Jak czyścić termoparę na podgrzewaczu wody? 11 łatwych kroków!

Jeśli posiadasz podgrzewacz wody, to musisz wiedzieć co to jest termopara, ale jak wyczyścić termoparę na podgrzewaczu wody? Po pierwsze, potrzebujesz tego, czym jest termopara. Jest to w zasadzie urządzenie zabezpieczające podłączone do pieca i służy do określania, czy lampka kontrolna pieca jest włączona, czy wyłączona. Jest podłączony bezpośrednio do zaworu gazowego na piecu.

Ten gadżet wykrywa, kiedy światło gaśnie z powodu braku ciepła i wyłącza dopływ gazu. Jednak gdy termopara wykryje ciepło, przewód paliwowy pozostaje otwarty.

Jak czyścić termoparę na podgrzewaczu wody? 11 łatwych kroków!

Z tego powodu ważne jest, aby termopara działała i codziennie wykonywała czyszczenie termopary. Zacznijmy od tego szczegółowego przewodnika na temat czyszczenia termopary podgrzewacza wody. To proste zadanie, które właściciele domów mogą wykonać samodzielnie.

Jak sprawdzić, czy masz brudną termoparę?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak wyczyścić termoparę na podgrzewaczu wody, musimy najpierw ustalić, czy termopara jest brudna. Zatkana termopara nie może wykryć przyrostu lub utraty ciepła. Możliwe też, że nie zapewniłoby to dokładnych odczytów. Nawet jeśli zapali się kontrolka pilota, dopływ gazu zostanie odcięty. Możliwe też, że światło wewnątrz pilota nie działa prawidłowo.

Kroki czyszczenia termopary na podgrzewaczu wody

Aby uniknąć obrażeń, upewnij się, że zasilanie elektryczne jest wyłączone przed czyszczeniem termopary. Możliwe, że końcówki termopar są zardzewiałe. Może to spowodować odcięcie zasilania. Za pomocą papieru ściernego z tkaniny ściernej przeszlifuj ograniczenia elementu. Aby tarcie w małych miejscach było łatwiejsze i bardziej elastyczne, przywiąż papier ścierny do tkaniny. Powtarzaj ten proces, aż cały przedmiot zostanie dokładnie oczyszczony. Oto kroki, jak wyczyścić termoparę na podgrzewaczu wody:

Krok 1. Zamknij zawór wlotowy gazu

Przede wszystkim bezpieczeństwo! Wyłączyć źródło paliwa podgrzewacza wody. Podczas pracy na podgrzewaczu wody jest to zawsze pierwszy krok. Odetnij zasilanie, jeśli jest elektryczne. W tym scenariuszu jest to gaz i będziesz musiał zamknąć zawór gazu.

Krok 2. Wymontuj zespół palnika

Zanim zaczniesz cokolwiek robić, zrób zdjęcie, aby zrozumieć, jak powinno wyglądać po zakończeniu. Za pomocą klucza musisz odłączyć element palnika od centrum sterowania. Posiada trzy punkty podłączenia (termopara, główna rura zasilająca i pilotowa rura zasilająca). Po rozdzieleniu musisz przenieść całą jednostkę z pojemnika.

Krok 3. Wyczyść termoparę

Oszlifuj końce termopary szlifierką ścierną, a następnie przetrzyj niestrzępiącą się ściereczką. Miejmy nadzieję, że nie będziesz musiał odłączać termopary od zespołu, aby dostać się do końców, ale być może będziesz musiał. Jeśli to zrobisz, pamiętaj, aby złożyć je z powrotem dokładnie w taki sam sposób, jak wcześniej. Robić zdjęcie!

Krok 4. Wyczyść palnik

Teraz jest idealny czas, aby zeskrobać wszelkie zanieczyszczenia z górnej części palnika, gdy go masz. Jeśli usuniesz obciążenia, będą się szybciej spalać.

Krok 5. Wymień i ponownie podłącz zespół palnika

Czy pamiętasz zdjęcie, które zrobiłeś? Kiedy skończysz, chcesz, żeby wyglądał tak samo. Podłącz ponownie trzy przewody do centrum sterowania podgrzewacza wody.

Krok 6. Zbierz zapasy

To prosta metoda samodzielnego czyszczenia termopary. Niezbędne narzędzia i materiały w twoim zestawie narzędzi są wystarczające; wymagane są śrubokręty, papier ścierny, niestrzępiąca się odzież i aparat fotograficzny. Są łatwo dostępne w sklepach dla majsterkowiczów, jeśli jeszcze ich nie masz.

Krok 7. Wyłącz zasilanie

Wyłączenie prądu to pierwszy krok. Wyłącz zawór gazu, aby odciąć źródło paliwa do wody. To powinien być pierwszy krok dla Twojego bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy czyścisz, czy wymieniasz termoparę. Każdego roku pojawia się kilka doniesień o pożarach domów i wypadkach spowodowanych przez podgrzewacze wody. Sprawdź, czy przestrzegasz środków ostrożności.

Krok 8. Zidentyfikuj termoparę

Termopara to mała metalowa rurka lub drut przylegający do grzejnika gazowego. Aby poluzować większość podgrzewaczy wody, będziesz potrzebować klucza lub śrubokręta. Wyjmij go i dokładnie sprawdź, czy nie ma rdzy i nagromadzeń. Prawidłowym postępowaniem jest wymiana, jeśli jest zardzewiały. Jeśli zauważysz kupę lub oleisty szlam, przejdź do następnego kroku czyszczenia.

Krok 9. Oczyść korozję i nagromadzenie

Ostrożnie trzymaj termoparę w dłoni. Do szlifowania użyj papieru ściernego. Jeśli nie masz dostępu do papieru ściernego, możesz alternatywnie użyć wełny stalowej lub gąbki ściernej. Aby wyeliminować gromadzenie się, używaj łagodnego, stałego nacisku. Upewnij się, że gwint na śrubach łączących termoparę z urządzeniem jest czysty. Jeśli zamierzasz użyć jakiegokolwiek środka czyszczącego, upewnij się, że nie jest łatwopalny.

Krok 10. Wytrzyj do czysta

Gdy będziesz mieć pewność, że nagromadzenie zniknęło, wytrzyj je miękką, niestrzępiącą się ściereczką. Jeśli na termoparze nadal znajduje się jakakolwiek akumulacja, powtórzono kroki 5 i 6, aż do uzyskania połysku i czystości.

Krok #11. Zapal pilota

Nadszedł czas, aby ponownie sprawdzić swoją pracę po podłączeniu jej do urządzenia. Zapal pilota i włącz dopływ paliwa. Ustaw temperaturę na pokrętle zgodnie z własnymi preferencjami. Możesz iść, jeśli pilot jest odpowiednio oświetlony. Możesz również przeczytać o doborze nowego podgrzewacza wody.

To okładka!

Czy uważasz, że nasze podejście krok po kroku do czyszczenia termopary w podgrzewaczu wody jest proste i proste? Twój podgrzewacz wody może z różnych powodów nie dostarczać wystarczająco ciepłej wody. Jednym z nich jest brudna termopara, którą wiele osób ignoruje. Możesz uzyskać wyobrażenie o przyczynach awarii termopary i ich rozwiązaniach. Możesz powiedzieć znajomym o tym, jak wyczyścić termoparę na podgrzewaczu wody, który teraz jest twoją wiedzą. Będą wdzięczni wam wszystkim za zaoszczędzenie pieniędzy na wymianę i naprawę, jednocześnie pozwalając im czerpać korzyści z w pełni funkcjonalnego podgrzewacza wody. Podziel się z nami również swoimi pomysłami. Możesz przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, gdzie zabrać stare podgrzewacze wody i jak długo spuszczać podgrzewacz wody.