tygodni. Nie sięgaj po suszarkę.

Krok 3. Odłącz sznurki (opcjonalnie)

Usuwanie strun to kwestia, która wywołała dyskurs na temat tego, czy usunąć wszystkie strun naraz, czy podzielić je na równe części. Niektórzy eksperci twierdzą, że gdy wszystkie struny zostaną usunięte, spowoduje to spadek napięcia struny.

W opinii wielu nie zaszkodzi. Zalecamy usunięcie połowy strun i wymianę ich na nowe przed powtórzeniem procesu, jeśli chodzi o napięcie strun.

Krok 4. Rzeczywiste czyszczenie

Namocz miękką ściereczkę flanelową lub z mikrofibry w ciepłej wodzie. Wypuść z niego całe powietrze.

W tym etapie czyszczenia dobrze jest użyć starej koszulki zamiast szmatki, ponieważ jest miękka i nie porysuje gitary. Podczas czyszczenia najlepiej schodzić od najwyższego punktu do najniższego punktu.

Dzięki temu ściereczka będzie w stanie usunąć wszelkie zabrudzenia nagromadzone na jej powierzchni. Plamy i lepkie substancje nie zostaną usunięte tą metodą.

Wyczyść gitarę suchą szmatką, zanim woda wyschnie i pozostawi ślady.

Krok 5. Użyj bardzo cienkiej wełny stalowej

Zalecamy przetarcie palców po podstrunnicy, aby sprawdzić, czy po wytarciu wody nie pozostał jakiś brud. To miejsca, w których wełna stalowa jest najbardziej korzystna.

Należy używać tylko bardzo cienkiej wełny stalowej klasy 0000. Drewno gitary zostanie porysowane, jeśli użyjesz zbyt dużej siły.

Oprócz wełny możesz chcieć zastosować olej mineralny lub odżywkę do podstrunnicy, aby chronić drewno podczas czyszczenia. Zrób mały pasek wełny wielkości czubka palca.

Delikatnie zetrzyj uporczywe plamy drobniejszym włosiem wełny stalowej. Pocieranie lub szorowanie gitary prowadzi do zużycia.

Przestań czyścić, gdy brud zostanie usunięty, aby nie uszkodzić drewna na gitarze. Do usunięcia pozostałych włókien wełny można użyć miękkiego pędzla.

Krok 6. Wacik jako alternatywa

Zanurz kawałek wacika w ciepłej wodzie. Aby dotrzeć do miejsc takich jak siodełko i wzdłuż progów, możesz użyć go do usunięcia pozostałego brudu.

Po czyszczeniu zawsze używaj suchej szmatki, aby usunąć pozostałą wilgoć. Najlepsze są ściereczki z mikrofibry, ponieważ są zarówno chłonne, jak i niestrzępiące się.

Jeszcze raz chwyć pędzel i odgarnij wszelkie włókna, które zostawiają.

Krok 7. Olej do niezbędnej pielęgnacji drewna

Niektóre naturalne oleje zawarte w drewnie są usuwane podczas czyszczenia gitary. Ta obudowa może spowodować wysychanie drewna, powodując jego pękanie i łatwe uszkodzenie.

Niektóre olejki eteryczne zostaną usunięte, nawet jeśli tylko przetrzesz instrument wilgotną ściereczką. Pozwól gitarze całkowicie wyschnąć przed nałożeniem niewielkiej ilości oleju na drewno, aby je odżywić.

Olej lniany to najlepsza opcja. Dodatkowo można stosować olej mineralny i olejek migdałowy.

Drewno Twojej gitary można wyczyścić i odżywić kilkoma kroplami oleju, jeśli nie ma na nim nagromadzenia brudu. Potrzeba kilku godzin lub nawet dni, aby olej wniknął w drewno, zanim będzie można ponownie założyć struny.

Jeśli użyjesz zbyt dużo oleju, będziesz miał tłustą podstrunnicę. Użycie zbyt dużej ilości oleju spowoduje, że nie wsiąknie on w drewno.

Za pomocą czystej, suchej szmatki zetrzyj jak najwięcej oleju. Może być konieczne powtórzenie tej procedury kilka razy, zanim podstrunnica będzie całkowicie wolna od oleju.

Ponieważ gryf i podstrunnica gitary są wykonane z drewna włóknistego, może być konieczne zrozumienie, jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę pilśniową.

O co chodzi z materiałem gitarowym?

Aby uniknąć dalszych uszkodzeń i uzyskać najlepsze wyniki, ważne jest, aby wiedzieć, z jakich materiałów wykonana jest Twoja gitara przed użyciem jakichkolwiek środków czyszczących. Ważne jest, aby wiedzieć, z jakiego drewna wykonany jest korpus gitary, zanim przystąpisz do czyszczenia.

Dowiedz się więcej o marce i modelu, jeśli nie wynika to z ich wyglądu. Lepsze zrozumienie Twoich potrzeb i preferencji może pomóc Ci wybrać lepsze artykuły gospodarstwa domowego.

Wniosek

Nadszedł czas, aby przywrócić grywalność, teraz, gdy wiesz, jak wyczyścić zniszczoną przez wodę gitarę akustyczną za pomocą zwykłych artykułów gospodarstwa domowego.

Poza tym najlepiej jest trzymać gitarę w miejscu, w którym temperatura i wilgotność są zawsze takie same. Gitara jest podatna na pękanie i uszkodzenie, jeśli zmieni się jedna z tych dwóch zmiennych.

Przed wdrożeniem którejkolwiek z sugestii zawartych w tym artykule rozważ tę. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób docompanies zwracają koszty mebli uszkodzonych przez wodę, równie dobrze możesz poświęcić trochę czasu na sprawdzenie gwarancji zakupionej gitary.